Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

Co zrobić, by dostać alimenty na dziecko?

Obowiązkiem rodziców jest zapewnienie bytu dziecku aż do czasu ukończenia przez nie 18 lat, natomiast w przypadku dzieci obarczonych kalectwem obowiązek ten krótko mówiąc nie ustaje właściwie nigdy. Tak długo jak dziecko wcale nie jest w stanie zapewnić sobie normalnego bytu, więc zagwarantować sobie wszelkich koniecznych środków do życia, wówczas właśnie rodzice obowiązkowo muszą wypełniać tenże obowiązek. Tylko w przypadku, gdy kapitał dziecka jest wystarczający i może mu ten byt zagwarantować, wówczas rodzice w zasadzie nie są zobowiązani płacić na nie alimentów. Niezdolność dziecka do niezależnego „zarabiania na życie” jest decydującym powodem ustalania przez sąd alimentów.

Oczywiście najpierw rzecz prezentuje się tak, iż któreś spośród rodziców przychodzi do którejkolwiek z Kancelarii Adwokackich w Toruniu i pyta o pomoc przy opracowywaniu pozwu o rozwód i o zastępowanie podczas rozpraw. Dopiero potem na wybranego z byłych małżonków są narzucane alimenty.

Obowiązek alimentacyjny występuje od terminu narodzin dziecka aż do momentu, kiedy będzie ono miało szansę. egzystować na własną rękę. Usamodzielnienie się w zasadzie nie jest jednoznaczne z ukończeniem 18 lat i uzyskaniem dokumentu potwierdzającego tożsamość. W rzeczywistości żaden regulamin nie przedstawia jaki jest pułap wiekowy, gdyż każdy przypadek musi obligatoryjnie być rozważony indywidualnie. Przykładem będzie z pewnością przyjście ojca do kancelarii notarialnej w kwestii niepłacenia alimentów, gdyż był on pewny, iż skończenie przez córkę 18 lat jest równoznaczne z ustaniem ich wypłacania. W czasie konwersacji staje się widoczne jednak, iż dziecko kontynuuje naukę na studiach czy posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz przenigdy nie będzie miało szansy się uniezależnić na skutek poważnej choroby, przykładowo z powodu autyzmu.

W jakich sytuacjach rodzice nie są zwolnieni z płacenia alimentów?

Jest kilka sytuacji, które bynajmniej nie uwalniają rodziców z ciężaru uiszczania alimentów. Jedną spośród nich jest ożenek (czy zamążpójście) z jednoczesną niemożliwością indywidualnego zarabiania na siebie. Naturalnie na starcie współmałżonkowie się wspierają we wszelakich materialnych kwestiach, dlatego jeśli któreś z nich zarabia sporo oraz może współmałżonka utrzymać, wówczas rodzice nie powinni już finansować dziecka. W przypadku kiedy jednak mamy kontakt z sytuacją przeciwległą – współmałżonek ogólnie rzecz ujmując nie potrafi zabezpieczyć bytu obojgu – wówczas rodzice są zobligowani do tego, aby pomóc. Niekiedy sytuacja jest jednak tak zawiła, że pomoc specjalistycznej kancelarii jest wprost konieczna.

Alimenty obowiązkowo muszą pokrywać rodzice na swoje upośledzone dziecko, które mówiąc w skrócie nie jest w stanie samo zabezpieczyć sobie bytu. Ma grupę inwalidzką albo niezdolność do pracy. I nie ma tutaj znaczenia powód przedstawionego stanu rzeczy, np. kiedy syn nadużywa napojów wysokoprocentowych bądź zażywa twarde narkotyki. Inaczej mówiąc, dziecko z trwałą wadą cielesną czy intelektualną koniecznie muszą utrzymywać matka i ojciec. Częstokroć do prawników z Torunia przychodzą rodzice, którzy wcale nie chcą niepełnosprawnego dziecka finansować oraz działają tak – oczywiście złośliwie – by nie uiszczać alimentów oraz wyswobodzić się od obowiązku.

Dorosłe dziecko musi otrzymywać alimenty też wtedy, gdy skończyło 18 lat, nie uczy się w żadnej szkole, nie podjęło zatrudnienia oraz wcale nie potrafi znaleźć pracy. Jeżeli planuje pozyskać alimenty od rodziców, powinno bezwzględnie uwidocznić, że jego sytuacja życiowa jest fatalna, przykładowo żyje w biedzie.

Alimenty na sto procent zyska każde dziecko, jakie kontynuuje naukę, np. w szkole ponadgimnazjalnej bądź na uczelni wyższej. Tak naprawdę, póki dziecko uczy się jeszcze, oboje rodzice są zobligowani do tego, aby regulować alimenty. Ustąpienie obowiązku alimentacyjnego ma miejsce tylko w jednym przypadku – kiedy dziecko, pomimo iż pobiera naukę – potrafi indywidualnie się utrzymać.

W jakich sytuacjach rodzice nie muszą już płacić alimentów?

Rodzice absolutnie nie powinni opłacać alimentów wówczas, kiedy dziecko posiada takie przychody, iż potrafi opłacić wszystkie koszty utrzymania, np. spłacić lokum, jedzenie, podłączenie do Internetu oraz inne niezbędne do prawidłowego bytowania rzeczy. Dochodem wcale nie musi obowiązkowo być w owym przypadku wyłącznie zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, ale też renta rodzinna, stypendia pobierane na uczelni czy zarobki pozyskiwane przez zarabiające rodzeństwo. Czasami w rezultacie konfliktów z rodzicami dochodzi do kolejnych rozpraw przed sądem. Córka wynajmuje jednego z adwokatów z Torunia oraz rywalizuje z rodzicami, bowiem posiada pracę w rozmiarze 1/6 etatu oraz nie ma zasadniczo środków do życia.

Opisywane zobowiązanie kończy się niekiedy przed uzyskaniem przez córkę pełnoletności, jednak owe okoliczności są nader rzadkie. Dziecko musi obowiązkowo ukończyć szkołę oraz uzyskać zawód, dzięki któremu będzie miało możliwość zagwarantować utrzymanie krótko mówiąc nie tylko sobie, lecz także swojej rodzinie.

Warto pamiętać

Wielkość alimentów zależy od paru istotnych składników: umotywowanych potrzeb dziecka, możliwości zarobkowych rodziców, zdolności materialnych rodziców, zakresu finansowania – bierze się tutaj pod uwagę niezależne poczynania rodzica w kwestii zapewnienia bytu dziecku.

Jeżeli zainteresował Cię niniejszy materiał, planujesz dowiedzieć się więcej o poradach udzielanych przez adwokatów i innych usługach świadczonych przez mecenasów, wejdź w odsyłacz tutaj – Kancelaria adwokacka Toruń – a na pewno odnajdziesz rzeczywiście to, czego szukasz.

Strona używa cookies
Ok