kurs na kierowcę pojazdów uprzywilejowanych

Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych potrzebują konkretnych uprawnień. Według przepisów prawa niezbędne jest podstawowe prawo jazdy w odpowiedniej kategorii, pozwolenie Starosty, a także dokument zaliczenia szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Dodatkowo konieczne są wyniki badań lekarskich oraz psychologicznych, które poświadczą możliwość prowadzenia pojazdów. Kompleksowe szkolenie zapewnia zdobycie wszystkich niezbędnych dokumentów. Dla osób, które posiadają już uprawnienia wcześniej przygotowano szkolenia uzupełniające, które rozwinąć posiadane kompetencje. By podjąć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jedynym wymogiem obok posiadania podstawowego prawa jady właściwej kategorii jest ukończenie 21 lat. Same lekarskie badania można wykonać po zakończeniu szkolenia lub w jego trakcie.

Kto może zapisać się na szkolenie na kierowcę pojazdów uprzywilejowanych?

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane przyciąga w głównej mierze osoby, które chcą kierować tymi pojazdami w pracy w służbach publicznych. Praca kierowcy pojazdu uprzywilejowanego wiąże się z większym ryzykiem kolizji. Zgodnie z kodeksem drogowym są sytuacje, gdy pojazd uprzywilejowany ma prawo nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. W określonych sytuacjach może zignorować sygnalizację świetlną oraz pionowe i poziome znaki, przy czym wymagane jest zachowanie przede wszystkim ostrożności. Ze względu na to kierowca musi wyróżniać się błyskawiczną reakcją, zręcznością oraz opanowaniem. W ten sposób uniknie niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Pojazdami uprzywilejowanymi są wszystkie te, które wysyłają niebieskie, błyskowe sygnały świetlne oraz dźwiękowe sygnały o zmiennym tonie. Wśród nich są to pojazdy policji, straży miejskiej, pożarnej i gminnej. Według przepisów ruchu drogowego to są też pojazdy ratownictwa medycznego, wodnego lub chemicznego. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane zainteresuje kierowców chcących podjąć pracę w Straży Granicznej, Służbie Celnej, i innych służbach bezpieczeństwa. Zdobywając te uprawnienia można też kierować bankowozy oraz pojazdy przewożące wartości pieniężne. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane w pełni przygotuje kierowcę do pracy w tym charakterze.

Program i organizacja szkolenia kierowców

Program szkolenia na pojazdy uprzywilejowane został przygotowany w taki sposób, aby nauczył kierowcę reagowania na trudne sytuacje drogowe oraz wyjeżdżania z nich bez kolizji. Poznając techniki ekstremalnej jazdy, kierowca utrzymuje bezpieczeństwo zarówno swoje, a także pasażerów albo osób trzecich potrzebujących pomocy. Szkolenie prezentuje niebezpieczne sytuacje, w których realna jest strata kontroli nad pojazdem. Dzięki niemu kierowcy doskonalą swoje zdolności, potrzebnych do bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane dostępne jest w kategoriach A, A2, A1, kat. B, B1, B+E i w kat. C, C1, C+E. Podstawowe szkolenie przeznaczone jest dla każdego kierowcy, z kolei szkolenie uzupełniające zostało skierowane dla kierowców, którzy mają już uprawnienia. W szkolenie wliczają się zajęcia praktyczne i teoretyczne oraz wewnętrzny egzamin. W liście tematów, jakie znajdują się w teoretycznych zajęciach są mechanizmy i skutki wypadków drogowych, psychologiczne podstawy transportu uprzywilejowanego oraz kierowanie pojazdem w trudnych warunkach. Ważnym segmentem jest też utrwalenie przepisów ruchu drogowego. Z kolei zajęcia praktyczne polegają na ćwiczeniach na płytach poślizgowych.

Zaliczenie zajęć praktycznych i teoretycznych oraz egzaminu końcowego, skutkuje otrzymaniem zaświadczenia, które będzie bazą do uzyskania prawa do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Pozyskanie zaświadczenia oznacza ukończenie szkolenia na pojazdy uprzywilejowane. Po wypełnieniu wszystkich formalności kierowca zdobywa uprawnienia do pracy jako kierowca pojazdów uprzywilejowanych.

Co należy przygotować przed szkoleniem na kierowcę pojazdów uprzywilejowanych

Kierowca chcący ukończyć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, musi mieć ukończone 21 lat oraz prawo jazdy tej samej kategorii. To wszystkie wymagania wstępne. Najwygodniejszą formą wpisania się na szkolenie, jest przesłanie formularza zgłoszeniowego. Niezbędne materiały szkoleniowe i egzaminy gwarantuje ośrodek szkolenia. Także wykonanie badań lekarskich i psychologicznych dostępne jest w ofercie.

Szkolenie pojazdu uprzywilejowanego jest kompleksowe oraz przekazuje fachową wiedzę, dzięki wyspecjalizowanej kadrze szkoleniowców. Instruktorzy bazują na wiedzy i latach doświadczeń, które szczegółowo przekazują kierowcom. Przygotowany program szkolenia dzięki świetnej organizacji oraz użyciu nowoczesnych technologii i narzędzi uczy kierowców prowadzenia pojazdu w ekstremalnych warunkach. Nauka zgodna z obowiązującymi normami, doskonałe warunki nauczania i przygotowana kadra instruktorów znających profesjonalne techniki jazdy, czyni szkolenie na pojazdy uprzywilejowane podstawą bezpiecznej pracy oraz odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym w nawet najtrudniejszej sytuacji.

Pojazdy uprzywilejowane

 

Strona używa cookies
Ok