Za pompę cieplną zapłacimy dużo mniej

Jeszcze w 2013 roku pompa ciepła nie była w Polsce za dobrze znana. Najistotniejsze czynniki, które hamowały kupno to: nadzwyczaj wysoki koszt wkładu, niedokładnie dopracowane przepisy prawa energetycznego (ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 roku została zmodyfikowana 26 lipca 2013 roku, a ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 roku dopiero dotyczyła w właściwy sposób do kwalifikacji energetycznej budynków) i niewielka obecność impulsu uświadomienia mieszkańców o pożądanych efektach jej wykorzystywania. Jeżeli ktoś planował postawić na generowanie energii do podnoszenia temperatury powietrza w domu za pomocą tej metody, obawiał się w zasadzie tej pierwszej rzeczy. W ostatnim czasie ceny pomp ciepła spadły, natomiast ceny paliw ,za pomocą których ogrzewa się domy, poszybowały w górę. W związku z tym Polacy zazwyczaj decydują się na wyjście oszczędne i najmniej szkodliwe dla środowiska, np. kolektory słoneczne. W szczególności dlatego, że na rynku łatwo osiągalne są: gaz ziemny, węgiel kamienny, biomasa, drewno opałowe czy słoma. No i rzecz jasna prąd, który wypada całkiem przeciętnie (jest najbardziej kosztowny). Nawet jeśli mamy odpowiednio ocieplony dom, jesteśmy zmuszeni liczyć się z tym, co przynosi nieoczekiwanie pogoda w miesiącach od października do kwietnia i tym, w w jakiej części Polski dom został wzniesiony (nad morzem czy w górach?). Kolektory słoneczne niekoniecznie będą skutecznie pracować w takich okolicznościach, a notoryczne rozgrzewanie pieca i pilnowanie go może być męczące i pracochłonne.

Działanie, zastosowanie i rodzaje

Pompa ciepła należy do grupy najbardziej wydajnych i sprawdzonych urządzeń, które pozwalają na wyprodukowanie energii bezpośrednio z ziemi, atmosfery i ze słońca. Instaluje się ją do ocieplania i wentylacji lokali użytkowych, przykładowo domów przeznaczonych dla kilkuosobowej rodziny czy małych biur, do ocieplenia bardzo chłodnej wody użytkowej, osuszania i podnoszenia temperatury powietrza w pływalniach oraz w sytuacji, kiedy punktem docelowym jest zagęszczenie mleka, środków farmakologicznych czy soków. Funkcjonowanie maszyny nie należy do trudnych, bowiem opiera się na czterech decydujących modułach: części zamieniającej gaz w ciecz, kapilarze, czyli bardzo cienkiej rurce, doprowadzających do odparowania wody i sprężarce bądź alternatywnej maszynie, wymuszającej przepływ ciepła. Klasyfikacji do odpowiednich rodzajów przeprowadza się przykładowo mając na uwadze mechanizm działania to,w jaki sposób działa, czyli opracowaną technologię, {pozytywne skutki dłuższego korzystania, czy oszczędność miejsca.
W przypadku, gdy bierze się pod uwagę wysokotemperaturowe źródła ciepła, można podzielić pompy na: ślimakowe, ślimakowe ścienne i meandrynowe. Niskotemperaturowe pozyskują energię z: gruntu (GSHP; rodzaje: gruntowo – powietrzne, glebowo – powietrzne, wodno – powietrzne, skalno – powietrzne), powietrza (ASHP, EAHP; typy: powietrze – powietrze, powietrze – woda), ścieków, wód geotermalnych posiadających określone właściwości. Tryby, w jakich mogą pracować, dzielą się na: tryb monowalentny – pompa ciepła jest jednym źródłem energii, tryb biwalentny (pompa + kocioł), tryb monoenergetyczny (pompa + ogrzewanie elektryczne). Budowa zależy od tego, jakie stosuje się modele napędów: cieplny (pompy absorpcyjne), elektryczny (pompy termoelektryczne) oraz mechaniczny zasilany prądem (pompy sprężarkowe). Wielkim pozytywem rozwiązania jest opcja zespolenia jej z kolektorem słonecznym oraz eksploatowania do ogrzewania podłogi.

Nie wiesz jaki model wybrać? Rozwiejemy wszystkie wątpliwości!

Producentów oraz marek prezentowanych urządzeń na polskim rynku jest wiele, za to wyłącznie kilka z nich cieszy się powszechnym uznaniem. Prym wiodą: Vaillant, Viessmann, Danfoss, Clima Komfort, Junkers, Nibe-Biawar, Daikin oraz Stiebel Eltron. Vaillant posiada zdobywaną przez lata tradycję i jest szczególnie doceniana przez klientów z całej Europy. Przede wszystkim z powodu zastosowania inteligentnej technologii GEOtherm. Pompy ciepła Viessmann bazują na sprężarkach Scroll, zatem są właściwie bezawaryjne, a do tego niesłyszalne i niewymagające obsługi przez człowieka. Danfoss zapewnił wprowadzenie ich do powierzchni o profilu handlowym i użyteczności publicznej. Opracował niezwykłą sprężarkę, która jest kontrolowana za pomocą falownika. Coraz to nowocześniejsze przedsięwzięcia powodują, że pompy grzewcze są znakomitą możliwością w stosunku do pozostałych rodzajów podnoszenia temperatury powietrza. Dzięki niej uzyskiwana jest cztery razy większa porcja ciepła aniżeli w przypadku klasycznego pieca. Ponadto zaoszczędzany jest czas, który można przeznaczyć na realizowanie czegoś innego. Solidne pompy nie wymagają uzupełniającej obsługi przez interesanta, kontrolowania w formie ”muszę znowu sprawdzić czy wszystko jest ok”.

Od wielu lat nasze przedsiębiorstwo funkcjonuje na rynku i pasjonuje się dostawą, montażem oraz serwisem międzynarodowej jakości sprzętu grzewczego. Naszym zadaniem jest wypełnić każde zlecenie w wyznaczonym wcześniej przez zainteresowanego terminie. Pompy grzewcze, podobnie jak kolektory słoneczne, są dofinansowywane. W takiej sytuacji załatwienie jakichkolwiek formalności można powierzyć nam.Kontaktujemy się codziennie z wieloma interesantami i do każdego podchodzimy indywidualnie, ponieważ każdy ma własny zarys na ogrzewanie domu. Posiadamy duże doświadczenie, jesteśmy ekspertami w tym, co robimy. Aspirujemy do tego, aby zaprojektować i wcielić w życie każdy możliwy technicznie koncept.

Zapraszamy na naszą stronę internetową: pompy ciepła Toruń.

Strona używa cookies
Ok