Projektowanie ogrodów Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Projektowanie ogrodu wymaga czasu i dobrego przygotowania. Nim ogród będzie wspaniałym miejscem, w którym przyjemnie będzie odpocząć, dzięki przyjaznej atmosferze, zawdzięczanej przez obecność pięknych roślin, krzewów i drzew, dobrze zadbać o podstawy i rozpocząć projekt ogrodu od początku. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I — to najważniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w dostępnej przestrzeni, aby nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Nim zabierzemy się do działania, dobrze jest mieć przygotowany plan.

ETAPY ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki przed wszystkim należy zwrócić uwagę, jest teren, gdzie powstanie ogród. Należy zebrać wszelkie informacje dotyczące tego, jaka jest przestrzeń, jakie są jej granice i co już się na niej znajduje. Taka wiedza pozwoli sprawdzić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co ważne, trzeba rozeznać się we wszelkich czynnikach, jakie przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Są to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale także forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac nad ogrodem, należ też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Planowanie ogrodu zależne jest od tego, czy ogród ma jedynie ładnie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy w projektowanym ogrodzie będą bawić się zwierzęta i dzieci oraz czy powinien być dostosowany do osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy potrzebne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy planujemy wyodrębnić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to warto oszacować w oparciu o zaplanowany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie każdego z pożądanych elementów w przestrzeni. Z tego powodu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wybranych elementów, jest ważne, by ogród był atrakcyjny, a jednocześnie zachowywał porządek i dawał użytkownikom zupełną swobodę. Trzeba zatem podzielić ogród na części i ustalić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Trzeba jednak uważać, by unikać sztywnych granic. Fragmenty właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga również troski o możliwość wygodnego poruszania się. Warto pomyśleć o tym, jak złączyć pojedyncze części ogrodu oraz wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj kluczowe jest wyznaczenie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które połączą każdy z tych elementów w spójną całość. Należy pamiętać, by nie przedobrzyć z ilością ścieżek, ale też, by nie wykonać ich zbyt mało. Na tym etapie można także wybrać typ nawierzchni, jaka posłuży do stworzenia ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już konkretnym projektem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą konieczne, by uzyskać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą stać się portale internetowe, dobre książki lub wsparcie specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny dobrze tworzyć od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być celne w stosunku do zamierzonego efektu tak, by powstała harmonijna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

W oparciu o wiedzę, gdzie pojawią się konkretne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda dostawała się do skupisk roślin, krzewów i drzew, a zarazem nie zatapiała ich zbytnio oraz, aby kable elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki były widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu szczegółowego projektu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby oraz instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się w pierwszej kolejności. W trakcie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umiejscawiać je w odpowiednich odstępach, ponieważ każda z nich ma inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają szeroką wiedzę na temat świata roślin. To projektant pomoże odpowiednio dopasować je do wizji klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat ich wymagań siedliskowych oraz pielęgnacji, a dodatkowo oceni, jakie wielkości uzyskają w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się również na wiedzy na temat ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez każdy z etapów zakładania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Dodatkowo wiele firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów oferuje usługi całorocznej pielęgnacji oraz sezonowego serwisu systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, by raz zaprojektowany ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć na lata.

 

Strona używa cookies
Ok