Kierowcy karetek muszą kończyć specjalistyczne kursy

Na czym polega zawód kierowcy karetki?

Nie istnieje zapewne osoba, która nie widziałaby sanitarki wyjeżdżającej na sygnale. Nie tylko w skutek znanego odgłosu, który robi na ulicy, lecz też ze względu na dramatyczność sytuacji. Sanitarka na sygnale znaczy albowiem jedno: w środku jest potrzebujący szybko pomocy, ponieważ zagrożone jest jego zdrowie lub życie. Sanitariusze – owszem – są konieczni, jednak kierowca ambulansu też pełni ważną rolę. Co konkretnie robi? Inaczej mówiąc: czym dokładnie zajmuje się ktoś, kto przebywa za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

Przede wszystkim jego celem jest przewożenie pacjentów, które potrzebują bezzwłocznej pomocy bądź rehabilitacji, do szpitala bądź innej jednostki ochrony zdrowia. Przekazuje również produkty lecznicze, które wymagają szczególnych warunków transportu. Kierowca ambulansu przejmuje zawiadomienia od pracowników dyspozytorni. To oni informują go, w jakie miejsce musi obowiązkowo się bezzwłocznie udać, ile pacjentów wymaga pomocy itp. Jeżeli kieruje sam i natrafi na wypadek, jest zobligowany udzielić jego ofiarom pierwszej pomocy. Kierowca pomaga także sanitariuszom umieszczać poszkodowanych w karetce (przy pomocy noszy).

Czego wymaga się od kierowcy karetki?

Naturalnie prócz zapewnienia pomocy osobie poszkodowanej, wymaga się od kierowcy pogotowia, ażeby odstępował od wykonywania ryzykownych manewrów na jezdni. Kluczowym celem jest nieszkodzenie choremu, który jest zawożony do placówki służby zdrowia. Kierowca prowadzący sanitarkę jest zobowiązany do utrzymania jej w należytym stanie technicznym, w porządku i w gotowości do bezzwłocznego wyjazdu do chorego. Za każdym razem musi koniecznie utrzymywać łączność ze stacją medyczną. Gdy podąża już karetką, musi odpowiednio wcześnie dać znać innym kierowcom, że wyjeżdża z nagłym przypadkiem. Chodzi tu o alarmy akustyczne i wzrokowe. Każdy kierowca karetki musi obowiązkowo wcześniej przebyć profesjonalny kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, aby móc w ogóle podjąć pracę w owym zawodzie. Takie szkolenia są realizowane poprzez ośrodki szkolenia kierowców. Wypada mieć prawo jazdy z właściwej kategorii, ukończone 21 lat, potwierdzenie od lekarza medycyny pracy i psychologa o nieistnieniu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się doświadczeniem w prowadzeniu auta, jak również posiadać przydatne dyspozycje psychiczne.

Czy warto zrobić kurs na kierowcę karetki?

Wszystko jest uzależnione od tego, czego oczekujemy po niniejszym fachu. Warto początkowo upewnić się, że posiadamy dobrą znajomość wymogów w jakich się go wykonuje. Kierowca pogotowia ma styczność z chorymi zakaźnie, dlatego pogorszyć się może też jego zdrowie. Co więcej jest narażony na ogromny stres w trakcie prowadzenia sanitarki. Istnieje wysokie niebezpieczeństwo, że będzie sprawcą wypadku spiesząc z rannym z ogromną prędkością. Na dodatek kierowcy pomagają przy noszeniu pacjentów do szpitala czy bliźniaczych placówek. Może to prowadzić do zranień rąk, barków albo pleców. Co istotne – praca wcale nie odbywa się w uregulowanych godzinach. Tu raczej przyjdzie zmierzyć się z planem 12-godzinnym. Kolejnym centrum stresu są kryzysowe sprawy życiowe chorych, z jakimi kierowcy sanitarek mają kontakt systematycznie.

Często mocno wywiera wpływ to na złe samopoczucie, jest przyczyną apatii czy co najmniej zaniżonego nastroju. Bez wątpienia należałoby zrealizować kurs na kierowcę karetki wówczas, kiedy mamy pewność, iż interesuje nas tylko ten fach oraz jesteśmy mocni psychicznie.

Na jakie trudności są wystawieni kierowcy pogotowia?

Głównie na niezdrowy hałas (syreny alarmowe), stykanie się z izotopami radioaktywnymi (istnieje możliwość napromieniowania), wypadki (m in. prowadzenie ambulansu z dużą prędkością, przebieganie skrzyżowań mimo czerwonego światła), przykre wyniki oddziaływania środków czyszczących, zarazki chorobotwórcze (jakie potrafią znajdować się, m in. we krwi), przesadny wysiłek fizyczny i wymuszoną pozycję podczas prowadzenia samochodu, noszenia chorych. Wyjątkowo istotnym (oraz zarazem pejoratywnym) składnikiem jest kontakt z umierającymi pacjentami lub zmarłymi, co wzmaga znacznie stan napięcia psychicznego. Kierowca karetki może także ulec odrębnym urazom, np. tym, jakie sprowokują sami chorzy. Często tak jest w przypadku pacjentów chorych psychicznie.

Warto pamiętać!

Comiesięczne wynagrodzenie kierowcy pogotowia mieści się w granicach 3.000 zł brutto oraz jest zależne od przeróżnych czynników, m in. lat pracy, możliwości materialnych szpitala bądź regionu. Pracodawca zwraca specjalną uwagę na kompetencje oraz zdolności, które zatrudniony mógł wypracować wcześniej na pokrewnym stanowisku. Uprawnienia do kierowania sanitarką mamy możliwość nabyć jedynie na dodatkowym kursie, a zleceniodawcy spoglądają na nie przyjaznym okiem. Przeważnie do realizowania owego zawodu jest wskazane średnie wykształcenie oraz pozytywnie zaopiniowane psychotesty. Każde zlecenie kierowcy sanitarki jest pracą niezależną, inaczej mówiąc, iż wyłącznie osoba sterująca tym pojazdem jest za niego całkowicie odpowiedzialna. Planujesz dowiedzieć się więcej o kursach dla kierowców pogotowia? Kliknij tutaj – Kursy i szkolenia dla kierowców

Strona używa cookies
Ok