Instalacje pneumatyczne to grupa rozwiązań, które wespół z dodatkowymi akcesoriami wytwarzają, przygotowują, doprowadzają i pobierają sprężone powietrze. Stosownie zrealizowana instalacja cechuje się obniżonym poborem mocy i optymalizacją ciśnienia pracy. Sprężone powietrze jest używane w zróżnicowanych gałęziach gospodarczych, m.in. w branży spożywczej i w warsztatach samochodowych. Niewielkie gabaryty i możliwość użycia w ekstremalnych warunkach atmosferycznych powoduje, że instalacje pneumatyczne są chętnie wybierane przez właścicieli zakładów, którzy starają się zachować najwyższe standardy technologiczne.

Obecnie na rynku dystrybutorzy systemów ciśnieniowych proponują kilka rozwiązań związanych z sprężonym powietrzem. Najbardziej rozpowszechnione są instalacje polipropylenowe, instalacje ze stali nierdzewnej i instalacje aluminiowe. W tym artykule po kolei porównamy każdą z nich, by dać Wam lepszy obraz urządzeń pneumatycznych i możliwości ich użycia.

Odporne na korozję instalacje polipropylenowe

Instalacje polipropylenowe nie przewodzą prądu elektrycznego i nie reagują z substancjami chemicznymi. Nie szkodzi im środowisko tworzyw o zróżnicowanych odczynach chemicznych, co powoduje, że można je bez problemu stosować w budownictwie. Przewody z polipropylenu zmniejszają efekt kondensacji pary wodnej. Komponent z którego tworzy się instalacje polipropylenowe jest nieszkodliwy i niebywale wydajny. Najważniejszym walorem tych instalacji jest niski współczynnik ubytku ciśnienia i brak hałasu.

Bezkompromisowa jakość – instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej

Instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej to wysoka jakość połączona z prostym montażem. Prawdopodobnie dlatego, są najczęściej wybierane przez właścicieli firm z branży farmaceutycznej, spożywczej i chemicznej. Systemy nierdzewne opierają się o technologię zaciskową, co w znacznym stopniu skraca czas prac. Wszelkie akcesoria stosowane w takich instalacjach wytwarzane są z tworzyw o właściwościach antykorozyjnych. Instalacja zaciskowa oprócz oszczędności czasu i niezbędnych akcesoriów, zmniejsza ryzyko pożaru. Instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej dają możliwość montażu w różnych miejscach. Rurociągi tego typu są niezwykle praktyczne. Ich użycie zalecane jest w środowiskach gdzie występuje zwiększone ryzyko korozji.

Lekkie instalacje aluminiowe

Instalacje z aluminium wyróżniają się łatwością montażu. Zastosowanie poręcznych złączek, wytwarzanych w różnych rozmiarach, znacznie skraca czas montażu. Oszczędności na tego typu systemie osiągają nawet 30% w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Produkty z aluminium można łatwo dostosować do wielkości konkretnego przedsiębiorstwa. Sprawia to, że z instalacji aluminiowych mogą korzystać zarówno jednoosobowe warsztaty samochodowe, jak i duże zakłady produkcyjne. Instalacje sprężonego powietrza z aluminium charakteryzują się doskonałą wytrzymałością antykorozyjną. Są stabilne (nie zniekształcają się pod wpływem temperatury) i łatwe w konserwacji. Jeszcze jednym plusem jest nieszkodliwość materiału – aluminium w 100% nie narusza równowagi ekologicznej.

Instalacje pneumatyczne w pigułce

Fachowa i stabilna instalacja pneumatyczna złożona jest z kilku niezbędnych akcesoriów. Dobrze jest zaznaczyć, że jedynie doskonałej jakości komponenty, odpowiednio do siebie dobrane gwarantują najbardziej precyzyjne efekty uzdatniania powietrza. W budowie instalacji pneumatycznej najważniejsze miejsce zajmuje sprężarka, której celem jest podniesienie ciśnienia danego składnika. W podstawowych, choć spełniających potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw rozwiązaniach pneumatycznych najlepsza będzie sprężarka tłokowa. Idąc dalej, w żadnej instalacji nie może nie można się obejść bez takich kompenentów jak filtr ssący, osuszacz i zbiornik ciśnieniowy. Dobrze jest również wyposażyć sprzęt w tłumiki hałasu, które wpłyną na komfort użytkowania urządzeń. Następne części, bez których żadna instalacja nie będzie działać prawidłowo to przewody, bądź też rury pneumatyczne, oraz różne zawory. Profesjonalnie wykonana instalacja, zaopatrzona w praktyczne i zaawansowane technologicznie akcesoria zdecydowanie usprawni większość prac w Twoim zakładzie pracy.

Pneumatyka jest dziedziną inżynierii, która potrzebna jest zarówno w życiu codziennym, jak i w zaawansowanych rozwiązaniach technicznych. W odniesieniu do innych instalacji, systemy bazujące na sprężaniu powietrza są o wiele tańsze i dużo bardziej uniwersalne. Warto przeznaczyć firmowe oszczędności na wysokiej jakości systemy pneumatyczne, szczególnie w przedsiębiorstwach farmaceutycznych, spożywczych i chemicznych.

Odkryj profesjonalne rozwiązania pneumatyczne: pneumatyka

Strona używa cookies
Ok