Nowoczesne zabiegi w gabinecie stomatologicznym

Nowoczesna stomatologia estetyczna opiera się na osiągniętej przez lata wiedzy i umiejętności dentystów i na rozrostu technik i technologii wykorzystywanych w leczeniu zębów. Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej przywracają piękno uśmiechu, a znaczna część z nich, osiągalna jest właściwie od razu w trakcie kilku, a czasem nawet jednej wizyty w klinice dentystycznej. Od niedawna pacjenci mają do wyboru wiele technologii, które eliminują przebarwienia oraz korygują wygląd zębów, a także wypełniają braki. Dzięki temu każdy pacjent, który pojawi się u dentysty, wychodzi z gabinetu zadowolony z pięknego uśmiechu nawet w jeden dzień. Jakie nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są najbardziej znane oraz na czym polegają?

Digital Smile Design – cyfrowe projektowanie uśmiechu

Duża ilość pacjentów zastanawia się, jak będzie wyglądał ich uśmiech po przeprowadzony leczeniu dentystycznym. Jeszcze kilka lat temu na rezultat musieli czekać aż do zakończenia leczenia oraz całkowitego wygojenia tkanek – w zależności od zabiegów dentystycznych. Obecnie powstała możliwość zobaczenia rezultatu działań stomatologa nim podejmie się leczenia. Techniką tą jest cyfrowe projektowanie uśmiechu, czyli Digital Smile Design (DSD).

Czym to jest? Digital Smile Design to współczesna, komputerowa wizualizacja uśmiechu. Na podstawie materiałów pobieranych od pacjenta – tj. kompletu zdjęć: uśmiechu na wprost i z profilu oraz zdjęć rentgenowskich – stomatolog przy użyciu specjalnego programu nanosi wszystkie poprawki. Przy pomocy tzw. linii referencyjnych dopasowuje kolory i kształt zębów i wpływ zmian na cały wygląd twarzy i szczęki pacjenta. Dodatkowo Digital Smile Design można przeprowadzić mając już stworzony plan leczenia stomatologicznego, dzięki czemu pacjent zobaczy poszczególne kroki zmian albo użyć programu w formie przyszykowania planu. Za pomocą cyfrowego projektowania uśmiechu pacjent może pokazać dentyście jakiego rezultatu oczekuje, natomiast stomatolog wskaże pacjentowi, jakie nowoczesne zabiegi stomatologiczne będą konieczne do stworzenia pożądanego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że trzeba uzupełniać braki zębów nie tylko ze względu na wygląd, ale także zdrowie szczęki, już wiemy. Wielu pacjentów w tym kierunku decyduje się na wszczepienie implantu zębowego. O ile dotąd, choć implanty są najmocniejszym oraz zdaniem dentystów najlepszym wśród protez, pełen przebieg leczenia ciągnął się przez parę miesięcy, bo aplikacja implantów stomatologicznych łączy się długotrwałym czasem zrastania implantu z kością. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej umożliwiły praktyczne skrócenie tego czasu. Obecnie możliwy jest zabieg wszczepienia implantów w zaledwie jeden dzień.

Chociaż i w tym wypadku implant musi połączyć się z tkanką kostną, co wymaga trochę czasu, dzięki nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej pacjent opuszcza klinikę stomatologiczną ze wszpaniałym uśmiechem nawet w jeden dzień. Stomatolodzy sporządzili do tego nowoczesną protetyczną odbudowę tymczasową, którą da się założyć od razu na nowo wszczepiony implant jeszcze w ten sam dzień. Niesie to ze sobą dwa zyski. Po pierwsze pacjent wychodzi z kliniki dentystycznej z pięknym uśmiechem w jeden dzień. Po drugie tymczasowa proteza chroni implant ułatwiając jego łączenie z kością. Kiedy już implant stomatologiczny całkowicie zrośnie się z kością, pacjent przychodzi na dodatkową wizytę, podczas której stomatolog zamienia uzupełnienie tymczasowe na uzupełnienie stałe.

Profesjonale wybielanie zębów lampą w gabinecie stomatologicznym

Profesjonalne wybielanie zębów lampą Beyond jest kolejnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W zestawieniu z innymi technikami wybielania zębów, zastosowanie przeznaczone do tego lampy zapewnia zdecydowanie lepsze rezultaty przy tylko jednej wizycie. Wybielanie usuwa z zębów wszystkie przebarwienia zgromadzone na skutek diety, ponieważ nawet zupełnie zdrowe zęby mogą posiadać, nieprzyjemny żółty kolor. Zaletą lampy Beyond jest technika naświetlania, która eliminuje większość przebarwień, a do tego pozbywa się do 96% bakterii. Dodatkową zaletą takiego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest również pozytywny wpływ na utwardzenie kompozytów dentystycznych oraz zmniejszenie stanów zapalnych.

Co więcej sam zabieg wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym jest niezwykle komfortowy oraz nie pożera wiele czasu. Bardzo istotnym elementem jest mobilność lampy, co pozwala dojść do całej jamy ustnej. Warto wspomnieć, że stomatolog może bez trudu regulować siłę światła oraz w ten sposób dostosowywać się do potrzeb pacjenta.

Korony oraz licówki stomatologiczne

Piękno uśmiechu da się naprawić też za pomocą protetycznych koron i licówek dentystycznych. Korony służą zastąpieniu zębów np. po zabiegu endodontycznym lub do położenia jej na implancie. Zakłada się je przede wszystkim ze względu na to, że doskonale imitują zwykłe zęby. Przygotowuje się je z cyrkonu lub z porcelany, dzięki czemu są niezwykle estetyczne.

Z kolei licówki stomatologiczne to cienkie nakładki, jakie aplikuje się od razu na zęby. Dzięki nim da się schować trudne do wybielenia przebarwienia, np. w przypadku zębów martwych, co nie odpowiadają na wybielanie. Licówki wykorzystuje się też jako sposób poprawy małych wad kształtu zębów. Decydując się na licówki możemy schować np. przerwę między zębami (diastemę) lub nadłamany fragment zęba.

 

Licówki Toruń

Strona używa cookies
Ok