Beton od zawsze kojarzył się nam z produktem używanym do budowy mostów i złożonych konstrukcji. Ze względu na wysoką wytrzymałość na ściskanie i wodoodporność stanowi jeden z najpopularniejszych materiałów używanych w współczesnym budownictwie. Ogromnym i znacząco uznawanym atutem betonu jest niepodatność na korozję, co czyni go bardzo wszechstronnym. Budulec ten jest bowiem wykorzystywany przez budowlańców na całym świecie, niezależnie od warunków geograficznych.

Jak dobrze wiemy trendy mieszkaniowe zmieniają się praktycznie z dnia na dzień. W jednym momencie popularny jest wielobarwny design, a potem atrakcyjny staje się sterylny i modernistyczny wystrój pomieszczeń. I tu potrzebny jest specjalista od zadań niemożliwych, czyli beton. Beton dekoracyjny, gdyż o nim mowa, jest współcześnie stosowany we wnętrzach obiektów jako motyw dekoracyjny ścian i podłóg. Jest znacznie bardziej sprężysty niż beton stosowany w budownictwie, stąd też może przyjmować różnorodne kształty, jak i kolory. Wzorzec odciskany na betonie (przypominający wyglądem deskę, skałę, a nawet kamień) nie nie niszczy się z upływem czasu i jest odporny na długotrwałą eksploatację. Z uwagi na swoje właściwości techniczne, jest co raz częściej stosowany w halach magazynowych, gdzie ciężkie, procesy produkcyjne oddziałują na szybkie zużytkowanie nawierzchni. W kilku słowach beton architektoniczny to wyjątkowy charakter, wysoka solidność i szybkość stworzenia dowolnego elementu architektonicznego.

Główne składniki betonu dekoracyjnego

Podstawowym składnikiem betonu architektonicznego jest, tak jak w przypadku betonu klasycznego, cement. Przygotowuje się go z mieszanki drobno zmielonego kamienia wapiennego (lub kredy), gliny i piasku. Składniki te podgrzewa się do temperatury wrzenia w właściwie zaprojektowanym piecu. Zmodyfikowaną termicznie mieszankę mieli się razem z z gipsem do postaci pyłu. To jeszcze nie wszystko. Do tak przygotowanej mieszaniny dodaje się np. żużel lub pył wulkaniczny, które sprawiają, że cement jest materiałem przyjaznym przyrodzie. Kolejnym, równie ważnym elementem jest piasek i kruszywo. Później gotową mieszaninę cementu łączy się z wodą (co musi być bardzo dokładnie kontrolowane ze względu na niebezpieczeństwa płynące z obecności znacznej ilości wody w masie betonowej). Beton dekoracyjny zyskuje właściwości elastyczne przez dodanie różnych domieszek syntetycznych, które ograniczają ilość wody do 20% i powiększają zarazem wytrzymałość betonu o prawie 30%.

Właściwości betonu dekoracyjnego

Dowiedzieliśmy się już, że obecnie architekci co raz chętniej stosują beton architektoniczny do wyposażenia pomieszczeń współczesnych budynków lokalowych i użytkowych. Podłogi z betonu architektonicznego są nie tylko solidne, co bardzo atrakcyjne. Wszystko to dzięki możliwości naniesienia dowolnego wzoru na jego powierzchnię i dowolnego barwienia mieszanki cementowej. Ściany z betonu dekoracyjnego nadają świeży charakter każdemu wnętrzu. Opcje wykorzystania betonu stemplowanego są jeszcze większe. Obecnie z tego materiału budowlanego powstają takie kompozycje jak tarasy, schody, ogrodzenia, oraz fontanny i dekoracje do ogrodu. Bardzo często z betonu dekoracyjnego wykonuje się również akcesoria do Aquaparków, gdyż jego forma jest niezwykle wodoodporna. Wspominając o właściwościach mechanicznych dobrze nadmienić, że na dzień dzisiejszy beton to najmocniejszy produkt na rynku. Mocna powłoka szczepna, właściwości antypoślizgowe i mrozoodporne, oraz wytrzymałość na korozję powodują, że powierzchnie z betonu dekoracyjnego tolerują zmienne warunki atmosferyczne i kilkutonowy nacisk.

Powierzchnie z betonu dekoracyjnego i ich atuty

Od razu warto jest nadmienić, że elementy wyprodukowane z betonu dekoracyjnego są bardzo łatwe w utrzymaniu. Ich sprzątanie nie sprawia większych problemów, a to dlatego, że wyróżniają się bezspoinową powierzchnią. Posadzki, czy ściany z betonu architektonicznego zabezpieczane są raz na 7 lat, poprzez co nie zużywają się i nie ulegają ścieraniu. Beton dekoracyjny, inaczej zwany także betonem stemplowanym znakomicie sprawdza się w każdym wnętrzu – zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w budynkach industrialnych. Niepowtarzalny wygląd nawierzchni wykonanych z tego nowatorskiego materiału budowlanego jest możliwy dzięki zabarwieniu mikstury i wyciskaniu różnych wzorów. Ściany, czy też podłogi z betonu naśladują między innymi stare drewno, kamień, czy szarą skałę.

Segmenty zbudowane z betonu dekoracyjnego wyglądają bardzo efektownie. Zaledwie kilka lat temu nikt nie przewidywał, że beton będzie wykorzystywany przy dekoracji wnętrz. Jak widzimy dziś, ten surowy w wyglądzie materiał, ma grupę zwolenników, która wciąż rośnie. Może należałoby skusić się na nowoczesne rozwiązania architektoniczne i iść za aktualnymi trendami. Jeżeli podobają Ci się powierzchnie zbudowane z betonu dekoracyjnego, obligatoryjnie wstąp na stronę sprawdzonej firmy – wytwórcę mas cienkowarstwowych, narzędzi wykorzystywanych przy tworzeniu betonowych nawierzchni i wykonawcę powierzchni stemplowanych. Znajdź więcej informacji o betonie dekoracyjnym i przetestuj go w swoim domu: Posadzki polerowane.

Strona używa cookies
Ok