Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej bazuje na wypracowanej przez lata wiedzy i umiejętności stomatologów i na rozwoju tecjnologii i technik stosowanych w leczeniu dentystycznym. Zabiegi z dziedziny stomatologii estetycznej przywracają piękno uśmiechu, a wiele z nich, dostępnych jest niemal od ręki w trakcie jednej lub kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Od niedawna pacjenci mają do wyboru wiele zabiegów, które eliminują przebarwienia i poprawiają kształt zębów, a nawet uzupełniają ewentualne braki. Za sprawą tego każdy pacjent, który przyjdzie do stomatologa, wychodzi z gabinetu zadowolony nawet w jeden dzień. Które nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są szczególnie znane i na czym polegają?

Cyfrowe projektowanie uśmiechu (Digital Smile Design)

Duża część pacjentów zastanawia się, jak będzie wyglądał ich uśmiech po przeprowadzony leczeniu dentystycznym. Parę lat temu na ostateczny rezultat należało czekać aż do zakończenia leczenia i pełnego zarośnięcia się tkanek – w zależności od zabiegów dentystycznych. Współcześnie powstała możliwość sprawdzenia efektu pracy dentysty jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Sposobem tym jest Digital Smile Design (DSD), czyli cyfrowe projektowanie uśmiechu.

Co to jest? Digital Smile Design to współczesna, elektroniczna wizualizacja uśmiechu. Na bazie materiałów pochodzących od pacjenta – tj. odpowiednich zdjęć: uśmiechu z profilu i na wprost oraz zdjęć RTG – stomatolog dzięki specjalnemu programowi wprowadza wszelkie poprawki. W tym celu stosuje tzw. linii referencyjnych dobiera kształt i kolory zębów i oddziaływanie zmian na ogólny wygląd twarzy i szczęki pacjenta. Dodatkowo cyfrowe projektowanie uśmiechu można wykonać mając już stworzony plan leczenia dentystycznego, więc pacjent zobaczy poszczególne kroki zmian albo skorzystać z programu w roli stworzenia planu. Dzięki cyfrowemu projektowaniu uśmiechu pacjent może pokazać stomatologowi jakiego efektu oczekuje, a z kolei stomatolog pokaże pacjentowi, jakie nowoczesne zabiegi stomatologiczne będą konieczne do osiągnięcia wybranego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że trzeba uzupełniać braki zębów nie tylko ze względu na estetykę, ale także zdrowie szczęki, już wiemy. Znaczna ilość pacjentów w tym kierunku wybiera wszczepienie implantu zębowego. O ile dotąd, chociaż implanty są najmocniejszym i zdaniem stomatologów najlepszym pośród uzupełnień protetycznych, pełen zabieg ciągnął się przez parę miesięcy, ponieważ wszczepienie implantów stomatologicznych łączy się obszernym czasem integracji implantu z kością. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej umożliwiły maksymalne skrócenie tego czasu. Współcześnie dostępny jest zabieg wszczepienia implantów w jeden dzień.

Choć i w tym wypadku implant musi zespoić się z tkanką kostną, na co będzie trzeba poświęcić czasu, za pomocą nowoczesnej technologii pacjent opuszcza gabinet dentystyczny z pięknym uśmiechem nawet w jeden dzień. Stomatolodzy opracowali do tego nowoczesną odbudowę protetyczną tymczasową, jaką da się założyć bezpośrednio na nowo wszczepiony implant jeszcze w ten sam dzień. Daje to dwie korzyści. Pacjent wychodzi z kliniki dentystycznej z nowym uśmiechem w jeden dzień. Tymczasowa proteza chroni implant ułatwiając jego gojenie. Kiedy już implant stomatologiczny całkowicie zespoi się z kością, pacjent przychodzi na dodatkową wizytę, kiedy stomatolog wymienia uzupełnienie tymczasowe na uzupełnienie stałe.

Profesjonale wybielanie zębów lampą u stomatologa

Profesjonalne wybielanie zębów lampą Beyond jest kolejnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W zestawieniu z innymi sposobami wybielania zębów, zastosowanie stworzonej do tego lampy zapewnia zdecydowanie lepsze rezultaty przy tylko jednej wizycie. Wybielanie usuwa z zębów wszelkie przebarwienia utworzone na skutek diety, dlatego że nawet całkowicie wyleczone zęby mogą posiadać, nieprzyjemny żółty odcień. Zaletą lampy Beyond jest technologia naświetlania, jaka usuwa większość przebarwień, a do tego usuwa do 98% bakterii. Dodatkową zaletą tego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest też pozytywny wpływ na stwardnienie kompozytów stomatologicznych oraz zminimalizowanie zapalnych stanów.

Ponadto sam zabieg wybielania w gabinecie stomatologicznym jest całkiem wygodny i nie zabiera wiele czasu. Szczególnie istotnym elementem jest ruchomość lampy, dzięki czemu da się dojść do zakamarków jamy ustnej. Warto wiedzieć, że stomatolog może bez problemu regulować natężenie światła i tym samym dopasować się do potrzeb pacjenta.

Korony protetyczne i licówki stomatologiczne

Estetykę uśmiechu da się poprawić także przy użyciu koron protetycznych i licówek stomatologicznych. Korony protetyczne służą zastąpieniu zębów na przykład po leczeniu kanałowym pod mikroskopem albo do umieszczenia jej na implancie. Zakłada się je w głownej mierze z uwagi na to, że doskonale imitują prawdziwe zęby. Przygotowuje się je z porcelany lub cyrkonu, dzięki czemu są niezwykle estetyczne.

Z kolei licówki dentystyczne to niewielkie nakładki, jakie zakłada się bezpośrednio na zęby. Licówkami da się schować niemożliwe do wybielenia przebarwienia, np. w przypadku zębów martwych, które nie odpowiadają na wybielanie. Licówki wykorzystuje się także jako sposób poprawy drobnych wad kształtu zębów. Aplikując licówki możemy ukryć np. przerwę między zębami (diastemę) albo ukruszony fragment zęba.

Dentysta Toruń cennik

Strona używa cookies
Ok