RTG w stomatologii

Radiologia w stomatologii służy w głównej mierze celnej diagnozie . Stomatolodzy wykonują badania radiologiczne, by mogli zdobyć obszerne dane na temat ułożenia i stanu zębów w szczęce. Z reguły pozwala to na uwidocznienie dolegliwości, ukrytych, podczas zwyczajnego przeglądu na wizycie kontrolnej.

Radiologia w stomatologii to po prostu rentgen zębów. Z reguły te prześwietlenia dzielą się na dwa rodzaje – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, znane też jako zdjęcie punktowe obejmuje obraz 2-3 zębów. Plusem zdjęcia punktowego jest to, że drobiazgowo przybliża pojedyncze zęby, a to upraszcza stomatologowi diagnozę. Z kolei rentgen zębów zewnątrzustne uwidacznia cały komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne pokazuje umiejscowienie zębów względem szczęki oraz względem siebie i zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne, co przedstawia obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich i podniebienia twardego.

W jakich przypadkach potrzeba badań rentgenowskich w dentystyce

Zdjęcia radiologiczne zębów u stomatologa przeprowadza się dla odmiennych działów dentystyce. Z reguły, fachowego wykorzystania RTG, stomatolog potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, protetyce, ortodoncji i w endodoncji (czyli w leczeniu kanałowym).

Radiologia zębów zdaje egzamin diagnostyce chorób dziąseł, zębów, tkanek okołowierzchołkowych, zapalnych stanów, zmian kostnych – w tym torbiele, martwica, zwapnienia – oraz zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia RTG zaliczają się także jako podstawowy element przed zabiegami i leczeniem, które potrzebują uprzedniego określenia ułożenia zębów. W taki sposób ortodonta diagnozuje krzywizny zębów, a protetyk stwierdza, jak wielką przerwę powstałą po utraceniu zębów lub zęba, trzeba uzupełnić.

Jeżeli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi lub ucierpiał przez uraz mechaniczny zębów lub szczęki, stomatolog również wysyła go na wykonanie badań radiologicznych. RTG zębów pozwala też zobaczyć  ewentualne błędy czy powikłania – np. pokaże miejsce narzędzia, jeśli utkwiło wewnątrz kanału zęba, a do tego jest niezbędnym krokiem w diagnostyce raka.

Zazwyczaj stomatolog zleca powtórzenie badań RTG po ukończeniu leczenia, aby sprawdzić jego efekty.

W jaki sposób przebiega RTG zębów u stomatologa?

Obecnie często w gabinetach dentystycznych realizuje się zdjęcia radiologiczne na miejscu na jednym spotkaniu podczas wizyty. To duże uproszczenie dla pacjentów, ponieważ nie muszą umawiać się na następną wizytę, czy specjalnie szukać pracowni RTG. Pomimo obaw pacjentów wykonanie zdjęcia RTG zębów nie wzbudza dyskomfotu i nie oczekuje od pacjenta specjalnych przygotowań. To nie problem, by po prostu zjeść coś, pić i zarzyć swoje lekarstwa.

Obowiązującym wymaganiem przed prześwietleniem rentgenowskim zębów jest usunięcie wszelkich przedmiotów z metalu z obszaru szyi i twarzy. Tak więc na RTG u dentysty trzeba przyjść bez biżuterii i spinek, a moment przed zabiegiem trzeba zdjąć okulary, protezy i słuchowy aparat.

Samo wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów u stomatologa zajmuje zaledwie kilka sekund, zwłaszcza, że przy rozwoju technologii, zwykle jest to już RTG w formie cyfrowej. Mimo to stomatolog, wykonujący RTG rozmawia z pacjentem i informuje go o kolejnych etapach przeprowadzanego badania.

Zdjęcia RTG budzą strach, co do promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, ma negatywne skutki, natomiast nie trzeba się martwić, ponieważ podczas wykonywania zdjęcia RTG zębów u dentysty, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Organizm pochłania znikomą dawkę, a dodatkowo każdy pacjent ma na sobie ochronny fartuch. Należy pamiętać, by nie zapisywać się na RTG za często, co najwyżej raz na pół roku, dlatego warto nie zapominać, kiedy wykonywało się je ostatnio. Zdjęć rentgenowskich powinny omijać kobiety w ciąży, niezależnie od tego, czy mają być wykonane dla dentysty czy innego specjalisty. Jeżeli to nie jest konieczne lepiej, aby ciężarna odpuściła badania.

Plusy radiologii cyfrowej w stomatologii.

Skoro RTG zębów da się zrobić w gabinecie stomatologicznym w metodą cyfrową, warto znaleźć plusy takiego rozwiązania. Do tej pory rolę nośnika rentgena pełniła klisza, która zazwyczaj zajmowała dużo miejsca i mogła łatwo ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku dentystycznego rentgena w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, ponieważ pliki można przechowywać w komputerze. To ważna zaleta, ponieważ umożliwia ona przekazywanie zdjęcia radiologicznego w dowolne miejsce, bez przymusu wożenia całkowitej dokumentacji badań radiologicznych. Stomatolog może je obejrzeć i dowolnie powiększać zdjęcie. RTG w tej formie jest znacznie trwalsze, bo trudno je uszkodzić.

Warto zauważyć, że technika radiologii cyfrowej oznacza też rezygnację z wytwarzania odpadów, jakie powstają na skutek używania klisz rentgenowskich.

To badanie jest szczegółowe i świetnie sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

Stomatolog Toruń

Strona używa cookies
Ok