Nowoczesne zabiegi w stomatologii

Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej opiera się na wypracowanej przez lata wiedzy stomatologów oraz na rozkwitu tecjnologii i technik stosowanych w leczeniu dentystycznym. Zabiegi z dziedziny stomatologii estetycznej poprawiają piękno uśmiechu, a wiele z nich, dostępnych jest niemal od ręki w trakcie kilku, a czasem nawet jednej wizyty w klinice dentystycznej. Od niedawna pacjenci mają do wyboru wiele zabiegów, które usuwają przebarwienia i korygują wygląd i kształt zębów, a nawet uzupełniają ewentualne braki. Dzięki temu każdy pacjent, jaki pojawi się u dentysty, wychodzi z gabinetu w pełni uśmiechnięty już w jeden dzień. Jakie nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są przede wszystkim znane i na czym polegają?

Digital Smile Design – cyfrowe projektowanie uśmiechu

Duża część pacjentów martwi się, jaki będzie ich uśmiech po pełnym leczeniu dentystycznym. Do niedawna na rezultat należało czekać aż do zakończenia leczenia i pełnego zarośnięcia się tkanek – w zależności od tego, jakie zabiegi miały być przeprowadzane. Współcześnie istnieje możliwość zobaczenia rezultatu pracy dentysty zanim ten rozpocznie leczenie. Techniką tą jest Digital Smile Design (DSD), czyli cyfrowe projektowanie uśmiechu.

Jak to działa? DSD to współczesna, elektroniczna wizualizacja uśmiechu. Na bazie materiałów pobieranych wprost od pacjenta – tj. kompletu zdjęć: uśmiechu z profilu i na wprost oraz zdjęć RTG – stomatolog za pomocą specjalnego programu nanosi wszystkie zmniany. W tym celu używa tzw. linii referencyjnych dopasowuje kolory i kształt zębów oraz wpływ zmian na ogólny wygląd szczęki i twarzy pacjenta. Dodatkowo DSD można przeprowadzić mając już przygotowany plan leczenia stomatologicznego, dzięki czemu pacjent obejrzy etapy zmian albo użyć programu w roli przygotowania planu. Za pomocą cyfrowego projektowania uśmiechu pacjent może przekazać stomatologowi jakiego rezultatu oczekuje, natomiast stomatolog wskaże pacjentowi, które nowoczesne zabiegi stomatologiczne będą niezbędne do osiągnięcia wybranego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że trzeba uzupełniać braki zębów nie tylko ze względu na wygląd, ale i zdrowie szczęki, już wiemy. Znaczna ilość pacjentów w tym celu decyduje się na zastosowanie implantu stomatologicznego. Niestety dotąd, chociaż implanty są najmocniejszym i według stomatologów najlepszym pośród uzupełnień protetycznych, cały przebieg leczenia ciągnął się przez kilka miesięcy, bo wszczepienie implantów zębowych wiąże się długim czasem zrastania implantu z kością. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej pozwoliły na praktyczne zmniejszenie tego czasu. Współcześnie możliwy jest zabieg wszczepienia implantów w jeden dzień.

Chociaż i w tym wypadku implant będzie musiał zespoić się z tkanką kostną, co zabierze czasu, dzięki nowoczesnej technologii stomatologii estetycznej pacjent opuszcza gabinet stomatologiczny ze wspaniałym uśmiechem zaledwie w jeden dzień. Dentyści opracowali w tym celu nowoczesną odbudowę protetyczną tymczasową, którą da się zaaplikować od razu na nowo wszczepiony implant jeszcze w ten sam dzień. Niesie to ze sobą dwa zyski. Po pierwsze pacjent wychodzi z kliniki stomatologicznej z pełnym uśmiechem w jeden dzień. Po drugie tymczasowa proteza chroni implant upraszczając jego łączenie z kością. Gdy już implant stomatologiczny całkowicie zrośnie się z kością, pacjent przychodzi na następną wizytę, podczas której stomatolog zamienia tymczasowe uzupełnienie na uzupełnienie stałe.

Profesjonale wybielanie zębów nowoczesną lampą u stomatologa

Profesjonalne wybielanie zębów nowoczesną lampą Beyond jest następnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W porównaniu z innymi technikami wybielania zębów, zastosowanie specjalistycznej lampy zapewnia o wiele widoczniejsze rezultaty przy zaledwie jednej wizycie. Wybielanie usuwa z zębów wszystkie przebarwienia utworzone w wyniku diety, ponieważ nawet w pełni wyleczone zęby mogą mieć, nieprzyjemny żółty kolor. Zaletą wybielania zębów lampą Beyond jest technika naświetlania, która usuwa większość przebarwień, a przy okazji usuwa do 97% bakterii. Inną zaletą tego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest także widoczny wpływ na stwardnienie kompozytów dentystycznych oraz zmniejszenie stanów zapalnych.

Co więcej sam zabieg wybielania zębów u dentysty jest bardzo wygodny i nie pożera dużo czasu. Bardzo istotnym elementem jest ruchomość lampy, dzięki czemu da się dotrzeć do całej jamy ustnej. Warto dodać, że stomatolog może bez problemu regulować siłę światła i w ten sposób dopasować się do potrzeb pacjenta.

Korony protetyczne i licówki stomatologiczne

Piękno uśmiechu da się naprawić również za pomocą koron protetycznych oraz licówek dentystycznych. Korony protetyczne służą zastąpieniu zębów na przykład po leczeniu kanałowym pod mikroskopem lub do umieszczenia jej na implancie. Zakłada się je przede wszystkim ze względu na to, że rewelacyjnie imitują zwykłe zęby. Sporządza się je z porcelany lub cyrkonu, dzięki czemu są bardzo estetyczne.

Z kolei licówki dentystyczne to cienkie nakładki, które zakłada się na zęby. Dzięki nim da się ukryć niemożliwe do usunięcia przebarwienia, np. w przypadku zębów martwych, co nie reagują na wybielanie. Licówki sprawdzają się również jako metodę korekty minimalnych wad kształtu zębów. Decydując się na licówki możemy schować np. diastemę (przerwę między zębami) lub nadłamany fragment zęba.

Klinika stomatologiczna

Strona używa cookies
Ok