Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room – gra z przestrzeni online przeniosła się do świata realnego

W ostatnim czasie na pierwszym miejscu były rozgrywki online, które nie miały summa summarum nic wspólnego z realnym światem. Co istotne – w mgnienia oku wyparły zabawy planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Paru użytkowników siadało przy swoich pecetach w domu na długie godziny i wkraczało w nierzeczywisty świat (z myszkami takiej wydajności, że niełatwo było niewprawionej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Wynik był taki, że relacje interpersonalne w sporym obszarze przeniosły się właśnie tam. Bywały sytuacje, w których osoby przebywające w tym samym domu (np. na pierwszym i drugim piętrze), zamiast spotkać się face to face, przesyłały sobie sms-y, pisały do siebie na Facebook’u bądź grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można mówić o wysokim wpływie technologii na życie każdego człowieka, z drugiej – o bierności, lenistwie i zaraźliwej niewrażliwości na innych.Wyjątkowym przedsięwzięciem okazała się sensacyjna gra escape room. Swoje korzenie posiada wprawdzie w świecie symulacji wirtualnych, lecz później przeszła istotne metamorfozy. Oparta była zupełnie na tekście wyświetlającym się na ekranie komputera, który dotyczył opisu pomieszczenia oraz zamiaru: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, iż zabawa przykuwała od samego początku. Na przestrzeni kolejnych lat gra escape room została przeniesiona do scenariuszy gier online. Poprawiono grafię i tym samym nastąpiła era „point and click”, czyli rozgrywek toczonych przed ekranem laptopa z myszką w ręku. Zabawa Escape room przywędrował również do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz szerszym zainteresowaniem. W niej nie ma czasu na standardowe scenariusze czy zwykłe dialogi. Gracz jest przeniesiony do prawdziwego pokoju, w którym spotyka się z pozostałymi graczami.
Znajdują się tam osobliwe przedmioty, trzeba wyjaśnić niemało zawiłych zagadek, pochwalić się umiejętnością spójnego myślenia oraz pomysłowością. Escape room to gra akcji, która rozstrzyga się na żywo. Główny celem jakichkolwiek działań jest opuszczenie pokoju wraz z partnerami. Wydaje się, iż to wszystko jest banalne. Gracze tymczasem posiadają sprecyzowany czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Wchodzimy do pokoju i co dalej?

Na wstępie wszyscy gracze, którzy wybrali dokładny termin oraz porę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą zbadać całe pomieszczenie. A zlokalizować w nim można niewątpliwie dużo niezwykłych rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwiązać wszystkie tajemnice i opuścić pomieszczenie. Klucz może być schowany dosłownie wszędzie. Każdy pokój to całkowicie odmienna forma gry. Scenarzyści opracowali je w najmniejszych szczegółach, żeby dostarczyć świetnej rozrywki oraz zadziwiać do samego końca. Nie wszystkim udaje się zbiec z takiego pokoju. Kiedy zajdą takie okoliczności przybywa osoba sprawująca pieczę nad pokojami i je otwiera. Na tym etapie towarzysze zabawy mogą od niej otrzymać informacje, jak trzeba było się wydostać bądź odpowiedź pozostaje tajemnicą. Atrakcją jest z pewnością fakt, że uczestnicy sami muszą poznać historię pokoju – nikt im tego nie przekazuje. Czasami ma miejsce taka sytuacja, że uczestnicy potrafią zaskoczyć samych twórców tajemnic i rozwiązują je w pomysłowy sposób, czyli taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Istotnym wymogiem jest nieużywanie siły, aby wydostać się z pomieszczenia.

Jakie możemy wybrać rodzaje pokojów?

Pierwszym typem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że uczestnicy zakradają się do warsztatu słynnego żużlowca oraz próbują odnaleźć sekret jego zwycięstw. Ściślej mówiąc mają znaleźć ukryty „skarb” w 60 minut, lecz okazuje się nim nie sekret sportowca, ale klucz do zwyczajnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze pozwolą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu oraz znikną z pokoju? Drugim modelem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, tak naprawdę są tunelem czasoprzestrzennym i gracze zostają przetransportowani kilkadziesiąt lat wstecz. Aby wrócić do naszych czasów muszą rozwiązać wszystkie tajemnice i zniknąć z pomieszczenia. Czy „za komuny” obywatelom lepiej się „powodziło”? Jakie komponenty wchodzą w skład eliksiru szczęścia? Trzeci rodzaj pokoju nawiązuje do słynnej historii o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz bazuje na uprowadzeniu smerfów przez podłego czarownika Gargamela do swojego ciemnego zamku. Tam wytwarza eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze elementów musi udać się w podróż i to jest jedyny moment, aby ocalić porwane smerfy. W zamku ukrywa się wiele pułapek, zaś uczestnicy są jedyną możliwością na uratowanie. Ostatni pokój, ma nazwę: „Tajemniczy pokój nr 4”, to miejsce, które właśnie przemieszcza się do nieznanego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest zainteresowany? Escaping room można zamówić na wyjątkowe okazje (np. na urodziny, wieczór kawalerski) również dla pracowników firmy, aby zintegrować ich także zainspirować do twórczego działania. Dom Kłódek w Toruniu może również opracować indywidualną ofertę, czyli dobraną do wymagań przyszłych graczy. Zapraszamy na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room.

Strona używa cookies
Ok