Bezpieczeństwo na drogach zależne jest przede wszystkim od techniki prowadzenia pojazdów. Bardzo często gorączkowe i nierozważne manewry na drodze są powodem kolizji i narażają innych na utratę zdrowia. Największym wrogiem użytkowników komunikacji drogowej jest brak umiejętności przewidywania zagrożeń. Kierowcy dość często zbyt wysoko oceniają możliwości swoich pojazdów i jeżdżą na granicy ryzyka. Zachowania takie jak wyprzedzanie w zakazanym miejscu czy wyprzedzanie pod górkę to codzienność na naszych ulicach, która nierzadko jest przyczyną tragedii. Teraz największym wyzwaniem szkół jazdy i placówek organizujących kursy jazdy defensywnej jest poszerzanie świadomości młodych kierowców w temacie oceny zagrożeń na drodze i manewrów innych uczestników ruchu. Propagowanie idei jazdy bezpiecznej to obowiązek w czasach wzmożonego ruchu komunikacyjnego. Odkryjesz zatem jak jak zachowywać się na drodze bezpiecznie i kulturalnie, tak by nie zagrażać sobie, ani innym.

Najważniejsze jest sprawdzenie stanu technicznego samochodu

Zawsze przed, dłuższą podróżą zobacz czy Twój samochód działa tak jak trzeba. Najczęściej źródłem wypadków są czynniki wynikające z złego stanu technicznego samochodów. Bardzo niebezpieczna jest usterka auta na ruchliwej drodze, kiedy kierowca nie ma szansy ucieczki z jezdni. Niektórym rzeczom da się jednak zapobiec, wykonując profilaktyczne czynności. Zacznij od kontroli ciśnienia opon i analizy ich bieżnika. Dobre opony samochodowe zabezpieczają przed wypadnięciem z jezdni i zapewniaj lepszą przyczepność. Kolejną tak samo ważną czynnością jest przegląd świateł samochodowych. Podstawą jest dobra widoczność pojazdu. Zatroszcz się także o mocne hamulce, dzięki którym nie zderzysz się z wyskakującą z lasu zwierzyną. Skontroluj również stan płynów samochodowych. zanim odpalisz samochód umyj szyby i lusterka, by móc bez przeszkód obserwować drogę i pobocze. Tak naprawdę wszystkie te czynności trwają kilkanaście minut, a w dużej liczbie sytuacji mogą uratować nam życie.

Pozytywne nawyki kierowcy pierwszym krokiem do sukcesu

Jazda defensywna ma tak naprawdę źródło w głowie każdego kierowcy. To jak przygotujemy się do podróży i jak kontrolujemy swoje emocje ma znaczący wpływ na styl jazdy. Nim wyruszymy w podróż dobrze jest zapoznać się z całą trasą, by uniknąć niespodzianek, takich jak nagłe zawracanie z błędnie obranej drogi. Orientacja w najczęściej występujących na konkretnym odcinku trasy niebezpieczeństwach będzie bardzo przydatna. Każdy kierowca powinien również przybrać optymalną pozycję ciała za kierownicą. Pamiętaj – usiądź wygodnie, tak aby utrzymywać optymalną odległość do pedałów i do kierownicy. Ustaw fotel samochodowy w odpowiedni dla Ciebie sposób, a następnie dostosuj lusterka tak, by zarys auta był ledwie widoczny. W lusterku powinieneś widzieć całą jezdnię. Podczas dalekiej trasy najważniejszy jest komfort podróżowania. Ustaw adekwatną temperaturę i wilgotność w środku samochodu, zwracając uwagę na to, że nie powinno być w niej zbyt gorąco. Wysoka temperatura w samochodzie może wpływać na dolegliwość oczu i szybkie zmęczenie organizmu. Jakiekolwiek przemieszczające się elementy wyposażenia samochodu, bagaże, czy znajdujące się w bagażniku opakowania z płynami eksploatacyjnymi powinny być przytwierdzone do ścian, by nie rozdrażniały kierowcy podczas prowadzenia pojazdu. Dokonanie tych wszystkich czynności korzystniej przygotuje Cię do prowadzenia samochodu.

Jak przewidywać zagrożenia w ruchu drogowym?

Zazwyczaj zdarza się nam oceniać zachowania innych uczestników ruchu drogowego . Z drugiej strony, czy potrafimy wyciągać z tego sensowne wnioski? Podczas szkolenia na prawo jazdy instruktorzy wspominają o tym, czym jest zasada ograniczonego zaufania. Na co dzień wdrożenie tej zasady jest bardzo przydatne i podwyższa poziom bezpieczeństwa na drogach. Naturalnie nie zawsze jesteśmy w stanie zauważyć błyskawiczną zmianę pasa ruchu, czy zjechanie samochodu bez jakiejkolwiek informacji. Zachowując odpowiedni odstęp ( według najnowszych badań są to 3 sekundy od samochodu jadącego przed nami) i nie rozpraszając się zbytecznymi czynnościami, jak rozmowa przez telefon, mamy możliwość lepiej ocenić zamiar innych kierowców i prędzej zareagować na jakiekolwiek niebezpieczeństwa. Pamiętajmy także o tym, aby samemu dużo wcześniej informować innych użytkowników ruchu publicznego o swoich zamierzeniach. Kierunkowskaz dający sygnał o zmianie kierunku jazdy powinien być włączony na długo przed hamowaniem. Jadąc blisko świateł na skrzyżowaniu spójrzmy jakie światło pojawia się na równoległych pasach dla pieszych. Czerwony kolor światła na pasach mówi nam, że w za chwilę dla nas również zmieni się kolor sygnalizacji. Zerkaj w lusterka, szczególnie przy możliwości wyprzedzenia, by uniknąć kolizji z pojazdem, który zdecydował się na ten manewr przed nami. I podsumowując, staraj się jeździć jak osoba kulturalna. Nie irytuj się, ani innych gdy nie jest to konieczne. Daj innym możliwość na bezpieczne włączenie się do ruchu i w miarę możliwości daj pieszym przejść na pasach. Bezpieczeństwo jest głównie zależne od Twoich umiejętności!

Nie zawsze mamy szanse na praktyczne przećwiczenie wszystkich sytuacji drogowych. Zminimalizowany czas zajęć praktycznych na kursie na prawo jazdy pozwala jedynie zapoznać się z niebezpieczeństwami w ruchu drogowym. Jednak od zeszłego roku co raz większa liczba szkół jazdy organizuje kursy bezpiecznej jazdy, podczas których masz szansę odkryć na czym polega jazda defensywna w praktyce i jak bezpieczniej jeździć. Wiele ośrodków doskonalenia techniki jazdy prowadzi ćwiczenia na torze poślizgowym i w symulatorze zagrożeń w ruchu, co korzystniej kształtuje umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej to koszt około 400 złotych za podstawową formę szkolenia. Dużo czy niewiele, niech każdy z Was oceni z osobna. Jednak pamiętajcie, że bezpieczeństwo i ochrona naszego życia są bezcenne.

Jeżeli chcesz się zapisać na kurs jazdy bezpiecznej, zadzwoń do naszej szkoły jazdy w Toruniu. Oferujemy ciekawe promocje i doskonałe zaplecze. Zapraszamy do najlepszego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę www: prawo jazdy.

Strona używa cookies
Ok