Kupno domu dla wielu jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Po czasie wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Wieczorami wertujemy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym natłoku znaleźć tę, która spełni nasze oczekiwania i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Musimy zadać sobie kilka pytań.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego trzeba rozpocząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, dom mający 65 m² będzie zbyt mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Przeanalizować należy też sprawę miejsc garażowych. Teraz jedno stanowisko często nie wystarcza, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy poszerzenie istniejącego już garażu. Przemyśleć trzeba też rozmiar działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Zbyt mała będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Wstępnie należy uściślić ogólne położenie. Nie wszystkim pasują osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeśli szukamy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – związane jest to jednak z dłuższym dojazdem do centrum.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno decyzja kupna nowego budynku, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nieużywany budynek od pośrednika. dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne wizje związane z zastosowaną technologią, a jednocześnie dochodzi poczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje plusy. Najczęściej stoi on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Pozwala to szczegółowo przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy stacji paliw. Stare, domy posiadają własny charakter i klimatyczne wnętrze. Bardzo często okazuje się, że odnowienie takiej nieruchomości pochłonie sporo środków finansowych.

Więcej o lokalizacji

Lokalizacja jest istotna. Dom nie stoi w próżni. Kluczowa jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto ma do niej prawo, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z kosztami.

Położenie wpływa na cenę. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie miejskim są znacznie droższe niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować cenę nieruchomości na Stawkach czy w Czerniewicach i zbliżoną działkę w Lubiczu, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście znaczące kwoty i w takim wypadku warto przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najistotniejsza sprawa do zweryfikowania. W pierwszej kolejności należy zbadać, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Tę informację odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Warto przestudiować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Wnikliwe przeczytanie papierów przed zakupem, to mniej problemów prawnych w przyszłości. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo drobiazgowo sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie warto na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najgroźniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Równie ważną sprawą o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Pozbycie się pleśni wymaga specjalistycznych środków i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu osób ważna jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Musimy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Jeśli decydujemy się na używany dom, to trzeba sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo bywa, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszystkim papierom związanym z nieruchomością. W wypadku używanego domu należy koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

Nieruchomości w Toruniu i okolicach —> http://mieszkania.torun.pl

Strona używa cookies
Ok