Rozwód – Jak wygląda i czy trzeba bać się rozprawy?

Co realnie dzieje się podczas sprawy rozwodowej? I czy trybunał wymierzy w stronę małżonków tylko krępujące zapytania? Jakim sposobem przygotować się do rozprawy, ażeby uzyskać rozwód? Ruszmy od tego, że aktualnie postępowania w temacie rozwodów niestety nie są niczym wyjątkowym. Masa ludzi w miarę upływu czasu dostrzega swój błąd, jakiego się dopuścili w kwestii dopasowania drugiej połówki. Częstokroć współmałżonek ma innego partnera, nadużywa napojów wyskokowych albo innych środków odurzających czy torturuje psychicznie. W tej sytuacji każdy z nas ma uprawnienie wnieść pozew o rozwód i wyglądać potrzebnego werdyktu sądu. Czyhanie na korytarzu sądowym na otwarcie postępowania prawdopodobnie jest wyjątkowo stresujące. Bynajmniej nie ma się jednak czego bać. Wystarczy posiadać podstawową wiedzę w temacie tego, kto i o co będzie właśnie na niej pytał. Jeśli odczuwamy, że bez pomocy właściwie nie damy sobie rady, należy wówczas skierować swoje kroki do adwokata rozwodowego, który najpierw pomoże nam zgromadzić kompletne niezbędne dokumenty.

Sprawę rozwodową przeprowadza zwyczajowo trzech sędziów, z czego siedzący wewnątrz jest sędzią przewodzącym, zaś dwaj na brzegach – to prawnicy ławnicy. Proces dzieje się bez włączenia publiki, także z wyjątkiem sędziego centralnego i sędziów ławników, małżonków i powierników nikogo więcej absolutnie nie powinno być podczas rozprawy. Właściwie nie musimy się więc denerwować, że koleżanka z biura dowie się za dużo o naszym małżeństwie bądź o tym, co konkretnie stało się z naszymi małoletnimi dziećmi. Kolejnymi stopniami procesu są: rozpytywanie partnerów, przesłuchiwanie krewnych, przesłuchanie stron i w końcu – ogłoszenie orzeczenia.

O co sąd pyta podczas pierwszej rozprawy rozwodowej?

Na pierwszej sprawie rozwodowej trybunał zazwyczaj zaczyna od zadawania wszechstronnych zapytań. Czy małżonkowie prowadzą łącznie gospodarstwo domowe? (jeśli nie, wtedy sąd pyta od kiedy tak to wygląda); w jaki sposób prezentuje się sytuacja z dziećmi? (i czy są dorosłe, kto dzisiaj trzyma nad nimi opiekę, jeżeli matki albo ojca w owym gospodarstwie nie ma); czy wcześniej toczyły się względem któregokolwiek z małżonków postępowania dla rodzin? I czy występuje w ogóle jakakolwiek możliwość na oszczędzenie związku? Po owych zapytaniach trybunał przechodzi do przepytania świadków. Potrafi to osiągnąć na wstępnej rozprawie albo dopiero na kolejnej. W pierwszej kolejności wysłuchiwani są krewni strony powodowej, zaś potem – strony pozwanej. Od liczby świadków uzależniona jest liczebność spraw, zaś każdy z małżonków ma szansę pytać o szczegóły. Kiedy małżonkowie i świadkowie zostaną już przepytani, w takiej sytuacji trybunał przechodzi do przesłuchania partnerów. Mają możliwość oni wyeksponować swój stosunek do sprawy, odnieść się do tego, co konkretnie rzekł któryś ze świadków albo sam partner.

Kiedy sąd może nie orzec rozwodu?

  • W takiej sytuacji, gdy ucierpiałoby na werdykcie dobro dziecka, zwłaszcza nieletniego
  • Pozostawałoby to w niezgodności z regułami współżycia społecznego
  • Rozwodu żąda wyłącznie winowajca partner, przykładowo ten który dokonał zdrady (drugi partner jest zobowiązany uwidocznić akceptację na rozwód)

Dlaczego warto zdecydować się na adwokata rozwodowego?

W wielu problemów może pomóc nam adwokat, zwłaszcza jeżeli pragniemy, aby trybunał rozstrzygnął winę którejkolwiek ze stron za rozpad małżeństwa. Powinniśmy się także do niego udać w takiej sytuacji, jeżeli: strony posiadały wspólny inwentarz, zaś jedno z nich prowadzi działalność gospodarczą w stanie upadłości; chcemy, żeby zostały zasądzone alimenty na drugiego partnera lub na dzieci; chcemy mieć całkowitą kontrolę rodzicielską lub chcemy drugiej stronie zmniejszyć związki z dzieckiem; okoliczność potrzebuje orzeczenia systemu użytkowania ze wspólnego mieszkania, jego przydziału albo przydzieleniu go jednemu z małżonków; powinno się osądzić rozdział kompletnego majątku. Adwokat może nam pomóc nie wyłącznie w przypadku rozwodu, wręcz przeciwnie – też w trakcie separacji. Powinniśmy nadmienić, że rozwód i separacją określają dwie rozmaite sprawy, jakie choć są porównywalne, lecz różnią się skutkami. Osąd sędziego o rozwodzie powoduje, że małżeństwo przestaje egzystować. W wariancie separacji związek w dalszym ciągu istnieje formalnie. Osoby, jakie postawiły na separację, z jakichkolwiek powodów wcale nie chcą zdecydować się na rozwód, przykładowo jeżeli są religijne albo posiadają na wychowaniu niepełnoletnie dzieci. Istnieje również coś takiego, jak separacja faktyczna, gdzie mąż i żona żyją osobno, a mianowicie nie zamieszkują tego samego lokalu.

O czym warto pamiętać?

Bezwarunkowo musimy trzymać w torbie wszystkie potwierdzenia obciążające drugą stronę, jeżeli zależy nam na postanowieniu całkowitej winy. Muszą to być fotografie, wiadomości z telefonu, wiadomości internetowe bądź filmy. Powinniśmy dowieść, że małżonek, przykładowo dokonał oszustwa albo dalej nadużywa napojów wysokoprocentowych. Skoro staniemy przed sędzią nie mając dowolnych dowodów w tej sytuacji (albo nie mając świadków wydarzeń) osiągnięcie rozwodu może przebiegać niezwykle długo. Orzeczenie sędziego będzie opierało się na przepytaniu stron oraz świadków wydarzeń. Jeśli potrzebujesz skutecznego mecenasa, to wejdź w ten odsyłacz – Prawnik

Strona używa cookies
Ok