Usunięcie zęba równa się z koniecznością jego odbudowy, aby nie dopuszczać do następnych zmartwień. Oboczne zęby i zęby naprzeciw potrzebują wsparcia, inaczej one również mogą się poruszać,  a ostatecznie wypadać. W związku z tym zalecane jest prędko uzupełnić brak. Pośród często stosowanych w klinkach dentystycznych uzupełnień, są mosty protetyczne. Aby móc założyć most protetyczny, obok przerwy muszą nadal mieścić się zęby, jakie posłużą za oparcie dla filarów mostu. Ten rodzaj wypełnienia protetycznego może więc być używany tylko jeżeli luka wypada między zębami sąsiednimi. Znaczącym plusem tego wyjścia jest to, że można w ten sposób zastąpić do nawet trzech zębów jeden obok drugiego na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, dlatego są o wiele wygodniejsze w przeciwieństwie do ruchomych protez. Choć duża część pacjentów boi się drobinek jedzenia przedostających pod most, dentyści przekonują – nie ma powodów do zmartwień, bo właściwie dobrany most temu zapobiega i pokarm nie wnika do środka. Warto rozważyć kupno mostu protetycznego, bo jest to komfortowe oraz estetyczne wypełnienie.

Budowa i rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny odznacza się prostą budową. Skonstruowany jest z dwóch filarów, jakie nakłada się na sąsiadujących z luką zębach i z przęsła, które zastępuje brak zęba. Wyróżniamy 2 rodzaje mostów protetycznych. Ten najbardziej tradycyjny zakłada się na specjalnie spreparowane przyległe zęby, czasami bywa także tak, że zamiast sąsiednich zębów filarami okazują się implanty dentystyczne. Taki typ mostu jest szczególnie wytrzymały oraz używany w większości gabinetów stomatologicznych. Są również miejsca, gdzie koronę uzupełniającą usunięty ząb przykleja się do sąsiednich zębów pacjenta. Taka metoda jest niezbyt często wykorzystywana, bo nie jest tak trwała i można nią uzupełnić zaledwie pojedynczy ząb.

Przeważnie mosty protetyczne od stomatologa przygotowywane są z paru odrębnych materiałów. Całkiem estetyczne są pełnoceramiczne mosty, gdzie zarówno most jak i jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Bardzo często wykorzystywane są porcelanowe mosty na metalowej podbudowie – przeważnie ze stali, a w niektórych przypadkach na życzenie pacjenta ze złota. Mniej trwałe oraz mniej estetyczne są przygotowane z kompozytu (materiału, z którego robione są plomby dentystyczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.

Wskazania do wykonania mostu protetycznego

Przygotowanie mostu protetycznego zalecane przez stomatologów jest szczególnie tym pacjentom, którzy pragną trwale wypełnić przerwę po usunięciu zęba albo zębów, lecz nie mogą decydować się na droższe implanty dentystyczne. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, aby zakryć stworzoną lukę oraz zahamować pogłębiające się chwianie się zębów pobocznych i opóźnić utratę kości w miejscu braku zęba. Zanik kości to istotna sprawa, ponieważ wpływa nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale także sam wygląd twarzy, jaka może z tego względu wyglądać starzej. Uzupełnienie luki po zębie u stomatologa oznacza, że odzyskujemy prawidłowy rozkład sił w ciągu żucia i odpowiednie funkcje oraz konstrukcję zgryzu. Tą techniką unikamy też ryzyko pojawienia się chorób przyzębia i dziąseł z uwagi na gromadzące się w przerwie resztki pokarmu. Podstawowym dla pacjentów zaleceniem do wykonania mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, który należy spełnić, aby dentysta mógł założyć most protetyczny jest odpowiednia jakość i ilość filarów do utrzymania mostu. Filary należy mieć zdrowe, aby obciążenie nie przyczyniło się do ich przedwczesnego zepsucia.

Jak przebiega wykonanie mostu protetycznego?

Podstawowym etapem każdego zabiegu dentystycznego jest ogólna diagnoza oraz badania, jakie pozwolą dentyście stwierdzić, czy założenie mostu protetycznego jest możliwe, mając na uwadze zdrowie jamy ustnej pacjenta. Jeśli dentysta nie wskaże żadnych ograniczeń, będzie mógł ruszyć do działania. Kiedy oparciem dla mostu protetycznego mają zostać sąsiadujące zęby pacjenta, należy je przyszykować. Z tego względu dentysta musi odrobinę je oszlifować, aby następnie możliwe było indywidualne dopasowanie mostu. Mimo lęku wielu osób szlifowanie zębów jest bezbolesne, bo odbywa się w obrębie szkliwa. Szlifowanie nie niszczy zębów, a przeprowadzający go dentysta zawsze wie, ile części zęba mogą być oszlifowane. Ten zabieg nie będzie niezbędny przy zakładaniu mostu protetycznego na implantach. Gdy zęby zostaną już przygotowane, kolejnym etapem zakładania mostu jest zebranie specjalnych wycisków. Na ich podstawie, dentysta protetyk wykona indywidualnie dobrany most. W czasie, gdy w pracowni protetycznej wykonywany jest dopasowany most protetyczny, dentysta nakłada tymczasowy most, którego przeznaczeniem jest osłona przygotowanych zębów. Gdy w końcu most będzie już gotowy, dentysta dopasowuje go do kształtu jamy ustnej, a następnie mocuje na stałe.

Zalety stosowania mostów protetycznych

Podstawowymi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość oraz estetyka. Za ich sprawą możemy zastąpić kilka zębów na raz oraz przywracamy wszelkie funkcje żucia. Uzupełnienie zęba mostem protetycznym przywraca piękno uśmiechu i zupełny komfort.

Most protetyczny

Strona używa cookies
Ok