Chirurgia szczękowa jest częścią medycyny, łączącej ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Polega na leczeniu chorób jamy ustnej także zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej trafiają najtrudniejsze przypadki, takie jak uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to też leczenia chronicznych stanów zapalnych oraz usuwania zębów , redukcji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają podobny zakres pracy, ale to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się naprawą wyłącznie w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, dlatego jest bardziej rozległym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG SZCZĘKOWY?

Wady zgryzu i zniekształcenia twarzy

Zniekształcenie twarzy może być skutkiem wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości, którymi zajmuje się chirurg szczękowy. Zniekształcenie twarzoczaszki może także nastąpić w przypadku urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może też podnieść estetykę twarzy pacjenta, formując pożądany zarys czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy ich wzrost ustaje, ale nie wychodzą ponad błonę śluzową albo rosną wewnątrz kości. Wynikiem tego jest groźny stan zapalny, mogą też wypierać pobliskie zęby w nieodpowiednie, co wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Zwykle zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w obrębie jamy ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, gdy guz lub torbiel wytworzy się w trudno dostępnym położeniu lub w rejonie zatok szczękowych. Chirurg także leczy stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości twarzy

Złamania są możliwe na skutek wypadku, silnego uderzenia albo urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w znieczuleniu miejscowym. W groźniejszych przypadkach aplikuje się ogólne znieczulenie. W obszarze złamania zwykle umieszczane są specjalne szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one różne kształty, ze względu na możliwość wyginania ich do dopasowanego kształtu, do złamanej kości.

Resekcja korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jedno-korzeniowych i jest on konieczny w sytuacji, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych żuchwy. Kwalifikują się też zmiany chorobowe przy wierzchołku korzenia, zapalanie w przypadku utknięcia ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma potrzeby pozbywania się całego zęba. Zwalcza się zwłaszcza powody dolegliwości. Usuwany jest tylko zmieniony część korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem w trakcie zabiegu. Po usunięciu zmienionej tkanki wspólnie z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed wytworzeniem następnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Zwykle odnosi się do kłów. W przypadku gdy ząb, na etapie wzrostu miał zbyt mało miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po ustaleniu jego położenia dzięki diagnostyce radiologicznej, odsłania się go chirurgicznie i przykleja zamek ortodontyczny, by osiągnął właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty stomatologiczne

Ubytki w uzębieniu są wynikiem wielu powodów. Zwykle jest to brak troski o higienę jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, daje możliwość uzupełnienia braków , poprzez wszczepienie implantów . Mają one wiele zalet, na przykład gwarantuje absolutną estetykę i funkcje, zbliżonym do pozostałych zębów.

Plastyka tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach kostnych i miękkich, by naprawić estetykę szczęki. Odbywają się też przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wówczas na celu pozbycie się wszelkiego typu zgrubień, fałdek i nierówności, żeby jama ustna spełniała warunki utrzymania ruchomej protezy. Takie zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej lub poprawy dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Można je odebrać u każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale też lekarza rodzinnego. Tylko pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach przyjmowani są bez skierowania.

Warto wspomnieć, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest możliwa na NFZ w miejscach, mających zawarte umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle zależy od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Chirurg stomatolog

Strona używa cookies
Ok