Implant stomatologiczny

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Implantologia jest aktualnie nowatorską dziedziną stomatologii. Polega na wypełnieniu i odbudowie braków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba wykonany specjalnie, w szczególności z tytanu, imitujący usunięty lub utracony uprzednio korzeń naturalny. Implant stomatologiczny pozwala na zamocowanie nowej korony zębowej w miejsce utraconego zęba. Implanty umieszcza się w kość wyrostka zębowego.

Korona takiego zęba wstawiana jest na dobre i dobierana kolorem i teksturą do naturalnych zębów, by zminimalizować widoczność ubytku. Implanty stomatologiczne mogą zastępować zęby pojedynczo, a także całe łuki zębowe. Implanty wpływają na komfort pacjenta przy wysokim standardzie estetycznym. Chirurg stomatolog dopasowuje najlepsze z możliwych uzupełnień indywidualnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu zębowe widziane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ IMPLANTY ZĘBÓW?

Jakiekolwiek ubytki zębowe zaleca się do natychmiastowego odbudowania. Wskutek utraty zęba zwiększa się ryzyko powstania problemów zdrowotnych. Sąsiadujące zęby mogą przesuwać się z zębodołu czego powodem jest brak podparcia. Ponadto zwiększa się obciążenie, co doprowadza do ich ścierania. W miejscu ubytku zanika kość, przez co później może dojść do wypadania zdrowych zębów. Zakłócony układ żucia niekorzystnie oddziałuje na stawy, czego skutkiem są nawracające bóle głowy oraz kłopotów ze snem i mową.

Zwykle implanty wstawia się w przypadku pojedynczych ubytków lub ze względu na estetykę. Brak zębów powoduje deformację twarzy. Ma ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadająca się szczęka, cienkie usta oraz liczne zmarszczki. Warto też zwrócić uwagę na to, że implanty stomatologiczne zastępują protezy, które są często źle dopasowane i przesuwają się podczas jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Początkowym etapem jest wizyta u stomatologa, podczas której przeprowadza się dogłębną analizę pacjenta i potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie odbywa się wszystkie potrzebne badania, tak aby wyeliminować choroby, które mogłyby być przeszkodę. Zasadnicze są badania związane ze stanem kości.

Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich konsultacji i badań chirurg stomatolog aplikuje implanty. Sam proces zajmuje kilkadziesiąt minut. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, proces nie boli. W trakcie standardowego zabiegu wywierca się w kości otwór, gdzie stomatolog wprowadza implant.

RODZAJE IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Typ implantów zawsze dobiera lekarz , a przed wyborem obowiązkowa jest konsultacja. Najpopularniejsze z nich i najdłużej stosowane są implanty tytanowe. Tytan zapewnia długofalowy czas użytkowania. Wadą tytanowych implantów zębowych jest ich estetyka. Zazwyczaj implant nie powinien być widoczny, zdarza się, że dochodzi do obniżenia się linii dziąseł , co prowadzi do odkrycia srebrnoszarego koloru implantu.

Alternatywą dla implantów tytanowych są implanty cyrkonowe, zwane także implantami ceramicznymi. Uznawane są za najbardziej estetyczną metodę, ponieważ imitują naturalną tkankę zębową i są odporniejsze na ścieranie oraz działanie elementów zewnętrznych – korozję, a także zmiany temperatury .

ZALETY IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Implanty są przede wszystkim wytrzymałym i solidnym wypełnieniem ubytków zębów. Wyglądają i sprawują się jak naturalne zęby, zapewniają pełen komfort, dzięki czemu eliminują niepewność tak, jak jest w przypadku luźnych protez. Nie wymagają piłowania naturalnych, sąsiednich zębów, tak jak w przypadku mostów protetycznych. Dodatkowo zabezpieczają przed zanikaniem kości, następującym po stracie zębów. Odtwarzają prawidłowe funkcje żucia, co pozwala na spożywanie pokarmów bez żadnych ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW ZĘBÓW

Przed zabiegiem wstawienia implantu obowiązkowe jest wykonanie szeregu badań. Lekarz stomatolog ocenia ilość oraz jakość kości, a także stan pozostałych zębów. Zazwyczaj organizm dobrze przyswaja implanty, jednak istnieje sporo przeciwwskazań.

Absolutnym przeciwwskazaniem są ciąża i nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wykonania implantów wykluczają też choroby psychiczne i schorzenia niszczące organizm: nowotwory, narkomania, AIDS, alkoholizm. Także dolegliwości przyzębia i jamy ustnej, takie jak parodontoza, mogą utrudniać przyjęcie implantu .

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Implanty są ciałem obcym i dlatego istnieje ryzyko nieprzyjęcia. Właściwy zabieg minimalizuje to ryzyko. Najczęstszymi nieprzyjemnymi skutkami przebiegu leczenia są dyskomfort, zasinienie i opuchlizna tkanek. Może pojawić się również ból, na który zaleca się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W przypadku zwiększenia się węzłów chłonnych, bólu gardła czy gorączki należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa na konsultację.

CENY IMPLANTÓW ZĘBÓW

Wstawienie implantów zębowych to jeden z najdroższych zabiegów w stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i zależne od wielu zmiennych. Wahają się między 1 800 do nawet 4 000 złotych za jedną śrubę. Do kosztów należy także doliczyć cenę diagnostyki, zabiegu, śruby gojącej, łącznika protetycznego i korony protetycznej. Ceny koron też są zróżnicowane i zależne od ich typu. Im trwalsze i bardziej estetyczne tym cena jest wyższa. Może to być koszt rzędu od 600 do 1 200 złotych.

W przeliczeniu koszt pełnej procedury sięga od 4,5 do 9 tysięcy złotych.

Strona używa cookies
Ok