Księgowość sporej liczbie osób kojarzy się z wytężonym zapisywaniem opasłych ksiąg, z osobą w okularach nachyloną nad dziwnym liczydłem oraz niejasnymi przeliczeniami oraz niezbyt dużym wynagrodzeniem Oczywiście niniejszy opis pasuje trochę do ujęcia z filmu, niż do sytuacji prawdziwej. Na dobrą sprawę księgowa posiada dostęp do profesjonalnych programów komputerowych, odręcznie w zasadzie nie konstruuje żadnych formularzy i nie zarabia przeciętnie (zwłaszcza jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

Księgowość jest najważniejszym obszarem w każdej firmie, chociażby wówczas, gdy jest wykonywana na odległość i w związku z tym jakakolwiek księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w wydzielonym pomieszczeniu. Do jej naczelnych funkcji kwalifikuje się: wykonywanie ksiąg rachunkowych, zbieranie faktur, zachowywanie faktur, sprawdzanie danych, wstawianie informacji do systemu rachunkowego, obliczanie zobowiązań głównie dla przeróżnych instytucji, m in. ZUS.

Każda księgowa ma możliwość jednocześnie z pozyskiwaniem wiedzy i doświadczenia wnioskować o awans w przedsiębiorstwie. Bez wątpienia najciekawszą funkcją jest funkcja głównej księgowej, która troszczy się o transfer środków pieniężnych w przedsiębiorstwie. Oprócz tego zajmuje się kwestiami urzędowymi, steruje podwładnymi i zabiega o postęp własnego wydziału.

Każda księgowa ma możliwość także utworzyć własną działalność gospodarczą, zatem utrzymywać własne biuro rachunkowe i na własną rękę obsługiwać Klientów. W tym miejscu jednakże potrzebna jest aprobata Ministra Finansów – trzeba potwierdzić zdobytą wiedzę w zawodzie i zdać egzamin (po skończeniu odpowiednich studiów). By otrzymać pracę jako księgowa, wcale nie trzeba „wyrabiać” żadnej licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Prowadzenie księgowości nie jest takie proste. Trzeba obowiązkowo rozumieć wybrane akty, jednocześnie z tymi, które obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa musi obowiązkowo mieć w takiej sytuacji rozległą wiedzę, bo to na jej barkach leży odpowiedzialność za obrót kapitału firmy. W zaprezentowanym przypadku nieuniknione jest zrealizowanie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse lub rachunkowość (specjalizacje na poszczególnych uniwersytetach mogą się troszeczkę od siebie odróżniać). W ogóle nie chodzi w tym przypadku o zaprezentowanie tytułu magistra, lecz o dostateczną wiedzę. Zaś tej w zasadzie nie możemy otrzymać na innych specjalizacjach. W odpowiednim czasie księgowa jest zobowiązana nabyć certyfikat księgowego, w przypadku kiedy zamierza, np. zarządzać swoją firmą. O certyfikat mają możliwość wnioskować osoby posiadające praktyczne umiejętności w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku średniego wykształcenia i trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa oprócz umiejętności uzyskanych dzięki praktyce, jest zobowiązana mieć też zdolności „przyrodzone”, np. wnikliwość i rzetelność w wykonywaniu wszelkich powinności. Mały błąd w wyliczeniach potrafi mieć zgubne skutki dla wszystkich pracowników.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z usług specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko konkretne firmy (w jakich mamy do czynienia z olbrzymim przepływem funduszy), ale także mniejsze oraz pojedynczy Klienci. Księgowa może zaproponować każdemu Kontrahentowi usługi z działu wykonywania księgi dochodów i wydatków (KPIR), wykonywania pełnej i częściowej księgowości, usług kadrowo-płacowych, przygotowywania rozliczeń z US, jak i układania zestawień, np. dla urzędu skarbowego. Należałoby mieć na uwadze, iż powinnością osoby pracującej w rachunkowości jest uzupełnianie wiedzy i szlifowanie zdolności. Innymi słowy, wykształcenie jest w takim przypadku podstawą do wykonywania rzeczonego zajęcia, zaś praktyczne umiejętności tym, czym mamy szansę przekonać do siebie sporą liczbę Odbiorców.

Ostatnio niezmiernie popularna stała się „rachunkowość online” czy usługi „mobilnego biura księgowego”. W takiej sytuacji Odbiorcy w sumie nie muszą opuszczać domu lub firmy, aby ich potrzeby zostały bezproblemowo załatwione. Księgowa sama pojawia się w umówionym miejscu i bierze wszelkie dokumenty do obliczeń. Jest w stanie też pozostać w firmie, dla której świadczy swoje usługi i tam od razu dokonać rozliczeń.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Niezależna firma jest dobrym rozwiązaniem głównie dla księgowych, które od wielu lat spełniają się w tej specjalizacji i w sumie nie chcą obecnie podejmować pracy u kogoś. Założenie biura księgowego jest połączone jednak z kilkoma postulatami, m.in. sporymi kosztami budżetowymi. Koszt założenia oddzielnego biura księgowego zależy zwłaszcza od rejonu, w którym miałoby być ono położone. W centrum miasta wydzierżawienie lokum będzie dużo kosztowniejsze niż na obrzeżach. Trzeba wiedzieć, iż dużą liczbę rachunków można spokojnie załatwić przez Internet. Stąd mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest rzeczywiście znakomitym wyjściem, szczególnie, jeśli właśnie zaczynamy przygodę z własną działalnością. Na potrzeby utworzenia biura księgowego potrzebne są: zarejestrowanie własnej placówki, ukończenie studiów, certyfikat księgowego oraz standardowe ubezpieczenie OC w wysokości przynajmniej 10 tysięcy euro.

Absolutnie nie możemy sugerować Interesantom przypadkowym opłat, np. takich, które znajdzie się w taryfikatorach różnych firm. Cennik jest uwarunkowany wieloma rzeczami: prestiżem firmy, położeniem biura i charakterem usług. Prowadzenie pełnej rachunkowości czasami może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Naturalnie tworzy się podział na ilość dokumentów.

Jeśli chcesz wiedzieć dużo więcej, kliknij w odnośnik w tym miejscu

Księgowość

Strona używa cookies
Ok