Obecne czasy to nieprzerwany postęp modelu konsumpcjonizmu. Wszyscy chłoną towary, ciągle szukają kolejnych rozwiązań i łakną mieć coraz więcej. Nic nie jest argumentów na to, żeby ta tendencja się odwróciła. Kupowanie luksusowych artykułów to także, ale musimy także zapewnić sobie też detergenty, coś do jedzenia – w skrócie – to, co jest nam nieodzowne do egzystencji. Sporo z nas pędzi nieustannie przez życie i przez to, nie zostaje nam zbyt wiele czasu na chodzenie po sklepach. Rozwiązaniem może okazać się sklep internetowy – potencjalna żyła złota, jeśli jest prowadzona z głową.

 

Sklep internetowy – dlaczego i jak?

Z pewnością kojarzymy spore grono wzorcowych jednostek, praktycznie w ogóle nie planujących odpoczynku. Robią zakupy w markecie raz na dwa tygodnie, aby odjąć sobie bezustannego chodzenia po nieodzowne towary. W dzisiejszych dniach niektóre sklepy poszły jeszcze dalej i gwarantują takim osobom przywiezienie asortymentu do miejsca zamieszkania.

Przywołana kwestia dotyczy głównie jednostek zapracowanych, przebywających miesiącami w miejscu pracy. Nie pałają oni entuzjazmem, jak trzeba udać się na świąteczny shoping. Pracoholicy ochoczo wykorzystują wtedy sklep online oraz hurtowo nabywają upominki dla bliskich. Co za tym idzie – to oni będą naszą grupą odbiorców, jak widać na załączonym obrazku – wyjątkowo liczną.

 

Wiemy zatem jaki bazowy powód zorganizowania sklepu internetowego, teraz trzeba przekalkulować jak ów sklep ma się prezentować. Nie ma sensu próbować osiągnąć niemożliwego. Jeżeli sklep internetowy ma Wam dać konkretne korzyści, w takiej sytuacji startujemy od tak zwanej analizy SWOT. Rozważenie silnych oraz gorszych stron, widoków i ryzyka to totalna podstawa. Odnosi się to zarówno do Waszego nowopowstałego sklepu, jak i otoczenia konkurencyjnego. Trzeba sprawdzić jakie statystyki generują, i jak możemy się spośród nich wyróżnić.

 

W tym momencie koniecznie będzie wybranie grupy docelowej. Nie ma tutaj reguły. Powołany przez Ciebie sklep online może być skierowany do Klienta niedzielnego, który znajdzie coś dla siebie wśród wielu dziedzin produktów, ale również przykładowo zapraszać do sklepu po pierwsze Panie, przez szeroką gamę kosmetyków do wyboru. Wszystko będzie zależeć od tego, jaki plan biznesowy przygotujecie. Uczciwie sprawdźcie, czy środki pozwalają Ci na dotarcie do potencjalnyych partnerów w całej Polsce. Może tak się zdarzyć, iż będziesz musiał na początek zawęzić działalność do jednego miasta lub województwa.

Nie wolno zapominać, że założenie sklepu internetowego utożsamiamy z działalnością gospodarczą. Sprawdźmy dostępne warianty:

  • Jeżeli otwierasz nową firmę, koniecznie trzeba zewidencjonować działalność gospodarczą – przygotować wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym lub do Ewidencji Działalności Gospodarczej, uzyskać REGON w Urzędzie Statystycznym, przypilnować formalności w Urzędzie Skarbowym i ZUS-ie.
  • Jeśli otworzyłeś firmę wcześniej, powinieneś w zasadzie tylko nanieść zmianę w swoim PKD (Polska klasyfikacja działalności), poprzez dodanie zapisu o handlu w Internecie.

 

Kolejna istotna kwestia tyczy się produktów. Gdy już podejmiemy decyzję czy nastawiamy się na coś specjalistycznego, z hermetycznej działki, czy też towary powszechne, wyrabiane na ogromną skalę, koncentrujemy się na odpowiednim wyselekcjonowaniu dostawcy. Solidność, punktualność i zaufanie, to być podstawa, na jaką trzeba spojrzeć przy kontraktowaniu. Rzecz jasna czynnikiem kluczowym jest również przełożenie jakości na koszta. Nie działa tutaj reguła, że taniej znaczy lepiej i na odwrót. Załatwiłeś dystrybutora? W tym momencie trzeba zadbać o opisy produktów. Ktoś spyta – czemu to takie ważne?

Zagłębiamy się w tej chwili w obszar promowania. Opisy od producentów to stanowczo zbyt mało. Jeżeli pragniemy szybko uzyskać zwrot inwestycji, to w takiej sytuacji należy skierować uwagę na unikalne opisy – przystępne dla Klientów, ale także przygotowane zgodnie z zasadami pod SEO, żeby popularna wyszukiwarka Google nie miała wątpliwości co do jakości. W przypadku skopiowanych treści – wyszukiwarka zakwalifikuje nas negatywnie i nie zagwarantujemy sobie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Możemy te opisy przygotować sami, ale lepiej jak zajmą się tym specjaliści od SEO.

 

Gdy już przypilnowaliśmy powyższego – przyszła kolej na wprowadzenie właściwych systemów płatności. Do popularnych należą:

– System PayU
– PayPal
– Przelewy 24

Niewąpliwie winniśmy również zapewnić Klientom zapłacenie przy odbiorze oraz z góry. Kluczową sprawą jest to, aby serwis płatności był odpowiednio zabezpieczony– szczególnie dobrym rozwiązaniem będzie tutaj szyfrowanie. Dzięki temu nasi Klienci obdarzą Was większym zaufaniem.

 

Sklep internetowy – domena, hosting i program

 

Idea jest, otoczenie konkurencyjne przebadane, mamy naszkicowany plan działania oraz odpowiednio spreparowane pod sprzedaż towary? Teraz trochę spraw technicznych.

Wybór oprogramowania pod nasz sklep to coś, co może przesądzić o powodzeniu naszych starań. O tym, które należy wybrać warto zapytać specjalistę z tej dziedziny. Czasem starczy chociażby bezpłatny software, ale jeśli nasz sklep ma się rozwinąć na dużą skalę – przyda nam się full serwis albo indywidualny software.

 

Domena może być dawana w parze z oprogramowaniem, lecz nie jest to reguła. Jeśli tak nie jest – wówczas będzie trzeba takową zakupić. Powinna być prosta, rzucająca się w oczy i łatwa do zapamiętania przez Klienta, aby mógł ją bez kłopotu przywołać w rozmowie z przyjacielem .

W kwestii hostingu musimy wziąć pod uwagę rozmiar serwera i limit transferu – naszym zadaniem będzie dostosowanie hostingu do potrzeb naszego sklepu. Nie możemy się ograniczać do darmowych hostingów – mają one zdecydowanie za dużo restrykcji, negatywnie wpływających na naszą pracę.

sklep internetowy

Strona używa cookies
Ok