Bóle kręgosłupa to jedna z najczęstszych problemów. Występują one u osób młodych, a także starszych. Ból pleców może być wywołany urazem, niewłaściwym trybem życia, czy także schorzeniami. Gdy ból pleców nie znika lub pojawił w wyniku pewnych powikłań (przykładowo wypadku), w żadnym razie nie wolno tego ignorować. Ponieważ ból może być następstwem zmian chorobowych w ciele, należy jak najprędzej znaleźć powód takiego stanu, zwłaszcza że odkładanie tego problemu może mieć znaczący wpływ na jego zaognienie.

Rehabilitacja – metoda leczenia kręgosłupa

Ciągłe oraz powracające bóle pleców są rozpatrywane jako schorzenia. W tej sytuacji ból jest odczuwalny w obszarze karku lub lędźwiowego. Najczęściej przyczyną schorzeń jest nieodpowiednie robienie ćwiczeń sportowych lub rzeczy związanych z codziennymi zobowiązaniami. W efekcie schorzenia pleców są wywołane przeciążeniem. Powodem dolegliwości kręgosłupa są również bóle strukturalne, a dokładniej dolegliwości będące efektem uszkodzenia tkanek, np. zerwanie więzadeł, obciążenie mięśni pleców, zbicie kręgów lub stan zapalny. Dolegliwości kręgosłupa może także być efektem innej choroby kości, takiej jak na przykład osteoporoza.

Choroby kręgosłupa, w tym na przykład dyskopatia, można próbować uleczyć na różne sposoby. Ale większość ludzi nie myśli o tym poważnie i zamiast spotkać się w tej sprawie z ekspertem, a następnie kupują środki farmakologiczne. Te w rzeczywistości nie są najkorzystniejszym rozwiązaniem, gdyż nie usuwają one przyczyny dolegliwości, a jedynie dają tymczasowe ukojenie.

Żeby pozbyć się kłopotów związanych z schorzeniami kręgów najlepiej omówić możliwości leczenia kręgosłupa z dobrym fizjoterapeutą. Fizjoterapeuta to specjalista, który zna się na fizjoterapii.

Dobry fizjoterapeuta pomoże w leczeniu kręgosłupa

Fizjoterapia to nazwa określająca zespół form leczenia bazujących na stymulacji ciała z wykorzystaniem bodźców fizycznych, m. in. poprzez rehabilitację. Fizjoterapia korzysta zarówno z metod naturalnych (lecznicze kąpiele, ćwiczenia gimnastyczne), jak i z specjalistycznych sprzętów (na przykład światło lasera).

Wprawdzie fizjoterapia i rehabilitacja odnoszą się do zbliżonych metod, to nie znaczą one tego samego. W wypadku fizjoterapii chodzi o rehabilitacje ruchową, której celem jest wspomóc formy leczenia schorzeń narządów odpowiedzialnych za ruch.

Czy fizjoterapeuta leczy inne przypadłości?

Nie jest tajemnicą, że podstawą podjęcia owocnego leczenia to prawidłowe rozpoznanie przyczyn dolegliwości. Dobry fizjoterapeuta umie znaleźć przyczynę bólu a wtedy wdrożyć efektywną technikę, która korzystnie wpłynie na kondycję zdrowia jak i zadowolenie pacjenta.

Należy wspomnieć, że fizjoterapeuta może pomóc nie tylko w sytuacji, gdy niezbędne jest leczenie kręgosłupa. Tak w ogóle to fizjoterapeuta wykonuje różnego typu zabiegi fizjoterapeutyczne, dobiera właściwe ćwiczenia gimnastyczne i masaże lecznicze, które zalecane są są podczas rehabilitacji, terapii czy po prostu jako działania profilaktyczne.

Na skutek zdobytej wiedzy a także praktyce, fizjoterapeuta jest w stanie polepszyć kondycję fizyczną pacjentów, a także cofnąć pewne zmiany w organizmie, które źle oddziałują na zdrowie. Jeśli chodzi o profilaktykę fizjoterapeuta umie umiejętnie rozpoznać problematyczne stany oraz odpowiednio wcześnie zacząć im zapobiegać.

Dobry fizjoterapeuta umie też zmobilizować pacjenta, co jest bardzo znaczące oraz wpływa na skuteczność leczenia. Dzięki jego działaniom pacjenci są zdeterminowani, by zastosować się do wskazań fizjoterapeuty i ciągłych ćwiczeń, również w wypadku, gdy są one trudne.

A warto mieć na uwadze, że wydajność leczenia zależy nie wyłącznie od kompetencji fizjoterapeuty, lecz również od zaangażowania, jakie wnosi w to chory. Bez dwustronnej kooperacji, leczenie może być nieskuteczne. Na szczęście fizjoterapeuta to osoba, która liczy na rozmowę z pacjentem i pomaga na każdym kroku leczenia

Fizjoterapeuta a motywacja w rehabilitacji

Dolegliwości pleców a szczególnie ból krzyża, to przypadłość typowa dla osób mających siedzący tryb pracy lub wykonujących pracę fizyczną. Niewłaściwa postawa w trakcie pracy, płynąca z złego wyboru fotela czy parogodzinne dźwiganie masywnych materiałów, mogą doprowadzić do powstania urazów, w tym też urazu krążków międzykręgowych.

Więc należałoby co jakiś czas omówić tę sprawę z fizjoterapeutą, który na podstawie badań i wywiadu oszacuje stan naszego zdrowia.

Fizjoterapeuta w Toruniu

Nie powinno się bagatelizować problemu bólu pleców. Więc jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat technik leczenia kręgosłupa lub chcesz skorzystać z usług dobrego fizjoterapeuty w kujawsko-pomorskim, zajrzyj tutaj: Fizjoterapeuta Toruń.

Strona używa cookies
Ok