Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

Co to są Haluksy

Haluksy są popularną przypadłość przeważającej części społeczeństwa. Wśród osób zmagających się z haluksami przeważają jednak kobiety. Czym jest to spowodowane? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” słyszeliśmy już wielokrotnie. Jak ustrzec się przed haluksami, w jaki sposób ekspansję zwyrodnień?

Czym tak naprawdę jest haluks? W języku łacińskim hallux to paluch koślawy. Jest to zwyrodnienie kości dużego palca u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Zaniedbane haluksy są źródłem coraz silniejszego bólu. Skąd się biorą? Zwyrodnienia te spotykają o wiele częściej kobiet niż panów. Haluksy powstają głównie dlatego, że nosimy wysokie buty, które silnie obciążają i deformują stopę. Szpilki powodują przeciążenie przedniej części stopy. Paluch jest w takiej sytuacji mocno obciążony, nadmiernie eksploatowana jest również środkowa część stopy. U osób które są „przy kości” przeciążenia te są dużo większe, a kiedy połączymy te czynniki ze stojącym trybem pracy, mamy gotową katastrofę dla naszych stóp.

Haluksy to w wielu przypadkach skłonność genetyczna- elastyczność tkanki łącznej i skłonność do deformacji w 70% ma podłoże genetyczne. Jeśli więc twoja babcia lub mama mają kłopoty z haluksami, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

W jaki sposób zapobiegać

Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie obuwie. Nie mogą to być pod żadnym pozorem wysokie obcasy. Nie zaleca się też kupowania butów wąskich, w których palce stopy nie ma miejsca do prawidłowego ułożenia palców. Kobiety z haluksami muszą też wykonywać systematycznie specjalne ćwiczenia stóp. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednią dietę i pozbycie się ewentualnej nadwagi. Jeżeli zaobserwowałeś u siebie początki palucha koślawego, koniecznie zgłoś się do specjalisty, który dobierze dla ciebie odpowiedni sposób, który zahamuje postępowanie zwyrodnień.

Dzisiejsza medycyna oferuje przeróżne metody profilaktyki i zatrzymywania zwyrodnień. Najpopularniejsze to:

plastry na haluksy – są to środki łagodzące dyskomfort wywołany przez zwyrodnienia. Często nasączone są specjalnymi olejkami przeciwbólowymi;
separatory – pomagają ułożyć paluchy i stopę w odpowiedniej pozycji, dzięki czemu eliminuje się tarcie i działamy przeciwbólowo
peloty żelowe – to lecznicze wkładki żelowe, które utrzymują palce w zdrowej pozycji, zmniejszają nacisk i wstrzymują postępowanie wykrzywień. Zalecane są przede wszystkim dla pań, które codziennie noszą wysokie obcasy.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; używa się je do leczenia płaskostopia poprzecznego oraz palucha koślawego. Wkładki te korygują ułożenie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, zmniejsza otarcia i rozkłada przeciążenia na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – stosuje się je przede wszystkim do leczenia haluksów a także do polepszenia wyników rekonwalescencji po zabiegu (tak, tak, haluksy niestety wymagają czasami interwencji chirurga)
Bunito duo – jest to profesjonalna szyna, która jest używana zarówno żeby zapobiegać zwyrodnieniom ale też by działać w zalążkowej fazie haluksów. Szyna ta nie paraliżuje ruchów, działa zarówno w dzień jak i w nocy. Bunito duo to jedyny dwuzawiasowy aparat korygujący

Kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi skutków lub zostało wdrożone za późno, może się okazać, że konieczna będzie metoda operacyjna. Obecnie istnieje kilka rodzajów zabiegów przeprowadzanych w obrębie stopy dotkniętej zwyrodnieniem palucha. Część zabiegów polega na chirurgicznej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Inne metody to osteotomie, czyli korekcja kształtu kości palców i śródstopia.

Jeżeli czujesz, że kondycja twoich stóp potrzebuje poprawy, koniecznie zastanów się nad tym, czy twój styl życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Przeanalizuj czy ktoś z bliskich cierpiał na miał zwyrodnienia kości stóp. Spróbuj zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeżeli masz problem z wagą, pomyśl nad kuracją odchudzającą. Najważniejsza jest jednak konsultacja specjalisty, który pomoże zdiagnozować stopę i w razie potrzeby zaleci potrzebne środki zachowawcze. Pamiętaj, że stopy mamy jedne na całe życie. To na nich wspiera się całe nasze ciało, więc trzeba o nie dbać. Jeśli odczuwasz bóle, dyskomfort podczas przemieszczania się, po całym dniu na nogach Twoje stopy są opuchnięte, to najwyższy czas, by zareagować. Nie pozwól, by deformacje postępowały z dnia na dzień.

Szyna na haluksy

Strona używa cookies
Ok