Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodu wymaga czasu i dobrego przygotowania. Zanim ogród będzie wspaniałym miejscem, gdzie odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki urokliwej atmosferze, budowanej przez otoczenie wspaniałych roślin, drzew i krzewów, należy zadbać o fundamenty i zacząć projekt ogrodu od początku. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I najważniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w dostępnej przestrzeni, by nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Zanim przystąpimy do działania, warto jest mieć przygotowany plan.

PLAN ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki w szczególności należy zwrócić uwagę, jest teren, gdzie ma powstać projektowany ogród. Trzeba zebrać wszelkie informacje na temat tego, jaka jest przestrzeń, jakie są jej granice i co już się na niej znajduje. Taka wiedza pomoże sprawdzić, jakie są możliwości na tym terenie. Co ważne, należy zorientować się we wszelkich czynnikach, które wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Będą to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale także sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac nad ogrodem, należ też wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Planowanie ogrodu uzależnione jest od takich czynników jak to, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, gdzie domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę należy wziąć także to, czy w projektowanym ogrodzie będą bawić się zwierzęta i dzieci i czy musi być przystosowany dla osób starszych i niepełnosprawnych. Dodatkowo warto ocenić, czy konieczne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy planujemy wyodrębnić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to warto ocenić w oparciu o zaplanowany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich pożądanych elementów w przestrzeni. W tym celu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wybranych elementów, jest ważne, by ogród był atrakcyjny, a przy tym zachowywał porządek i dawał użytkownikom pełną swobodę. Należy zatem podzielić ogród na części i nakreślić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Należy jednak pamiętać, by unikać surowych granic. Części dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga także zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Trzeba pomyśleć o tym, jak połączyć poszczególne części ogrodu i wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj kluczowe jest wyznaczenie podjazdu, furtek i bramy, a także ścieżek, które złaczą każdy z tych elementów w harmonijną całość. Trzeba pamiętać, by nie przedobrzyć z ilością dróżek, ale też, by nie było ich zbyt mało. Na tym etapie można także wybrać typ nawierzchni, która posłuży do stworzenia dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już ścisłym projektem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą potrzebne, by otrzymać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą mogą stać się portale internetowe, dobre książki lub wiedza specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny warto kreować od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do domyślnego efektu tak, by powstała spójna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Systemy ogrodowe

Dzięki wiedzy, gdzie pojawią się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda docierała do skupisk roślin, krzewów i drzew, ale jednocześnie nie zatapiała ich zbytnio oraz, by przewody elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu kompleksowego planu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby i instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się jako pierwsze. W trakcie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umiejscawiać je w odpowiednich odstępach, dlatego że wszystkie mają odmienne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają fachową wiedzę w zakresie świata roślin. To zadaniem projektanta jest odpowiednio dostosować je do pomysłu klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat ich wymagań siedliskowych i pielęgnacji, a dodatkowo oceni, jakie rozmiary uzyskają w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się również na znajomości ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez każdy z etapów zakładania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Dodatkowo wiele firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów proponuje całoroczne usługi pielęgnacji i serwisu sezonowego systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, zawsze można liczyć na wsparcie z ich strony, aby raz założony ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć przez lata.

Strona używa cookies
Ok