Projektowanie ogrodów na zlecenie – poradnik

projektowanie ogrodów Bydgoszcz

projektowanie ogrodów Bydgoszcz

Projektowanie ogrodów to niełatwa sztuka, dlatego najlepiej powierzyć to specjaliście, który ma już wprawę, wszechstronną wiedzę w zakresie projektowania ogrodów i zmysł artystyczny. Jeśli pragniesz, by Twój ogródek stał się zarówno doskonały, ale również solidny i przydatny, musisz mieć na uwadze, że planowanie ogrodów nie polega jedynie na ciekawym zorganizowaniu placu dla drzewek oraz kwiatów. To jeszcze inne rzeczy, które zwięźle opiszemy w bieżącym poradniku. Także bardzo zachęcamy do obznajomienia się z naszym poradnikiem o projektowaniu ogrodów.

Projektowanie ogrodów – omówienie Twoich potrzeb

Nim projektant zacznie planować projekt ogródka, na początku omówi z Tobą, jaki charakter ma pełnić Twój ogród. Czy przykładowo miałaby to być strefa wypoczynkowa, na przykład z grillem i tarasem lub może przestrzeń funkcjonalna, gdzie można sadzić owoce i ogródek warzywny Naturalnie opcji jest dużo więcej i w zależności od tego, na czym Ci zależy, taki układ będzie opracowany.

Zagospodarowanie przestrzeni w projektowaniu ogrodów

Rzeczy, które należy brać w trakcie tworzenia wzoru ogrodu, jest faktycznie sporo. Jedną z nich jest powierzchnia, którą dysponujesz. Profesjonalny projekt ogrodu może optycznie powiększyć przestrzeń czy ukazać zagospodarowanie terenu tak, by był on dla domowników jak najbardziej funkcjonalny.

Co należy uwzględnić w takim planie? Schemat ogrodu poza roślinami przewiduje wiele możliwości, w tym także elementy dekoracyjne, przykładowo ścieżki z kamyczków, stawy, pergole, czy rzeźby. Pomijając przy tym pewne trudności (powierzchnię lub otoczenie) projektowanie ogrodów daje sposobność, aby zaprojektować taki ogród, który będzie nie tylko powodem do uśmiechu lecz stanie się również miejscem relaksu.

Projektowanie ogrodów może reprezentować rozmaite style w architekturze krajobrazu. Za ich sprawą przed Twoim domem może znajdować się:

  • ogród regularny (ogród geometryczny) – charakteryzujący się wysokim porządkiem, niezwykle często wzbogacony jest o rzeźby, przycięte krzewy i rabaty. Pierwowzorem takiego ogrodu jest francuski ogród,
  • ogród swobodny – określa go wygląd naśladujący naturalność, w tego typu ogrodzie rośliny mają wywoływać wrażenie, że nie były sadzone przez człowieka. Taki ogród przeważnie wzbogaca się skałami, skalniakami i tym podobne tak jak w angielskich ogrodach,
  • ogród mieszany – czyli typ ogrodu, który łączy w sobie wcześniejsze cechy.

W inny sposób będą jeszcze planowane ogrody, które zaczną powstać w danym środowisku. Bierze się tu pod uwagę najważniejsze trzy rodzaje otoczenia (stąd także kategorie takich ogrodów): ogród miejski, ogród podmiejski i ogród w przestrzeni wiejskiej. Wyróżniają się one między innymi wielkością, zazwyczaj jest tak, że ogród miejski będzie mieć mniejszą powierzchnie niż ten występujący na terenach wiejskich. Stąd odmiennie trzeba podejść do małego ogrodu, a inaczej do średniego, gdyż nie każdy styl będzie tu stosowny. Naturalnie projektant pokaże Ci, jaki rodzaj ogrodu będzie najlepiej odpowiadać do otoczenia i rzeźby terenu albo zaproponuje Ci całkowicie odmienne, wyjątkowe podejście.

Projektowanie ogrodów – na co zwrócić uwagę?

Warto jest zawsze mieć na uwadze, że autorska koncepcja nieczęsto może być w każdym calu przygotowana przez projektanta. Projektowanie ogrodów wymaga także tego, aby brać pod uwagę elementy środowiskowe, które posiadają istotny wpływ na to, które rośliny będą się w ogrodzie dobrze czuły. Rośliny będące w naturze tylko w konkretnych obszarach (przykładowo rośliny tropikalne, rośliny wysokogórskie itp.) mogą się nie przyjąć w polskim otoczeniu nie wyłącznie ze względu na temperaturę, ale również na szkodniki.

W trakcie ogrodów należy ponadto ocenić sprawę tego, jak wiele czasu możesz poświęcić na ogród, czyli ile czasu planujesz wyznaczać na pielęgnowanie ogrodu. Jeżeli nie posiadasz tyle samozaparcia do tego albo szczerze nie znajdujesz na to chęci, projektant dopasuje zieleń w taki sposób, by by wychodziły one naprzeciw Twoim życzeniom, więc były to np. rośliny nietrudne w utrzymaniu (przeważnie są to iglaki, takie jak sosny, jodły.

Po co bada się teren przed projektowaniem ogrodu?

Przed tym, jak projekt ogrodu będzie Ci pokazany, ogrodnicy muszą najpierw sprawdzić, jakie warunki ukształtowały się w Twoim ogrodzie. Odpowiedni architekt krajobrazu zrobi:

    • badania powierzchni pod kątem cech gruntu,
    • badania nasłonecznienia i zacienienia terenu,
    • analizę ukształtowania terenu (spady itp.).

Po rozpoznaniu Twoich potrzeb, zweryfikowaniu możliwości i sprawdzeniu terenu, fachowiec może w końcu zająć się tym, na czym szczególnie Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Graficzny projekt ogrodu

Korzyścią zlecania projektowania ogrodów jest to że po omówieniu każdej kwestii, projektant stworzy dla nas wizualizację ogrodu, więc ukazanie ogrodu w formie graficznej. Niezwykle często są to modele w formie 3D, która ukaże nie tylko schemat ogrodu, ale dodatkowo jego kolorystykę z wzięciem pod uwagę wyglądu otoczenia.

Projektowanie ogrodów – sprawdzony projektant

To najważniejsze sprawy, jeśli chodzi o projektowanie ogrodów. Więcej informacji na temat projektu Twojego ogrodu uzyskasz w firmie ogrodniczej skupiającej się na projektowaniu ogrodów. Więc jeżeli zależy Ci na skuteczności, fachowym doradztwie i pięknym ogrodzie, zdecydowanie wypróbuj możliwości, które gwarantuje projektowanie ogrodów Bydgoszcz, a na pewno się nie zawiedziesz.

Strona używa cookies
Ok