Dobry Fryzjer – na co zwracać uwagę

Piękne i zdrowe włosy to nie tylko efekt codziennej pielęgnacji, ale również kontakt z właściwym fryzjerem. Profesjonalista powinien orientować się i odpowiadać na potrzeby swoich klientów oraz ich włosów. Z tego względu dobry wybór salonu fryzjerskiego jest tak istotny. Troska o włosy i umiejętności układania i strzyżenia to nie jedyne czynniki, które muszą być brane pod uwagę. Wśród innych istotny jest również wygląd salonu i nastawienie do klienta. Lepiej wcześniej dowiedzieć się, niż narażać się na fryzjerską katastrofę. Na co warto zwrócić uwagę?

Wiedza

Dobry fachowiec nie ogranicza się jedynie do życzeń klientów, ale również jest gotów im doradzić. Ocenia, jakie fryzury są realne do stworzenia na włosach w konkretnym typie, a jakie nie. Służy pomocą w polecaniu właściwej pielęgnacji, a także dopasuje fryzurę do kształtu twarzy, charakteru lub okoliczności. Sygnałem wskazującym kompetencje fryzjera są również dyplomy, które zazwyczaj można przejrzeć na stronach internetowych albo bezpośrednio w salonie fryzjerskim. Co więcej, wartościowy fryzjer nieprzerwanie się rozwija – uczestniczy w zjazdach, wykładach szkoleniach. Uzupełnia wiedzę i śledzi nowinki. I chętnie się tym dzieli.

Umiejętności

Umiejętności fryzjera bez wątpienia najbardziej interesują większość klientów. Jeśli fryzjer ma wiedzę, którą popiera certyfikatami zazwyczaj powinien posiadać również umiejętności. Bywa też tak, że to, co fryzjer potrafi, nie zawsze pasuje wszystkim klientom. Niekiedy fryzjerzy są znani z mocnych, krzykliwych stylizacji, inni formują wyszukane upięcia, które będą idealne na przykład na ślub albo inne uroczystości. Trzeba więc nie tylko szukać fryzjera ze zdolnościami, ale takiego, którego zdolności nam się podobają. W tym celu warto poszukać opinii innych klientów, a także sprawdzić udostępnione zdjęcia, które dokumentują wcześniejsze prace fryzjera.

Podejście do klienta

Niezależnie od tego, jak dużo czasu pochłonie pobyt w salonie fryzjerskim, wszystkim zależy , żeby minął w miłej atmosferze. Zwykle fryzjerzy zajmują klientów rozmową, jednak trzeba pamiętać, że pogaduszki mogą rozpraszać fryzjera, przez co zacznie skupiać się na opowiadaniu historyjek, zamiast na włosach. Tego typu rozmów należy unikać, zwłaszcza jeśli fryzjer mocno narzeka na swoich klientów lub na szefa, bo to może oznaczać słabą kulturę osobistą.

Ponadto warto również sprawdzić, jak wiele czasu fryzjer poświęca swoim klientom. Czasami fryzjerzy zapisują jak najwięcej ludzi w niedużym czasie. Ze względu na to poświęcają im zdecydowanie zbyt mało uwagi. Bywa też tak, że jednym klientem zajmuje się kilka osób. Kto inny myje, kto inny strzyże, kto inny układa włosy. W takich salonach faktyczny kontakt z klientem jest znikomy, co może ujemnie wpłynąć na efekt końcowy. Im fryzjer ma większy kontakt z włosami, tym lepiej je zna i orientuje się, czego potrzebują.

Ważna jest również komunikacja. Dobry fryzjer, doradza, słucha potrzeb, ale niczego nie narzuca. Dobry salon fryzjerski pozwala także na reklamacje w razie wpadki. Zdarzają się najlepszym, jednak w zamian fryzjer powinien udzielić obniżkę, zabieg regeneracyjny lub zwrot pieniędzy.

Wystrój salonu fryzjerskiego

Salon fryzjerski jest dla fryzjera najlepszą wizytówką, dlatego sposób, w jaki się prezentuje jest niezwykle istotny. W tej kwestii kluczową rolę spełnia higiena salonu. W trakcie swojej pracy fryzjer wykorzystuje te same narzędzia do obsługi każdego z klientów. Z tego powodu w przyzwoitym salonie wszystkie sprzęty są dokładnie i regularnie czyszczone i dezynfekowane. W sytuacji, jeżeli niefortunnie doszłoby do jakiegoś skaleczenia bezpieczniej byłoby, żeby narzędzia były wyczyszczone i nie roznosiły bakterii.

Ważne jest również to, w jakim stopniu fryzjer dba o porządek salonu. Jeśli na podłodze są nieuprzątnięte ścięte włosy lub na przykład rozlana w trakcie mycia woda lub szampon to oznaka, że fryzjer nie jest zbyt porządny i bezpieczniej go unikać. Profesjonalny fryzjer tuż po skończeniu pracy, sprząta salon przed przyjściem kolejnego  klienta.

Warto także zwrócić uwagę na sam wystrój. Salon fryzjerski powinien zachęcać klientów do odwiedzin i poznania usług. Musi więc być przytulny i ciekawy. Salony fryzjerskie, które wyróżniają się szczególnym elementem łatwiej zapadają w pamięć. Ciemne, smutne salony zazwyczaj nie budują zaufania.

Produkty i narzędzia

O tym co decyduje, że salon fryzjerski jest świetny, a pracujący tam fryzjerzy są profesjonalistami, świadczy również jakość sprzętu i produktów, które są tam stosowane. Ostrość maszynek, nożyczek lub brzytw ma wpływ na efekty pracy fryzjera. Nieostry sprzęt będzie niepewny i może narobić więcej strat, niż pożytku. Im porządniejsze narzędzia, tym wyższa precyzja i pewność. Nawet najlepsze zdolności fryzjera nie pomogą, jeżeli sprzęt będzie zawodny.

Dobrze jest także zwrócić uwagę na to, jakie produkty są używane przez fryzjera. Profesjonalne kosmetyki fryzjerskie są o wiele lepsze od tych ogólnodostępnych, kupowanych w drogerii produktów. Mają one silniejsze stężenie środków aktywnych i odżywczych. Ponadto wiele z nich ma lepsze pochodzenie – na przykład zawierają prawdziwe naturalne ekstrakty. To sprawia, że są bezpieczniejsze i bardziej skuteczne.

http://www.gornystudio.pl/cennik/

Strona używa cookies
Ok