Escape room – pokój pełen tajemnic

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room – gra z przestrzeni online przeniosła się do świata realnego

Ostatnimi czasy na dominującym miejscu były rozrywki online, które nie miały w istocie nic wspólnego z rzeczywistością. Co ważne – skutecznie wyparły zabawy planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników zasiadało przy swoich pecetach w domu na długie godziny oraz wkraczało w wirtualny świat (z myszkami takiej wydajności, że niełatwo było normalnej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Skutek był taki, że stosunki interpersonalne w dużym obszarze przeniosły się właśnie tam. Bywały okoliczności, w których osoby będące w tym samym budynku (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się twarzą w twarz, przesyłały sobie sms-y, korespondowały ze sobą na Facebook’u lub grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można mówić o intensywnym wpływie technologii na ludzkie życie, z drugiej – o pasywności lenistwie oraz zaraźliwej niewrażliwości na innych.Doskonałym pomysłem okazała się rewelacyjna atrakcja escape room. Swoje korzenie posiada wprawdzie w świecie gier wirtualnych, natomiast później odbyła istotne przemiany. Oparta była tylko na tekście pojawiającym się się na ekranie peceta, który tyczył się opisu pokoju a także zamiaru: ucieczki z niego. Sama treść powodowała, iż zabawa przykuwała od samego startu. Na przestrzeni kolejnych lat gra escape room została zaimportowana na grunt gier odbywających się w sieci. Dopracowano grafię i tym samym przyszła era „point and click”, czyli gier wykonywanych przed monitorem laptopa z myszką w ręku. Zabawa Escape room dotarł także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz większym zaciekawieniem. W niej nie ma czasu na zwykłe scenariusze czy codzienne dialogi. Gracz jest przeniesiony do realnego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam ciekawe przedmioty, trzeba wyjaśnić niemało skomplikowanych zagadek, potwierdzić umiejętność spójnego myślenia i zręcznością. Escape room to gra akcji, która odbywa się na żywo. Główny celem wszystkich przedsięwzięć jest opuszczenie pokoju wraz z przyjaciółmi. Wydaje się, iż to wszystko jest łatwe. Gracze jednakże mają konkretny czas na wydostanie się z pomieszczenia.

Co trzeba zrobić, aby wydostać się z pokoju?

Na wstępie wszyscy gracze, którzy wybrali konkretny termin i godzinę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą zbadać całe pomieszczenie. A odnaleźć w nim można naprawdę wiele fantastycznych rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwiązać wszystkie zagadki oraz opuścić pomieszczenie. Klucz może być ukryty dosłownie w każdym zakamarku. Każdy pokój to kompletnie odmienna struktura gry. Scenarzyści zaprojektowali je w najmniejszych szczegółach, aby dostarczyć wspaniałej rozrywki oraz fascynować do ostatniej chwili. Nie wszystkim udaje się zbiec z z escape room. Wtedy przychodzi osoba trzymająca pieczę nad pokojami i je otwiera. Na owym etapie towarzysze zabawy mogą od niej otrzymać informacje, jak trzeba było się wydostać albo odpowiedź pozostaje zagadką. Atrakcją jest z pewnością fakt, że uczestnicy sami muszą zrozumieć historię pokoju – nikt im tego nie przekazuje. Czasami ma miejsce taka sytuacja, że uczestnicy potrafią wprawić w zdumienie samych autorów tajemnic oraz rozstrzygają je w niekonwencjonalny sposób, a mianowicie taki, którego nie przewidział scenariusz. Istotnym wymogiem jest niestosowanie siły, aby wydostać się z pokoju.

Jakie możemy wybrać rodzaje pokojów?

Pierwszym rodzajem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu słynnego żużlowca i usiłują poznać sekret jego zwycięstw. Ściślej mówiąc mają odszukać ukryty „skarb” w 60 minut, tymczasem okazuje się nim nie tajemnica sportowca, ale klucz do zwyczajnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają trzeźwość umysłu i uciekną z pokoju? Następnym typem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, właściwie są tunelem czasoprzestrzennym i gracze zostają przetransportowani kilkadziesiąt lat wstecz. By wrócić do swoich czasów muszą rozwiązać wszelkie tajemnice i zbiec z pomieszczenia. Czy „za komuny” ludziom lepiej się „powodziło”? Jakie komponenty wchodzą w skład eliksiru szczęścia? Trzeci rodzaj pokoju nawiązuje do słynnej historii o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz bazuje na uprowadzeniu smerfów przez złośliwego czarodzieja Gargamela do swojego mrocznego zamku. Tam robi eliksir, który ma na zawsze unicestwić wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze elementów musi udać się w podróż i to jest jedyny czas, aby ocalić porwane smerfy. W zamku skrywa się wiele pułapek, zaś uczestnicy są jedyną możliwością na wyzwolenie. Ostatni pokój, czyli „Tajemniczy pokój nr 4”, to pomieszczenie, które akurat przenosi się do innego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest zdecydowany? Escaping room można zamówić na wyjątkowe okazje (np. na urodziny, wieczór panieński) również dla pracowników instytucji, aby zintegrować ich oraz pobudzić do kreatywnego działania. Dom Kłódek w Toruniu może także przygotować indywidualną propozycję, czyli dostosowaną do oczekiwań przyszłych graczy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej wejdź na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Strona używa cookies
Ok