Przegląd systemów nawadniania ogrodów

Jeśli ważne jest dla nas to, by ogród wspaniale się prezentował, kluczowym elementem, jaki zachowa go w okazałym stanie jest podlewanie. Nie wystarczy pielęgnować rośliny przycinając je, czy dopasowując ich warunki glebowe. Każdy ogród potrzebuje wody, jednak tradycyjne sposoby podlewania nie dość, że pochłaniają czas i wysiłek, to jeszcze wymagają stałego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Średnio przyjmuje się, że podobnie jak ze ścinaniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu wśród pozostałych czynności pielęgnacyjnych. Ze względu na to wymyślono systemy nawadniania ogrodów, które będą „pamiętały” o potrzebie nawodnienia roślin, ale także mogą dostosowywać ilość wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Codzienne stosowanie zwykłej konewki pobiera zdecydowanie dużo czasu i będzie funkcjonalne zaledwie w maleńkim ogrodzie, z uwagi na to większość z nas co najmniej decyduje się na zakup węża ogrodowego. To znacznie wygodniejsze, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom można podpiąć wąż pod kran, co o wiele ułatwia dotarcie do każdego zakątka ogrodu, bez manewrowania z konewką i stałego dolewania wody. Do podlewania ręcznego z węża możemy dołączyć pistolet, jaki umożliwia dopasowanie ciśnienia wody, a także zamknięcie strumienia bez konieczności zakręcania kranu, a także zraszacze ogrodowe, które podpina się pod wąż i które także ułatwiają nawodnienie ogrodu i znacznie zminimalizują wkład ludzkich rąk.

Jeśli zależy nam na znacznym zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, warto zakupić system nawodnienia . Jednym z najtańszych jest specjalny sterownik elektroniczny nakładany na kran, co umożliwia określanie momentu podlewania. Wadą tego rowiązania są widoczne rozłożone po ogrodzie węże oraz niemożliwość rozbudowy systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza , że trzeba przyzywczaić się do widocznych. rozprowadzenie dużego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w ogromnych ogrodach, ale też w średnich i całkiem małych. System nawadniania wymaga dobrego zaangażowania w postaci rozplanowania i instalacji pełnego systemu. Przeważnie system rozprowadzany jest pod powierzchnią. Wymagane jest zamontowanie programatora, rur przenoszących wodę, podprowadzenia do instalacji wodnej w formie zaworów, a także zraszaczy, które posłużą do rozprzestrzeniania wody po samym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system ma być zainstalowany przed projektem ogrodu.

Zraszacze ogrodowe do nawadniania

Pośród zraszaczy ogrodowych dostaniemy kilka odrębnych rodzajów, które można użyć do nawodnienia ogrodu. Sprawdzają się one doskonale jako element systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są bardzo znane dlatego że ich główną zaletą jest równomierne nawodnienie danej części ogrodu. Zaopatrzone w formujące kształt strumienia dysze oraz sterowniki odpowiadają za siłę wody działają doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one stosunkowo niskie, ale ich podstawową zaletą jest to, że po ukończeniu czynności podlewania chowają się pod ziemią. Natomiast zraszacze niewynurzane są stale obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są wybierane, dlatego że ich działanie może zostać wyregulowane w zakresie 360o. Kapitalnie sprawdzają się w podlewaniu trawników i mają sporo funkcji i są wyższe pod względem jakości w porównaniu do zraszaczy stałych. Bardzo polecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Nośność wody może dojść 3-22 metrów, a dodatkową funkcją tego systemu jest to, że da się nawadniać w określonym momencie tylko konkretny sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim służą tworzeniu maleńkiej mgiełki, z uwagi na to okażą się najlepsze w przypadku roślin, które nie potrzebują przesadnie dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugą opcją systemu nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Zwykle wykorzystywane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Ze względu na to będą dobre do podlewania żywopłotów, drzew, ozdobnych krzewów i warzywników. Plusem tego systemu nawadniania jest to, że nie moczy łodyg, liści ani kwiatów, dzięki temu nie ryzykujemy poparzenia roślin. Ponadto jest to system wyjątkowo ekonomiczny, z uwagi na ograniczenie użycia wody. Linie kroplujące stworzono z przewodów z kroplówkami, które sączą wodę. Kroplowniki maksymalnie oszczędnie nawadniają rośliny dostarczając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Montuje się je zaledwie na niewielkich przestrzeniach, do podlewania niewielkich skalniaków, rabat kwiatowych, czy niezbyt rozrośniętych żywopłotów. Dużą zaletą jest możliwość łatwiej instalacji i wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące spisują się w głównej mierze w ogrodach, gdzie rośliny rosną nieregularnie

Projektowanie ogrodów Toruń

Strona używa cookies
Ok