Wspomaganie ludzi którzy znaleźli się w złej sytuacji życiowej to kluczowy cel każdej fundacji. Dzięki gromadzonym pieniążkom te organizacje są w stanie zatroszczyć się o każdego, kto przeżywa trudne chwile. Fundacje w głównej mierze wykonują zadania altruistyczne i są niezwykle potrzebne w każdym porządku państwowym. Grupują pracowników społecznych, którzy pragną oddawać swój wolny czas i zdolności na pomaganie tym, którym coś nie poszło po drodze. Dzisiejsze, nowoczesne organizacje, powstają także w celu kształtowania postaw społecznych, rozpowszechniania danego obszaru kultury, czy aktywizowania uczniów i osób starszych. Są to zatem organizacje pożytku publicznego, dla których nigdy nie powinno zabraknąć miejsca.

Jak samo określenie wskazuje fundacje pomagają innym czerpiąc z własnego majątku. Darczyńcą często zostają osoby, które zgromadziły już jakiś fundusz i chcą się nim dzielić. Czasem jednak zdarza się, że instytucje z braku potrzebnych zasobów finansowych nie są w stanie dalej spełniać swoich działań. Od paru lat każdy z nas może wspierać fundację dostarczając im jeden procent swojego podatku. Wypełniając właściwe pole w corocznym PIT również i Ty masz możliwość pomóc.

Jak oddać jeden procent podatku na opp?Kto ma możliwość przekazać jeden procent swojego podatku fundacji?Czym są instytucje pożytku Jeśli interesują Cię odpowiedzi na te pytania, czytaj dalej.

Pamiętaj o 1% podatku w swoim rozliczeniu

Historia akcji „oddaj jeden procent podatku na opp” ma korzenie w roku 2004, kiedy artykuł ten znalazł się w regulacji o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Od tamtej pory płatnicy podatku mogą zasilać wskazaną przez siebie placówkę interesu publicznego w dość łatwy sposób. A wybór jest ogromny – od instytucji charytatywnej działających na rzecz ochrony zwierząt aż po ugrupowania pasjonujące się ochroną zabytków. Mechanizm 1% jest niezwykle prosty. Po policzeniu stosownego podatku w aktualnym zestawieniu skarbowym w rubryce nazwanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” należy opisać nazwę i numer KRS indywidualnej instytucji. W tym polu wolno wskazać również wartość przekazywanej kwoty, mając na uwadze, że nie może ona przekraczać 1% własnego podatku. Jeśli rozliczamy się na więcej niż jednym formularzu możemy oddać tą sumę więcej niż 1 fundacji.

Czy ja mogę oddać jeden procent podatku na opp?

Regulacja o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w jednoznaczny sposób informuje kto jest w stanie oddać 1% własnego podatku. Te osoby to podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtu z ewidencji gospodarczej podatku liniowego w wielkości 19%. Mogą być to także osoby uzyskujące dochody z odpłatnego odsprzedania papierów wartościowych i nieruchomości, a także ten kto samodzielnie opłaca zaliczkę na korzyść podatku. Nierzadko ludzie nie rozumieją w tej kwestii statusu osób prawnych. Tak się składa, że w tym przypadku ustawodawca nie załatwia osobom prawnym na ofiarowanie 1% podatku. Z owego instrumentu są w stanie tymczasem korzystać osoby będące na emeryturze. Wystarczy, że na bazie aktualnego rozliczenia podatku przez urząd rentowy (tzw. PIT 40A), osoba która uzyskała wiek emerytalny indywidualnie odda zaświadczenie podatkowe. Co do wymogów darowania 1% podatku na rzecz OPP, najważniejsze jest dostarczenie formularza na czas. Jest to krańcowo 2 luty dla PIT-28, oraz 30 kwietnia dla PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Jeżeli dawana stawka będzie wyższa aniżeli 1% podatku, formularz nie zostanie zaakceptowany. W każdej sytuacji należy porządnie sprawdzić, czy nie zrobiliśmy błędu w tym miejscu.

Czym są OPP?

Nie każda placówka może uzyskać funkcje organizacji pożytku publicznego. Organizacja, której można wręczyć 1% podatku, powinna prowadzić zadania potrzebne społecznie. Dodatkowo powinna realizować swoją działalność jawnie, co łączy się z z obowiązkiem przekazywania informacji o charakterze rozdzielanych środków z 1%. OPP nie zostanie w dużym skrócie partia polityczna, związek zawodowy, ani samorząd zawodowy. Będzie nią wszak spółka kapitałowa powołana w celu niepołączonym z prowadzeniem działalności majątkowej, jeżeli realizuje przez co najmniej dwa lata czynności w obszarach tzw. pożytku publicznego. Świetnym przykładem organizacji pożytku publicznego jest np: Fundacja Akogo, utrzymująca dzieci które zapadły w śpiączkę, oraz Organizacja Niechciane i Zapomniane, utrzymująca niechciane zwierzaki.

Malutki uczynek, a tak wiele oznacza. Prawdopodobnie 1% to nie duża wartość, jednakże nawet tak subtelne wsparcie pieniężne, może okazać się drogocennym darem dla ludzi i zwierzaków, którzy czekają na uśmiech losu. Rozliczając się w każdym roku z US pamiętajmy o przekazaniu 1%. Nic to nas nie kosztuje, ponieważ i tak te pieniądze płacimy Państwu. Tylko w 2014 roku kwota uzbierana z 1% sięgnęła aż 557 563 428,71 zł. Dzięki tej liczbie spora liczba organizacji było w stanie wspomóc swoich beneficjentów. Przekaż 1% podatku na OPP i daj komuś na pozytywną zmianę.

Szukasz instytucji pożytku publicznego, której chcesz wręczyć swój 1%? Przeglądnij całkowitą bazę organizacji i wypełnij z nami swój formularz podatkowy: przekaż jeden procent podatku na fundacje

Strona używa cookies
Ok