Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych

Fundacja Arkadia zatrudnianie osób niepełnosprawnych praca dla niepełnosprawnych

Fundacja Arkadia zatrudnianie osób niepełnosprawnych praca dla niepełnosprawnych

System gospodarczy dla osób z inwalidztwem lub niepełnosprawnością stale nie jest atrakcyjny. Przeważnie pracodawcy, którzy mają do wyboru podwładnego zdrowego oraz „schorowanego”, zatrudnią tego pierwszego. Chociażby wówczas, kiedy ów drugi ma mniejsze kwalifikacje, m in. nieodpowiednie wykształcenie lub brak doświadczenia. Taka sytuacja źle „odciska się” na osobach, które posiadają przeróżnego charakteru dysfunkcje. W rezultacie wcale nie chcą iść do pracy, „przeżywają” tylko z renty oraz są mechanicznie „wyrzucane” na margines. W RP „nieszablonowość” nadal czas zestawia się z czymś niewłaściwym, nieznanym, nieakceptowalnym. A jednak osoby niepełnosprawne, zgodnie z prawodawstwem, absolutnie nie mogą być dyskryminowane. Nie tylko w wariancie normalnego sektora pracy. Czy jest dla takich osób jakiś plan? Dokąd mogą skierować się po pomoc? Czy istnieją jakiekolwiek wiarygodne formy ich aktywizacji?

Fundacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Pewną z opcji aktywizacji osób niepełnosprawnych jest przyjmowanie do pracy wspomagane. Ta koncepcja powstała w USA w latach 60. oraz 70. XX wieku. W naszym kraju zaczęto ją wprowadzać zaledwie w 2001 roku. Obecnie dużo organizacji pozarządowych wykorzystuje ową metodykę pomocy w odniesieniu do osób z dysfunkcjami. Na czym ona naprawdę bazuje? Instruktor pracy i doradca w obszarze podejmowania pracy znajdują przyszłego pracobiorcę i zleceniodawcę. Istotne są tutaj dyspozycje ewentualnego pracownika, warunki, które jest w stanie zapewnić przełożony, charakter obowiązków, wysokość zarobków i wymiar czasu pracy. W następnej kolejności osoba niepełnosprawna realizuje przydatne badania u specjalisty i przygotowanie z reguł bezpiecznej pracy (są one planowane przez chlebodawcę). Szkoleniowiec pracy absolutnie nie ma tylko wybrać miejsca, gdzie będzie ona pracować, lecz również przygotować resztę podwładnych wybranej instytucji na podjęcie nowego. W dodatku pokazać jak dojechać do firmy i pomóc mu zaaklimatyzować się w innym otoczeniu. Zadaniem trenera pracy jest ponadto wyjaśnianie pojawiających się kłopotów pomiędzy zleceniodawcą i zatrudnionym.

Innym wariantem pomocy są tzw. Zakłady Pracy Chronionej, jakie posiadają nietypowe uprawnienia. W szczególny sposób podchodzą do osób z inwalidztwem lub niepełnosprawnością, inaczej: dostarczają im korzystne realia podjęcia pracy (zawsze dobrane do charakteru oraz stopnia niepełnosprawności), profilaktykę sanitarną i hospitalizacyjną (wyjazdy rehabilitacyjne). Owym zakładom pracy przysługują preferencje skarbowe, zniżki i dopłaty (dokumenty przyjmuje PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Różne organizacje pozarządowe uczestniczące w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych kooperują z ZPCh. Ćwiczą swoich protegowanych kontaktów z zleceniodawcą, nastawiania się do innej sytuacji w codziennej aktywności i suwerenności.

Warto wspomnieć poza tym o Warsztatach Terapii Zajęciowej, na jakich uczniowie organizacji pożytku publicznego mają możność wzmacniać swoje umiejętności i upodobania. W poniektórych organizacjach pożytku publicznego jest nie mniej niż kilka wzorów takich sal, m in. pracownia aktywności twórczej, pracownia gospodarcza, pracownia rozwijania umiejętności społecznych albo pracownia techniczna.

Gdzie jeszcze osoby z orzeczeniem mogą wyglądać pomocy?

W dowolnych miejscach, w których otwierane są zajęcia, staże, treningi, warsztaty, usługa prawnicza i psychologa. Najczęściej organizacje pożytku publicznego zajmują się aktywizacją z dysfunkcjami w niniejszym obszarze. Są najwłaściwszym miejscem, w którym niniejsze osoby mają możliwość podwyższać swoje kompetencje, nabywać wiedzę, uczyć się współistnieć z resztą ludzi i uzyskać pomoc w znalezieniu porządnej pracy. Na przykład w charakterze warsztatów osoby z orzeczeniem mają szanse uczestniczyć w: zajęciach komputerowych, zawodowych, „na odległość”, zdolności międzyludzkich oraz w obszarze zagadnień prawnych. Zajęcia z doradcą zawodowym mają za zadanie wzmocnienie osoby z trwałym kalectwem w zakresie modyfikowania drogi zawodowej, zmianie zawodu, wybieraniu zajęć, sporządzania życiorysu bądź w prawidłowym szukaniu ogłoszeń. Szczególnie istotne jest dodatkowo to, że organizacje pożytku publicznego i pozostałe równorzędne organizacje społeczne, mogą dostać 1% podatku od polskich wyborców. Jakiekolwiek uzyskane pieniądze są zdawane wyłącznie na pomoc osób z niepełnosprawnością fizyczną lub psychiczną. Należy wyeksponować to, iż w naszym kraju istnieje coraz większa znajomość tego, iż za sprawą przedstawionego szczegółu mamy możliwość niewątpliwie kogoś wspomóc.

Pośrednictwo pracy to dodatkowa opcja, z której mają sposobność skorzystać osoby np niewidome. Chodzi tu właściwie nie tylko o organizacje pozarządowe, lecz różnorakie odrębne instytucje ogólnodostępne. Zawsze zajmują się umawianiem z pracodawcami „zwykłych” osób, natomiast jeśli jest możliwość posiadają oferty ponadplanowe. Chodzi tu o opisywane oferty pracy dla niepełnosprawnych, jakie są przystosowane do ich predyspozycji. Jeżeli zamierzasz zdobyć większą ilość wiadomości na ten temat, kliknij w ten link – Praca dla osób niepełnosprawnych

Strona używa cookies
Ok