Jak wygląda praca w księgowości?

księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

Czy warto zostać księgową?

Księgowość sporej liczbie osób łączy się z czasochłonnym wypisywaniem dużych ksiąg, z osobą noszącą grube szkła nachyloną nad dziwnym liczydłem oraz trudnymi przeliczeniami oraz niezbyt obfitym wynagrodzeniem Oczywiście niniejszy charakterystyczny obrazek pasuje trochę do kadru z filmu, aniżeli do sytuacji autentycznej. Praktycznie rzecz biorąc księgowa ma dostęp do fachowych programów informatycznych, ręcznie wcale nie sporządza jakichkolwiek formularzy i nie zarabia mało (w szczególności jako główna księgowa w sporej instytucji).

Rachunkowość jest najważniejszym działem w każdym przedsiębiorstwie, choćby wówczas, gdy jest dokonywana na odległość oraz tym samym jakakolwiek księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w wydzielonym biurze. Do jej fundamentalnych powinności można zaliczyć: opracowywanie wszelkich rozliczeń firmy, odbieranie faktur, zachowywanie faktur, interpretowanie statystyk, wstawianie informacji do systemu księgowego, przeliczanie należności przede wszystkim dla przeróżnych instytucji, np. ZUS.

Osoba znająca się na księgowości może razem ze zdobywaniem kompetencji zabiegać o lepszą posadę w przedsiębiorstwie. Bez cienia wątpliwości najlepszą posadą jest praca głównej księgowej, która kontroluje ruch zasobów finansowych w przedsiębiorstwie. Oprócz tego zajmuje się rzeczami oficjalnymi, steruje asystentami oraz ma zawsze na oku postęp swego wydziału.

Osoba znająca się na księgowości może też utworzyć swoją działalność gospodarczą, czyli utrzymywać swoje biuro rachunkowe oraz osobiście obsługiwać Kontrahentów. W tym miejscu jednak przydatna jest zgoda Ministra Finansów – należy poświadczyć wiedzę i umiejętności w zawodzie oraz uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (natychmiast po zakończeniu wybranych studiów). Aby otrzymać zatrudnienie jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba „wyrabiać” jakiejkolwiek licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Wykonywanie księgowości nie jest takie łatwe. Należy obowiązkowo znać wybrane przepisy, razem z tymi, które obowiązują od paru dni. Księgowa musi obowiązkowo posiadać więc obszerną wiedzę, bowiem jest odpowiedzialna za finanse przedsiębiorstwa. W zaprezentowanym przypadku pożądane jest zakończenie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse albo rachunkowość (profile na wybranych uniwersytetach potrafią się nieco od siebie różnić). W ogóle nie chodzi tutaj o zaprezentowanie tytułu magistra, tylko o stosowną wiedzę. A takiej w zasadzie nie można zyskać na innych profilach. W odpowiednim czasie księgowa powinna pozyskać certyfikat księgowego, jeśli zamierza, przykładowo założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mają szansę starać się osoby mające długie praktyki w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku posiadania matury oraz trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich lub podyplomowych).

Księgowa prócz zdolności zaczerpniętych z codziennej praktyki, jest zobowiązana posiadać dodatkowo zdolności „naturalne”, np. perfekcję oraz solidność w realizowaniu jakichkolwiek zadań. Pojedynczy błąd w księgach czasami może mieć dramatyczne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z usług specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko konkretne firmy (w których spotykamy się z olbrzymim przepływem środków finansowych), ale również mniejsze i osoby fizyczne. Księgowa powinna zaoferować każdemu Klientowi usługi z działu opracowywania księgi dochodów i rozchodów (KPIR), wykonywania pełnej oraz częściowej rachunkowości, usług kadrowo-płacowych, tworzenia rozliczeń z US, a także wykonywania sprawozdań, np. dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dobrze jest mieć na uwadze, iż zadaniem osoby zarabiającej w rachunkowości jest poszerzanie wiedzy oraz doskonalenie zdolności. Inaczej mówiąc, posiadanie dyplomu uczelni wyższej jest tylko koniecznym warunkiem do wykonywania owego zajęcia, a zdobyte doświadczenie tym, czym mamy możliwość zjednać ogromną liczbę Odbiorców.

Ostatnio bardzo modna stała się „rachunkowość online” czy oferta „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. W takiej sytuacji Klienci nie muszą opuszczać domu bądź placówki, żeby ich kwestie zostały korzystnie załatwione. Księgowa we własnej osobie pojawia się w uprzednio omówionym miejscu i bierze wszystkie dokumenty na potrzeby obliczeń. Może także pozostać w firmie, którą obsługuje i tam od razu uporządkować dokumenty.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Samodzielna firma jest idealnym wyjściem przede wszystkim dla księgowych, które od wielu lat spełniają się w takiej specjalności oraz w sumie nie planują już podejmować pracy u kogoś. Utworzenie biura rachunkowego wiąże się jednakże z wieloma warunkami, przykładowo sporymi wydatkami środków finansowych. Koszt otwarcia indywidualnego przedsiębiorstwa księgowego zależy zwykle od lokalizacji, w której miałoby być ono położone. W centrum miasta wynajęcie lokalu biurowego będzie o wiele kosztowniejsze niżeli na pograniczach. Warto wiedzieć, że sporą liczbę rachunków można spokojnie załatwić online. Stąd mobilne biuro rachunkowe jest naprawdę doskonałym pomysłem, zwłaszcza, jeżeli świeżo zapoczątkowujemy przygodę z pracą na własną rękę. Do założenia biura księgowego nieodzowne są: zarejestrowanie odrębnej firmy, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego i obowiązkowe ubezpieczenie OC na kwotę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Nie możemy rzucać Klientom przypadkowym cen, np. takich, które wypatrzymy w cennikach innych przedsiębiorstw. Taryfikator jest zdeterminowany paroma rzeczami: pozycją firmy, umiejscowieniem przedsiębiorstwa oraz profilem usług. Przygotowywanie pełnej rachunkowości niekiedy może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Zwykle tworzy się podział na liczbę dokumentów.

Jeżeli planujesz wiedzieć dużo więcej, kliknij w link tutaj – Księgowość

Strona używa cookies
Ok