Termos turystyczny – jaki najlepszy oraz jak go wybrać?

Termos turystyczny – jaki najlepszy i jak go znaleźć?

Planując podróż trzeba zadbać o solidne pakowanie. Zwłaszcza jeśli wybieramy się w góry lub czeka nas wielogodzinne zwiedzanie, warto nie zapomnieć nie tylko o zabraniu wody czy prowiantu, ale także zabraniu zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas uwielbia podróżowanie z termosami turystycznymi, które przez wiele godzin utrzymują temperaturę herbaty, kawy lub innego napoju. Które termosy turystyczne są uznawane za najlepsze i dlaczego? Zazwyczaj szczególnie interesującym nas wyznacznikiem jest czas zatrzymywania temperatury, chociaż tak samo istotna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród najbardziej popularnych turystycznych termosów wyróżniamy termosy firm Stanley, Thermos oraz Esbit, z tego względu warto je poznać.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Wybierając turystyczny termos powinniśmy spojrzeć na kilka istotnych elementów, jakie świadczą o tym, czy termos turystyczny sprawdzi się w określonych warunkach, czy też nie. Ważna jest tutaj funkcjonalność, forma i materiały, z jakich termos turystyczny jest wykonany. Im bardziej zależy nam na trwałości, tym rozsądniej szukać termosu stworzonego z wysokiej jakości tworzyw, jakie nie zawierają niebezpiecznych substancji i dodatnio oddziałują na dobre funkcjonowanie turystycznego termosu.

Powinno się także pomyśleć o tym, żeby termos był wyposażony w powłokę zewnętrzną, za pomocą której uzyskamy gwarancję, że termos turystyczny nie wysunie się nam z rąk też w rękawiczkach. W zależności od tego, jak długie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dobrać obszerność swojego termosu. Zazwyczaj turystyczne termosy dostępne są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wyprawa tym mniej pojemny termos się nada. Na całodniowe wycieczki lepiej wybrać większy termos.

Najważniejszym parametrem, którym lepiej się kierować, chcąc dowiedzieć się, jaki turystyczny termos wybrać jest czas zatrzymania temperatury. W tym zakresie ważny jest nie tylko sam czas zatrzymania zimna bądź ciepła, ponieważ w przypadku najlepszych termosów może to być nawet cała doba, ale także zakres temperatur. Nie istnieje termos, który utrzyma przez wiele godzin dokładnie tę samą temperaturę. Warto nie zapominać, że im bardziej wypełniony termos, tym lepiej będzie on pełnił swoje zadanie. By termos mógł być dobry, musi posiadać szczelny korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Zazwyczaj zamknięcia są odkręcane lub automatyczne z przyciskiem. Jeśli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie utrzyma temperatury.

Szczególnie polecane turystyczne termosy

Na rynku dostępnych jest dużo turystycznych termosów, chociaż najbardziej znane i polecane pochodzą od 3 firm, od lat tworzących zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także kubki termiczne (one słabiej spisują się w czasie wielogodzinnych wycieczek i charakteryzują się mniejszą pojemnością) dobrej jakości. Bardzo znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one bardzo cenione przez pasjonatów podróży i wycieczek. Czym charakteryzują się ich termosy turystyczne?

Termosy firmy Stanley

Termosy turystyczne firmy Stanley posiadają wieloletnią tradycję produkcji. Produkowane od prawie 100 lat termosy ze stalowym wkładem są całkiem trwałe i przez lata sprawdzały się w dalekich wyprawach. Według firmy są tak trwałe, że dadzą radę służyć przez długie lata w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich właściwościach izolacji termicznej. Jak już wiadomo, umiejętność zatrzymania ciepła lub zimna zależy od napełnienia i wielkości turystycznego termosu oraz jego budowy. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu turystyczne termosy Stanley do napojów lub posiłków utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc izolacja termiczna w przypadku turystycznych termosów Stanley jest naprawdę bardzo wysoka. Należy jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z upływem przemijających godzin stanie się nieco niższa/wyższa.

Termosy firmy Thermos

Inną tak samo popularną i często zalecaną firmą tworzącą turystyczne termosy i kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm tworzących termosy od wielu lat, z najwyższej jakości surowców i materiałów. Co więcej Thermos tworzy produkty w swoich fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos zatrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy firmy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy na rynku, w produkcji kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich obszerna gama kubków i termosów zachęca użytkowników, a bardzo dobre właściwości zatrzymywania ciepła lub zimna, jakość i dobra cena, zachęcają, żeby co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, utrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach około 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Zapamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie należy czyścić w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce można czyścić tylko korek, choć nie dotyczy to każdego modelu. Przeważnie termosów umieszczamy w zmywarce, ponieważ mocne detergenty i wpływ wysokiej temperatury w czasie czyszczenia, może ujemnie wpłynąć na ich umiejętność do zatrzymywania temperatury.

termos stanley zielony

Strona używa cookies
Ok