Optymalizacja stron na WordPress

WordPress oferuje sporo opcji pod względem tworzenia witryn internetowych, ich projektowania i prowadzenia. Dzięki opcjom WordPressa powstają strony, które można w prosty sposób rozwijać również z uwagi na pozycjonowanie. Aby optymalizacja witryny internetowej na WordPressie była skuteczna, warto sprawdzić wtyczki i narzędzia stworzone do optymalizacji i {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Pierwszym narzędziem bardzo przydatnym do optymalizacji witryn internetowych jest stworzony przez Google Page Speed Insight. Takie narzędzie w głównej mierze określa czas, którego potrzebuje przeglądarka, by załadować stronę . Na podstawie danych Google wystawia ocenę w skali od 0 do 100 punktów. I choć sam Page Speed nie zwiększa pozycji, tak niewielka ocena punktowa może wywołać jej obniżenie. To co przydatne w tym narzędziu, to pełna analiza elementów, które oddziałują na ten albo inny wynik. Za sprawą Page Speed Insight wiadomo, które elementy potrzebują zmian. Dla przykładu warto zmniejszać rozmiary obrazów, eliminować elementy blokujące renderowanie, usuwać niepotrzebne już kody CSS, JavaScript albo wtyczki.

Google Lighthouse

Mocno rozwiniętym narzędziem optymalizacji witryn WWW na WordPress jest też narzędzie Google Lighthouse, zamieszczone bezpośrednio w przeglądarce. Funkcjonuje w sposób zbliżony do Page Speed Insight, jednak jest nieco bardziej funkcjonalne, z uwagi na dostępność 5 kategorii. Kategorią pierwszą jest wydajność witryny. Analizuje witrynę internetową z uwagi na jej działanie. Określa między innymi czas wyświetlenia witryny, wykrywa niepotrzebne kody CSS, JavaScript, wskazuje elementy konieczne do naprawy, by zwiększyć wydajność. Drugim parametrem jest dostępność. W tym obszarze istotne jest dostosowanie do użytkownika. Oceniane są między innymi opisy alternatywne, zrozumiałość języka oraz odpowiednia struktura.

Kolejny parametr – best practices – analizuje opcje witryny internetowej pod względem zachowań użytkowników. Na przykład ocenia możliwość wklejania haseł, sprawy techniczne jak poprawne rozmiary wyświetlanych obrazów albo poprawne zastosowanie kodów HTML. Google Lighthouse ocenia witrynę internetową również pod kierunkiem wskaźników SEO. Weryfikuje na przykład zastosowanie opisów meta czy atrybutu alt dołączanego do obrazów. Ostatnia z kategorii, czyli PWA (Progressive Web App) ma za zadanie oceniać, czy strona posiada funkcję aplikacji dostępnej offline i czy poprawnie działa w wersji uproszczonej. Tak szczegółowy audyt wskazuje niedociągnięcia, które należy poprawić w kierunku optymalizacji witryny internetowej na WordPressie.

Test My Site with Google

Narzędzie Test My Site w odróżnieniu od Page Speed oraz Lighthouse skupia się przede wszystkim na urządzeniach mobilnych. Najważniejszej weryfikacji podlega czas wyświetlenia strony oraz sposób wyświetlania jej na telefonach. Test My Site produkuje dokładny raport wskazujący elementy, które należy poprawić. Dla przykładu ocenia zasoby blokujące renderowanie, wydajność JavaScript, a także sugeruje wyłączenie nieużywanych narzędzi. Test My Site wskazuje również ulepszenia, które pomogą dopasować witrynę do wymagań użytkownika, np. uruchomienie witryny offline dostępnej z każdego miejsca. Test My Site with Google wskazuje również usprawnienia związane z takimi działaniami, jak szybka rejestracja, logowanie czy płatności. Google oferuje spory zakres narzędzi zwracających uwagę na istotne usprawnienia dodatnio oddziałujące na optymalizację witryny internetowej.

Wtyczki optymalizacji witryn WWW na WordPressie

Oprócz narzędzi proponowanych przez Google do optymalizacji witryn internetowych na Wordpresie można wykorzystać również stworzone w tym celu wtyczki. Używając WordPressa uzyskuje się nieograniczony dostęp do bezpłatnych i płatnych wtyczek, które posiadają sporo funkcjonalnych dodatków, poprawiających witryny internetowe. Wtyczki związane z optymalizacją mają za zadanie wprowadzanie usprawnień, które wpływają na jakość strony.

Autoptimize – zadaniem tej wtyczki WordPressa jest optymalizacja z zakresu kodów HTML oraz CSS. Za pomocą tej wtyczki usuwane są zbędne znaki HTML. Dzięki niej możliwa jest również optymalizacja czcionek i obrazów. Ponadto wtyczka Autoptimize przekłada skrypty do stopki, w ten sposób skraca czas ładowania samej strony.

Yoast SEO – jest wtyczką, która analizuje strony, podstrony, wpisy itp. z uwagi na poprawność elementów SEO np. słów kluczowych, opisów alt, meta danych lub parametrów title. Za pomocą tej wtyczki możliwa jest zmiana tych poszczególnych elementów, a ponadto wtyczka wskazuje dobrze przygotowane elementy oraz takie, które należy poprawić w treści, by uzyskać jak najlepsze efekty optymalizacji witryny internetowej na Wordpresie.

W3 Total Cache – wpływa na czas ładowania witryny. Za pomocą generowanych reguł poprawia wydajność witryny co sprawia, że wczytuje się ona o wiele szybciej. Kieruje tworzeniem pamięci podręcznej (cache), jej usuwaniem oraz na redukcję kodów np. CSS oraz HTML. W ten sposób przeglądarka zachowuje statyczne pliki w trakcie pierwszego włączenia strony, a przy następnych wejściach ładuje ją bez obciążania serwerów.

Optymalizacja stron

Strona używa cookies
Ok