Czy przedawnione długi trzeba spłacać? Porady prawnika

adwokat bydgoszcz dobry prawnik kancelaria adwokacka długi

adwokat bydgoszcz dobry prawnik kancelaria adwokacka długi

Według jakich zasad działają firmy windykacyjne?

Ogromna liczba firm windykacyjnych jest zarządzana przez osoby, które zrealizowały studia z prawa, jednak nie mają aplikacji. Więc mają podstawową wiedzę z problematyki kodeksu cywilnego. Dochodzenie przeróżnego charakteru wierzytelności wymaga głębszego zaangażowania oraz zdolności, jakiego niestety nie da się osiągnąć przy użyciu innych rozwiązań, jak w czasie stażu w kancelarii prawniczej u odpowiedzialnych przyjaciół po fachu. W tym przypadku niezastąpiony jest adwokat, który dokładnie będzie rozumiał, które ruchy powinno się podjąć. Firmy odzyskujące długi przeważnie nie pobierają żadnej „zaliczki” i umawiają się przede wszystkim na procent od wyegzekwowanej wierzytelności. Średnio jest to od 20% do 50% całej kwoty. To oczywiście fakty odnoszące się do Interesantów. Oni w sumie nie muszą praktycznie podejmować żadnych czynności, poza czekaniem na spłatę części zadłużenia poprzez prezentowaną placówkę. A co w owym momencie ma miejsce z dłużnikiem?

Wezwanie do zapłaty, czyli niekończące się listy, e-maile i telefony

Musimy w niniejszym miejscu rozpoznać dwie sprawy: kiedy jakaś osoba ledwo co została dłużnikiem oraz długi przedawnione, jakich w ogóle nie należy regulować. Jeżeli chodzi o pierwszy przypadek, to dłużnik musi pokryć niespłacone zobowiązania pod rygorem sprawy w sądzie, opublikowania orzeczenia, zarekwirowania majątku przez komornika i w konsekwencji opłacenia wiele pokaźniejszej sumy niż początkowa. W drugim przypadku w ogóle nie musimy zwracać zadłużenia – taką radę otrzymamy od każdego prawnika. Niestety spora liczba spółek „ściągających” długi nie pyta już o wypłacenie przedstawionego długu, lecz grozi dłużników niemiłymi efektami ich nieuiszczenia. Robią to przy użyciu listów, jakie non stop trafiają do skrzynki, co najmniej kilkunastu informacji e-mail i agresywnych telefonów z numerów zastrzeżonych. Niejednokrotnie dokumenty są nakreślone w taki sposób, aby trasat rozważył to, że naprawdę musi coś uiścić. Mnóstwo w nich nieczytelnych dla „pospolitego zjadacza chleba” wyrażeń typu „inwestycyjny niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz zamknięty.” Co właściwie w takiej okoliczności należy zrobić?

Długi, które trzeba zapłacić

Wtedy powinniśmy odebrać pozew o spłatę z sądu (jeżeli zadłużenia uprzednio nie spłaciliśmy). Jakiegokolwiek decyzji z sądu nie powinniśmy marginalizować, bo po pewnym okresie (usankcjonowanie) ma ono moc egzekucyjną. Jeśli informacje włączone w pozwie są dyskusyjne albo dodano do pozwu nieprawdziwe rachunki – tym bardziej musimy zareagować. Wierzyciel ma uzasadnienie, żeby się bronić, m. in. kiedy doszło do przeterminowania zadłużeń. W takiej okoliczności warto zaczerpnąć z porady prawnej lub iść do wyszukanej Kancelarii Adwokackiej w Bydgoszczy, która wyjaśni nam, które działania będą najprzydatniejsze. Cesjonariusz, jaki dochodzi własnych należności, posiada obowiązek ująć w procesie sądowym dowody, np. zaprotokołowany mandat za przebiegnięcie przez ulicę.

Jak się zachować, kiedy długi są przedawnione?

Spółki windykacyjne nie mają absolutnie jakichkolwiek praw. Ma je sąd, egzekutor, adwokat – jednakże nie placówka zajmująca się inkasowaniem przestarzałych wierzytelności. Jeżeli zatem przyjęliśmy przywołanie do zapłaty od przedstawionego podmiotu, nie należy dokonywać takich czynności:

1. Absolutnie nie można reagować na powiadomienia, e-maile i odbierać komórki, bo będzie to jednoznaczne z trwaniem wierzytelności (którego wcale nie musimy spłacać)

2. Jeżeli taka spółka kontaktuje się telefonicznie, powinniśmy koniecznie wiedzieć, iż pełna rozmowa będzie zapisana – i to czasami może naturalnie skomplikować naszą sytuację. W ogóle nie pozwólmy się nagrywać, wcale nie wchodźmy w jakiekolwiek rozprawy z windykatorami pracującymi w telemarketingu. Najzwyczajniej w świecie odrzućmy połączenie, w szczególności jeśli nie uwidacznia się nam numer telefonu.

3. Krótko mówiąc nie dajmy się tyranizować! W przypadku nieważnych długów przenigdy nie piszmy podań odwoławczych, próśb opłacania zadłużenia w ratach, oferty przełożenia okresu spłaty długu itp. Po prostu nie dajmy się także nabrać na pertraktacje, więc „promocje” oraz „rabaty” odnoszące się do starych zadłużeń.

4. W ogóle nie przelewajmy minimalnej sumy na konto przedsiębiorstwa windykacyjnej, chociażby kilku złotych. Ponieważ po krótkim czasie zadziała cała machina dochodzenia długów. Uiszczenie choćby bardzo małej sumy jest równoważne z tym, iż dług akceptujemy.

5. W przypadku kiedy odebraliśmy niejasne zawiadomienie, idźmy do adwokata, który wyłoży nam indywidualne jego fragmenty.

Trzeba też pamiętać o tym, iż wierzytelności nieprawomocne możemy opłacić dobrowolnie. Fundusze nie znajdą się jednakże na rachunku bankowym podstawowego kredytora, tylko jednostki, jaka taki dług w późniejszym terminie odkupiła. Warto w takim przypadku zadać sobie podstawowe pytanie: czy tak należy robić? Opłacenie początkowemu kredytorowi przestarzałego zadłużenia posiada sens, tymczasem płacenie placówkom, które od siebie wzajemnie kupują nieuregulowane wierzytelności i liczą na ekspresowy dochód – przypuszczalnie nie. Szczególnie, że przeważająca część aprobuje liczne naruszenia polskiego systemu prawnego.

Jeśli zaciekawił Cię ten wątek oraz pragniesz ujrzeć, jak wygląda profesjonalna strona www prawnika, możesz kliknąć tu – Kancelaria adwokacka Bydgoszcz

Strona używa cookies
Ok