Trochę historii o odkrywaniu piękna zdrowych zębów

W dawnych plemionach indiańskich z rozmysłem wprowadzano metody zniekształcania zębów, by wiadomo było „kto jest kim”. Wygląd zębów przynależał zatem do elementów odróżniających daną osobę pod względem przynależności środowiskowej oraz zajmowanego w hierarchii miejsca. Identycznie sprawa miała się u pozostałych populacji, które za pomocą tatuaży, nacięć, obręczy czy kolczyków, zamierzały wyróżniać się na tle innych. Jak wspomina Mariusz Pryliński w Estetyce białej i czerwonej: „… w Zambii szczep Tonga hołduje zasadzie usuwania kobietom w okresie dojrzewania czterech siekaczy szczęki, co ma sprawić, że tak okaleczona osoba będzie niezwykle silna”. Starożytni Grecy badali ludzkie ciało pod względem proporcjonalności Królowała reguła „złotego podziału”, która była ściśle powiązana z boskimi proporcjami. Chodzi w tym przypadku o zasadnicze zależności matematyczne między dowolnymi odcinkami. Na podstawie dokonanych doświadczeń natychmiast przekonano się, że myślenie Greków było uzasadnione. Przyjmuje się je zatem we współczesnej dentystyce. Wstępne próby w zakresie stomatologii , opierającej się na poprawianiu wyglądu zębów, podjęto w XIX wieku. Dostrzeżono szczególny wzrost akceptacji samego siebie, nastroju i zarazem stopnia zadowolenia z życia u pacjentów, których zęby nie posiadały dużej liczby przebarwień czy uszkodzeń. Również obecnie proces ożywiania pięknego koloru zajmuje naczelne miejsce pośród rozmaitych zabiegów.

Domowe sposoby nie zawsze są skuteczne

Każdy z nas chce posiadać naturalne oraz białe zęby. Wspaniały, nieskazitelny, rozłożysty uśmiech jest dowodem nie tylko wspaniałej sprawności somatycznej ukazuje między innymi naszą dietę, a i naszą wizytówką , kiedy spotykamy się z kimś face to face – na rozmowie kwalifikacyjnej albo z istotnym klientem. Wystarczy wyimaginować sobie przykładowy scenariusz: niestara, piękna kobieta zagląda do restauracji. Zajmuje wskazany stolik, po czym dołącza do niej kelner z jadłospisem. Ona uśmiecha się i w tym samym czasie widać u niej zaawansowaną próchnicę, martwicę wszystkich zębów albo co gorsze – ich nieobecność… Niniejsza komiczna historyjka jest dobrym przykładem tego, czego wszyscy chcą uniknąć. Popularne są ekonomiczne metody wybielania zębów, przykładowo zestawienie sody oczyszczonej z wodą utlenioną, co może zniszczyć szkliwo. Nim jednak rozpoczniemy żarliwie szczotkować zęby na własną rękę skomponowanym „eliksirem”, jesteśmy zobowiązani upewnić się czy nie doznamy uszczerbku na zdrowiu. Jak również – czy nie ma objawów poważniejszego stanu chorobowego, który podlega leczeniu? Tylko specjalista jest w stanie dokonać trafnej diagnozy i zaproponować właściwą terapię. Nowoczesnym sposobem wybielania jest stosowanie past wybielających do zębów czy specjalnych pasków. Dzięki nim nie otrzymamy jednak takich rezultatów, jakich się spodziewamy – szybkiego, profesjonalnego , a także długofalowego wyeliminowania plamek. Jeżeli taki jest wiodący cel, należy umówić się na wizytę do dentysty, który sprawdzi stan zębów, wypełni ubytki, uwolni zęby od wszelkich zanieczyszczeń zanim odbędzie się główny zabieg. Bo tego rodzaju zabieg opiera się na naświetleniu zębów z wykorzystaniem lampy albo lasera oraz specjalistycznego żelu. Jest nieinwazyjny jakikolwiek sprzęt medyczny nie zostaje wprowadzony do wnętrza organizmu i zupełnie bezbolesny.

Rozwiązanie dla małych i dużych kłopotów

Dzięki gwałtownemu rozwojowi protetyki można odbudować utracone zęby, a także całą szczękę. Chodzi powtórne nadanie wyjściowych funkcji zgryzowi oraz zagwarantowanie mu ładnego wyglądu. Podczas konsultacji dentystycznej zostaniemy poinformowani w zakresie przyjętych strategii uzupełnienia pojedynczych braków w uzębieniu bądź rekonstrukcji całego łuku zębowego. Dzisiaj nie ma żadnych problemów z tym, żeby natychmiastowo i rzetelnie wykonać między innymi częściową koronę zęba (ceramiczną lub biokompatybilną) czy dobrej jakości protezę, bazującą na implantach, która posiada szerokie zastosowanie przy znacznych brakach w uzębieniu. Licówki ceramiczne są idealnym pomysłem na uzyskanie imponującego uśmiechu dla wszystkich, którym złamał się ząb albo szkliwo jest nierówne. Są słabo podatne na ścieranie oraz do złudzenia przypominają prawdziwe zęby. Technika Inlay – Onlay, inaczej adhezyjna odbudowa ceramiczna (BPR), pomaga zamienić rozległą „ciemną” plombę na wypełnienie w postaci korony. Tzw. bonding to zabieg, podczas którego robi się delikatne poprawki: zamykania przerw między zębami albo wyrównania uszkodzeń szkliwa. Sposoby wykonywania wszystkich wymienionych technik bazują współcześnie na informatyce i tego powodu powstają coraz bardziej zaawansowane sposoby powstawania materiałów i ich obróbki. Wiele interesariuszy pamięta przecież jak w masowym użyciu było złoto. Wielość możliwości doprowadza do tego, że stomatolog musi wybrać tą najlepszą w danym przypadku, nie ulegając równocześnie oddziaływaniu działań marketingowych.

Jeżeli interesują Cię skuteczne sposoby uzupełniania ubytków zębowych, wejdź na naszą stronę, gdzie znajdziesz bardziej szczegółowe informacje na temat wszelkich zabiegów estetycznych: Stomatolog .

Strona używa cookies
Ok