Rozwód – koszty, stereotypy, unieważnienie małżeństwa

Rozwody i separacje Adwokat Toruń Rozwody Toruń Dobry prawnik

Rozwody i separacje Adwokat Toruń Rozwody Toruń Dobry prawnik

Ile kosztuje rozwód?

Postanowienie o rozwodzie w niektórych przypadkach może pojawić się nagle albo dojrzewać przez kilka lat. Większość osób zainteresowanych niniejszym problemem poszukuje informacji w Internecie, przepytuje kolegów w jaki sposób oni sobie poradzili w skomplikowanej sytuacji lub przygotowuje się do konsultacji z adwokatem. Sytuacja komplikuje się wówczas, kiedy chcemy udowodnić winę drugiej stronie albo uszczuplić prawo do widywania się z dzieckiem. Wizyta u prawnika jest najlepszym sposobem, żeby objaśnić wszelkie wątpliwości. Na stronach www prawnych lub serwisach społecznościowych, na których wypowiadają się obie strony, lepiej mówiąc w skrócie nie wypatrywać złotego środka. Mamy szansę tam odszukać wiele opisów sytuacji życiowych analogicznych do naszej, lecz należy pamiętać, że jedynie zawodowiec jest w stanie nam rzeczywiście pomóc.

Już na samym początku, więc przy wnoszeniu sprawy do sądu, musimy liczyć się z wydatkiem 600 zł. W przypadku kiedy sąd postanowi, że nikt nie jest winny upadku małżeństwa, wówczas zwracana jest część należności (natomiast druga strona musi obligatoryjnie nam oddać 150 zł). Do przyszłych kosztów przynależą: zajęcie się przez trybunał rozdziałem kapitału (od 300 do 1.000 zł), zabezpieczenie roszczenia, np. kontaktów z dziećmi (40 zł) lub opinia Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno – Konsultacyjnego.

Która ze stron płaci za rozwód? Niezaprzeczalnie ktoś, kto przegra. Musi sfinansować głównie złożenie pozwu przez przeciwległą stronę, pełną sprawę rozwodową i obrońcę drugiej strony. Jeśli sąd stwierdzi winę obustronną, wówczas łączne koszty rozdzielane są na pół. Adwokat może otrzymać stawkę równą 360 zł, a jeżeli przypadek jest bardzo skomplikowany oraz czasochłonny, może nakazać zapłatę maksimum 2.160 zł. Co istotne, jeśli prawnik kosztuje dużo więcej, musimy różnicę pokryć sami.

Kiedy nie warto brać rozwodu? – popularne schematy

Rodzina jest rzeczą świętą oraz jakiejkolwiek innej osobie w ogóle nie wolno w nią ingerować – rodzina z całą pewnością jest ważna, jeśli jednak dochodzi między partnerami do agresji, wówczas pokrzywdzona osoba posiada prawo wnioskować o rozwód. W Toruniu istnieje niezmiernie dużo instytucji, które potrafią doradzić ofiarom agresji językowej oraz fizycznej. Wykonują to całkowicie za darmo, np. Polska Akcja Humanitarna. Za to toruńscy adwokaci usiłują zazwyczaj wspomniane sprawy doprowadzić do szczęśliwego końca.

Dziecko musi wychowywać się tylko w pełnej rodzinie – szczęście dziecka w ogóle nie jest zależne wyłącznie od rodziców. Faktem jest, że są niezmiernie szczęśliwe i pomyślniej wpływa na ich dorastanie miłość w rodzinie. Mówiąc w skrócie nie można jednak zgadzać się na przemoc ze strony małżonka, kiedy często to naturalnie dziecko jest ofiarą. Będzie upodabniać się do sprawcy: używać wulgarnego języka, kraść bądź gnębić inne dzieci w szkole.

Korzystniej istnieć w związku pełnym przemocy, aniżeli iść do sądu z pozwem o rozwód – to kolejny błąd, który robią ofiary agresji. Nawet najsolidniejszy prawnik z Torunia nie będzie w stanie nic zdziałać, jeśli skrzywdzona strona na własną rękę nie przywędruje do biura z owym dylematem (bądź placówki oferującej wsparcie).

Poziom życia po orzeczeniu wyroku za każdym razem jest dużo gorszy niż przed rozwodem – jakiekolwiek badania takiego stanu rzeczy wcale nie potwierdziły. Panie zamierzają wziąć rozwód tylko wówczas, kiedy w zasadzie nie są w stanie już dalej trwać w związku. Bodźce są rozmaite: nielojalność współmałżonka, konsumowanie przez niego znacznej ilości trunków bądź długofalowy pobyt za granicą.

Krótko mówiąc nie można decydować się na rozwód z błahych powodów – na wniesienie sprawy o rozwód ma wpływ niezmiernie wiele rozmaitych czynników. Zazwyczaj podczas przesłuchania pojawia się tzw. „niezgodność charakterów”, jednakże w praktyce czynnik jest inny. Żony w zasadzie nie winią mężczyzn tylko po to, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty w kwestii pieniędzy. Zazwyczaj uciekają od presji i pragną uzyskać wyrok sądu w jak najkrótszym czasie.

Kiedy można unieważnić małżeństwo?

W naszym kraju wyłącznie sądy cywilne wydają wyroki w sprawach rozwodowych. W przypadku anulowania małżeństwa chodzi o to, aby potwierdzić, iż związek absolutnie nie istniał. W owym przypadku dobrze jest zgłosić się do sądu kościelnego. Często miesza się wspomniane rzeczy oraz rozmawia o tzw. „rozwodzie kościelnym”. Kościół krótko mówiąc nie może jednakże rozsądzić jakiegokolwiek rozwodu, bowiem wedle prawa kanonicznego związek małżeński w niektórych przypadkach może zostać zakończony jedynie przez śmierć któregokolwiek z partnerów. Cofnięcie małżeństwa może zajść jedynie w trzech okolicznościach: impotencji (u mężczyzn) lub oziębłości (u małżonek), pozostawania w związku z dwiema osobami albo w wyniku wymogu (absolutnie nie postępowało się odpowiednio z własną wolą, wcale nie był to rozmyślny wybór).

Unieważnienie małżeństwa zachodzi odpowiednio z wyrokiem dwóch instancji. Formalnie sprawa ma więc wymiar dwuetapowy. Jeśli mediatorzy pierwszej instancji stwierdzą, iż związek małżeński wcale nie powstał, to sprawa trafia do trybunału drugiej instancji. Ten może podtrzymać decyzję albo ją oddalić. Sprawa zawsze jest przyjmowana dekretem.

Wejdź w ten link –Prawnik Toruń – jeżeli ciekawią Cię opisane tematy, zamierzasz wiedzieć więcej na temat rozwodów albo zobaczyć, co może obejmować oferta rzetelnego adwokata.

Strona używa cookies
Ok