Prawo jazdy to aktualnie dokument obligatoryjny. Pomaga nam w znalezieniu pracy (spora liczba pracodawców przyznaje się, że w trakcie rekrutacji bierze pod uwagę czy konkretny aplikant posiada prawo jazdy) i podwyższa nasz własny komfort. Mamy możliwość zaobserwować, ze co raz większa liczba młodych osób (w wieku nastoletnim) rejestruje się na szkolenie na prawo jazdy kat B, wbrew temu, że nowelizowane przepisy znacznie utrudniają zaliczenie egzaminu końcowego.

Dysponując własnym samochodem mamy możliwość się przemieszczać bez jakiegokolwiek kłopotu. Ale istnieje jeszcze jeden istotny plus posiadania prawa jazdy – szansa otrzymania odpowiednio płatnej i ciekawej pracy. Już z kategorią B nasze możliwości na rynku pracy się zwiększają. Posiadając znaczniejszą ilość kategorii (np C+E) mamy szansę uzyskać pracę w przewozie drogowym. Płaca na tej pozycji, dla młodych kierowców, jest minimum 2 razy większa niż minimalne polskie wynagrodzenie. Kierowcy ciężarówek z kilkuletnim doświadczeniem są w stanie szacować zarobki wyższe niż 4 000 złotych. Analogicznie prezentuje się sytuacja osób, które posiadają kompetencje do przewozu osób – prawo jazdy kat.D.

Dzisiaj przedstawimy Tobie krok po kroku, najważniejsze kategorie prawa jazdy. Opowiemy także o specjalistycznych kursach mających na celu doskonalenie techniki kierowanie pojazdem. Wierzymy, że po przeczytaniu tego niewielkiego przewodnika zapiszesz się na odpowiedni dla Ciebie kurs do szkoły jazdy.

Prawo jazdy kat. B – najpopularniejszy kurs

Kurs na prawo jazdy w kategorii B to najprostsze i zarazem najszybsze szkolenie, w którym mogą wziąć udział osoby pełnoletnie o odpowiednich możliwościach zdrowotnych potwierdzonych zaświadczeniem lekarskim. Kurs złożony jest z dwóch faz – teoretycznej i praktycznej. Na lekcjach z teorii kursanci uzyskują wiedzę o obsłudze samochodu osobowego i o przepisach ruchu ulicznego. Każdy uczestnik kursu musi także odbyć ćwiczenia związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Ażeby przejść do ćwiczeń praktycznych (nauka prowadzenia samochodu) uczestnik musi zdać wewnętrzny test wiedzy. Ćwiczenia praktyczne rozłożone są na 30 godzin, po czym uczestnik kursu jest w stanie podejść do testu końcowego w WORD. Prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 tony, oraz pojazdu wolnobieżnego. Kursy na prawo jazdy kat. B realizowane są przez szkoły jazdy praktycznie w każdej gminie. Cena szkolenia to zazwyczaj 1300 złotych.

Prawo jazdy kat. C – witaj ciężarówko

Spora liczba moich przyjaciół opowiada, przyznaje że od najmłodszych lat marzyło by, stać się kierowcą ciężarówki. Nawet niektóre kobiety twierdzą, że ten zawód jest dla nich atrakcyjny. Kierowca pojazdu ciężarowego to praca pełna, wyzwań, lecz również atrakcyjnych doświadczeń. Jeżeli nie straszne Ci są długie trasy i noce w niewielkiej kabinie, to za pewne spełnisz się w tym zawodzie. Na starcie jednak musisz przejść szkolenie na prawo jazdy kat. C. A jeśli marzysz o kierowaniu pojazdu ciężarowego z przyczepą (popularnie nazywanego TIR-em) jednocześnie musisz zrobić jeszcze kurs na kat. E. Plan szkolenia kształtuje się dość analogicznie jak szkolenie na kat. B z tą drobną rozbieżnością, że na zajęciach praktycznych prowadzisz samochód który waży znacznie ponad 4 tony. Otrzymanie dowodu poświadczającego kwalifikacje również dopuszczalne jest po zaliczeniu egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Ale to jeszcze nie koniec. Osoby marzące o posadzie w ciężarówce potrzebują odbyć jeszcze jeden kurs tzw. wstępną kwalifikację. Jest to szkolenie, które zaświadcza Twoje umiejętności kierowcy zawodowego. Praktycznie jest to po prostu dodatkowy kurs za który trzeba uiścić opłatę. No ale jak mus to mus.

Kursy doskonalenia techniki jazdy

Kursy doskonalenia techniki jazdy, których zamiarem jest rozszerzenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przygotowywane są w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Oferowane są zarówno początkującym, jak i kierowcą z długoletnim doświadczeniem, dla których kluczowe jest nieustanne podwyższanie umiejętności na drodze. Te fachowe kursy poruszają takie kwestie jak – jazda oszczędna, jazda bezpieczna, czy niebezpieczeństwa w ruchu ulicznym. Realizowane zajęcia takie jak jazda na macie poślizgowej, jazda na zakręcie nadsterownym, czy nagłe wkroczenie pieszego mają rozwijać prawidłowe postawy na drodze i poruszać wyobraźnię kierowców co do przypadkowych wydarzeń. Profesjonalne szkolenie jazdy bezkolizyjnej, czy praktyczne szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym to optymalne rozwiązanie dla ludzi, którzy chcą zdobyć większą pewność za kierownicą.

Szkoły jazdy zapewniają nam co raz więcej kursów, w trakcie których możemy poprawić lub skontrolować swoje predyspozycje w trakcie jazdy. Jedno jest oczywiste – dobrze jest uzbierać trochę oszczędności i zarejestrować się na kurs na prawo jazdy. Im prędzej tym lepiej. Idealnym okresem na podjęcie szkolenia na prawo jazdy kat. B jest szkoła średnia, kiedy nie masz rodziny na utrzymaniu, ani ograniczającej Cię pracy. Bardzo duża liczba rodziców wysyła swoje pociechy na kursy w ramach prezentu na osiemnastkę. To na pewno najlepsza inwestycja w dojrzałe życie.

Wszystkie kursy znajdziesz w ofercie szkoły jazdy Rajder w Toruniu. Wejdź teraz na stronę internetową klikając tutaj: szkola jazdy torun

Strona używa cookies
Ok