Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u stomatologa pamiętają aż za dobrze. Wielu z nas ma też traumę na myśl o obowiązkowych wizytach u stomatologa szkolnego, który niedelikatnie wpychał duże paluchy do ust, aż pękały nam kąciki. By oszczędzić naszemu dziecku podobnych doświadczeń i nauczyć go, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, trzeba dobrze wybrać specjalistę, który nie wystraszy, a przyciągnie malucha. Jakie warunki musi spełniać profesjonalny stomatolog dla najmłodszego pacjenta?

  1. Wizyty adaptacyjne

Specjaliści uważają, że pierwsza wizyta u stomatologa powinna nastąpić w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który niejednokrotnie przeraża dorosłych, z pewnością jest  dużego stresu dla małego dziecka. Jeśli więc masz w planach umówić swoje dziecko do dentysty, wybierz tego specjalistę, który oferuje specjalne usługi powstałe z myślą o dzieciach. Mnóstwo gabinetów stworzonych specjalnie dla dzieci oferuje wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To stopniowe zaprzyjaźnianie się najmłodszych z gabinetem stomatologicznym. Najważniejsza jest przednia zabawa: w trakcie wizyty adaptacyjnej dzieciom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet wykonać mały zabieg stomatologiczny na zabawkowych fantomach. Istotny jest też udział rodziców w pierwszej wizycie- muszą oni dawać swoim pociechom przykład-  najpierw mogą sami przebadać ząbki, grzecznie siedzieć na fotelu, szeroko otwierać buzię i pokazywać, że nie ma się czego bać. Młody pacjent wyczuwa stres rodziców, dlatego niezwykle istotna jest też miła rozmowa z lekarzem i komunikowanie maluszkowi najprostszych reguł pielęgnację jamy ustnej już w trakcie pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien być zaaranżowany dziecięcy gabinet stomatologiczny

Kolorowe fotele o kształcie zwierząt, zabawki, puzzle  w poczekalni, telewizor z bajkami odwracające uwagę dziecka, dużo kolorów, postacie z ulubionych bajek na ścianach, kolorowe maseczki ochronne dentysty… Wydawać by się mogło, że to jedynie niepotrzebne detale, jednak dla malucha mają one fundamentalne znaczenie. Fantazyjnie udekorowany gabinet lekarski sprawia, że mały pacjent czuje się bardziej zrelaksowany, pomieszczenie nie jest dlań obce. Dzięki temu nie wpada w nerwy i łatwiej odwrócić jego uwagę i wykonać potrzebne zabiegi.

  1. Najnowocześniejsze formy znieczuleń dla najmłodszych

Są wśród nas osoby, które twierdzą, że „mlecznych zębów nie należy leczyć, bo i tak wypadną”. Oczywiście to nie prawda! Nieleczone mleczaki sukcesywnie niszczone są przez próchnicę i w końcu trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie mleczaków może skutkować natomiast do wad zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by systematycznie sprawdzać stan uzębienia malucha i nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze kilkanaście lat temu specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego niemal każdy z nas, z dreszczem, przypomina sobie pierwsze stresy na fotelu u dentysty, czy ból przy wierceniu. Na szczęście dzisiejsza medycyna dysponuje już nie tylko fantazyjnymi gabinetami dla maluchów ale także innowacyjnymi sposobami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się rozluźnione a nawet nieco oszołomione. Tutaj warto podkreślić, że sedacja jest w pełni bezpieczna dla dziecka i ma mniej skutków ubocznych niż tradycyjne znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko zastosowanie budzącej strach strzykawki, ale także nieprzyjemne uczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Kolejną innowacyjną metodą jest znieczulenie komputerowe– co to takiego? Jest to zupełnie bezpieczna, chociaż innowacyjna metoda znieczulania za pomocą dźwięku. Komputer emituje dźwięki o różnym natężeniu i powoli wprowadza najmłodszych w stan relaksacji. Ten typ znieczulenia, podobnie jak sedacja, bardzo bezpieczny i szeroko polecany przez stomatologów głównie dlatego, że nie ma potrzeby stosowania strzykawek, a dodatkowo unikamy nieciekawych efektów ubocznych.

W wielu gabinetów stomatologicznych wśród usług dla dzieci możemy znaleźć także opcję założenia kolorowych plomb. W tym przypadku jednak możemy śmiało stwierdzić, że „to jedynie mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać plombę w ulubionym kolorze.

  1. Dobry dentysta dla najmłodszych

Przy wyborze gabinetu dla swojej pociechy zwróćmy też uwagę na samego stomatologa. Powinien on być nie tylko doskonale wyszkolony i profesjonalny. Koniecznie musi lubić młodych pacjentów, umieć z nimi rozmawiać i mieć duże pokłady cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało dentyście i się go nie bało, dlatego ważne jest, czy znaleziony przez ciebie lekarz ma wymagane podejście do dzieci.

Podczas wizyty dentysta powinien też wytłumaczyć maluszkowi jak będzie przeprowadzał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co konkretnie się dzieje w buzi dziecka. Bardzo pozytywnie świadczy o dentyście, kiedy dodatkowo wyjaśni i pokaże naszemu dziecku, jak należy dbać o swoje zęby- w jaki sposób i jak często je myć i dlaczego jest to takie ważne. Malucha po wizycie u stomatologa warto też nagrodzić smakową pastą do zębów, by wiedział, że wizyta u dentysty to zupełnie fajna rzecz, której nie trzeba się bać.

Gabinet stomatologiczny Grudziądz

Strona używa cookies
Ok