Czy kredyty są nam potrzebne? Śledząc nawyki klientów, dosyć nietrudno odnajdziemy odpowiedź na to pytanie. Tak, kredyty są konieczne. Nie są niezbędne, ale ułatwiają nam mnóstwo codziennych spraw. Średnie dochody w naszym kraju nie pozwalają nam na zakup samodzielnego domu czy samochodu. A w sumie każdy z nas pragnie się kiedyś uniezależnić, czy zacząć urzeczywistniać osobiste marzenia zawodowe. Do czego Ci jest potrzebny kredyt? Prosto jest wypowiedzieć to zdanie osobie, która zdobyła niespodziewany spadek po bliskich, a nigdy nie znalazła się w butach „szarego obywatela”. Mimo dostępności tejże formy wsparcia pieniężnego, kredyty ciągle kojarzą się nam dość nieprzychylnie. Obciążenie na długie lata i obawa przed utratą możliwości zapłaty długu – to zasadnicze obawy, z jakimi mamy do czynienia przy okazji składania wniosku kredytowego.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zrobimy wszystko by je wytłumaczyć. Poniżej opiszemy „jasne” strony kredytów. Ukażemy Tobie po kolei, na co warto kierować uwagę przy podpisywaniu umowy o kredyt. Porównamy rożne rodzaje kredytów, aby ułatwić Ci wybór jednego z nich.

Kredyt hipoteczny – pierwszy krok do nowego domu

Każdy kredyt hipoteczny jest swoistym typem inwestycji. Charakterystyczną cechą kredytu hipotecznego jest zabezpieczenie hipoteczne. Hipoteka, to prawo rzeczowe ubezpieczające określoną wierzytelność, na podstawie jakiego bank może dochodzić spełnienia swojego roszczenia, w przypadku niemożności spłaty zobowiązania kredytowego. Przedmiotem kredytu hipotecznego może być:

  • cała nieruchomość,
  • pewna część nieruchomości,
  • zbiór nieruchomości,
  • użytkowanie wieczyste.

Całokształt kredytu hipotecznego uzależniony jest w zasadniczej mierze od naszej sytuacji ekonomicznej. Wysokość kredytu hipotecznego zależna jest od kilku czynników – rozciągłości czasu zwrotu, przelicznika LTV i własnej wiarygodności. Im mniejszy czas kredytowania, tym mniejsze koszty obsługi kredytu. LTV (w rozwinięciu Loan to Value) to stosunek między sumą kredytu, a ceną nieruchomości. Im wyższy depozyt własny tym niższa wartość procentowa tego przelicznika. Zmniejszenie wartości LTV łączy się z spadkiem marży całego kredytu. A co z wiarygodnością? Dla banku dość ważna jest historia zadłużenia. I co zaskakujące, w przypadku kredytu hipotecznego dużo korzystniej są oceniane osoby, które posiadały wcześniej jakiekolwiek obciążenia, od tych, które nigdy nie otrzymywały pożyczek gotówkowych. Wysoka zdolność kredytowa przyczynia się do zredukowania marży całkowitego kredytu.

Kredyt samochodowy, czyli jak sfinansować nowy samochód

W porównaniu do kredytu hipotecznego, kredyt samochodowy jest znacznie dostępniejszy w uzyskaniu. Głównie dlatego, że kwota pożyczanych pieniędzy jest znacznie niższa. W przypadku kredytu samochodowego, placówki bankowe stosują kilka typów zabezpieczeń: zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie lub depozyt karty pojazdu. Akcesoryjnym zabezpieczeniem jest cesja praw z polisy AC. Dzięki uzyskaniu tego gatunku kredytu możemy kupić nie tylko nowy pojazd, ale także kemping, motor, a nawet łódź silnikową. Znaczący jest również warunek, że samochód nie musi być nowy. Wartość marży kredytu zależy, porównywalnie jak przy kredycie mieszkaniowym, od udziału własnego. Oprocentowanie faktyczne wynosi od kilku do kilkunastu procent na rok. W wielu przypadkach kredyt samochodowy okazuje się być idealnym rozwiązaniem.

Kredyt na samochód dedykowany jest do osób prywatnych. Formą kredytu dostępną dla firm jest leasing. Poprzez umowę leasingu finansujący powierza leasingobiorcy prawo do korzystania z określonej rzeczy na ustalony wcześniej czas, w zamian za wyznaczone ratalne opłaty. Korzyści wynikające z leasingu to:

  • małe zaangażowanie pieniężne
  • optymalizacja obciążeń podatkowych
  • odliczenie VATu

Po zapłacie pełnych rat, właścicielem pojazdu zostaje leasingobiorca.

Nie daj się oszukać – umowa kredytowa od podstaw

Przed dostarczeniem wniosku, zawsze należy skrupulatnie upewnić się jaka jest rzeczywista wartość nieruchomości. Cena posiadłości będzie miała wpływ na wysokość kredytu. Na spotkaniu, doradca finansowy będzie żądał informacji o dochodach (wartość netto, wykształcenie, długość pracy) jak i o pozostałych zobowiązaniach finansowych. Na podstawie tych danych oszacuje on zdolność kredytową. W umowie kredytowej ustalone zostanie oprocentowanie, które jest uzależnione od elementów giełdowych (na jakie nie możemy nic poradzić) i od marży sugerowanej przez placówki bankowe. Inną należnością, z którą spotkamy się przy okazji podpisywania umowy, jest prowizja banku. Jest to procentowo wyznaczony współczynnik powiadamiający o tym, ile musimy zapłacić bankowi za wręczenie kredytu gotówkowego.

Zanim podpiszemy umowę o kredyt, dobrze jest się z nią wcześniej zaznajomić. Zawsze możesz poprosić bank o wzorzec umowy, by móc ją zanalizować z bliskimi.

Jeśli odpowiednio podejdziemy do kredytu, okaże się on pozytywnym wsparciem i szansą na korzystniejsze możliwości. Wiele osób rozważa kredyt gotówkowy jako lokatę i według nas jest to dobry sposób myślenia. Samodzielne porównywanie kredytów może być pracochłonne, dlatego też dobrze jest zatroszczyć się o pomoc konsultantów finansowych, którzy zagwarantują Tobie obsługę w wysokim standardzie i dostęp do istotnych wskazówek.

Chcesz wziąć kredyt? Odwiedź naszą stronę i wybieraj rozsądnie: kredyty hipoteczne Toruń

Strona używa cookies
Ok