Zalety ocieplania pianką poliuretanową

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Czym jest pianka otwartokomórkowa?

W profesji budowlanej mamy szansę mieć styczność z dwoma podtypami pianki PUR zamkniętokomórkową i z niezasklepionymi komórkami. Piankę ze zwartymi komórkami o spoistości niemal 40 kg/metr sześcienny używa się po pierwsze do zabezpieczania przed niskimi temperaturami oraz wycieplenia pomieszczeń magazynowych, wycieplenia poszyć dachowych oraz stropodachów, a także podczas wykonywania „zamrażarek”, a ściślej spiżarni chłodniczych do gromadzenia owoców i warzyw. Piankę PUR o konkretniejszej lepkości (60kg/metr sześcienny) używa się do termoizolacji połaci dachowych, stropodachów, pokryć dachowych spłaszczonych, filarów, posadzek (jeżeli planujemy ogrzewanie podłogowe) i do rozgraniczania miejsc, w których mamy do czynienia z konkretniejszym naporem. Tymczasem piankę otwartokomórkową mamy szansę użyć do ocieplenia poddaszy, zadaszeń, posadzek oraz ścian działowych wewnątrz domu, hangarów lotniczych czy pomieszczeń industrialnych.

Pianka poliuretanowa jest zbudowana z niezliczonych „prześwitów”, a w konsekwencji może „oddychać”, inaczej powodować zadowalającą klimatyzację lokum i wypuszczać nadmiernie dużą ilość pary wodnej. Przeciwdziała występowaniu pleśni, stąd znakomicie nadaje się do izolacji poddaszy. Posiada nie tylko zalety odcinające, osuszające parę wodną oraz wyciszające. Jest niesłychanie lekka, w ogóle nie obciąża wyraźnie struktury i wprowadza się ją przy wykorzystaniu hydrodynamicznego natrysku. Mamy możliwość więc wycieplać nią połacie dachowe w wszelakim dopuszczalnym kształcie – nawet te niesamowicie złożone. Jakie posiada słabe strony? Tak naprawdę żadnych, o ile ktoś jej nie spożytkuje do wycieplenia umocnień, do czego zupełnie się nie nadaje. Należałoby nadmienić, iż wcale nie jest niepodatna na działanie ognia.

Pianka zamkniętokomórkowa daje najlepszą izolację oraz jest szczególnie niewrażliwa na czynniki zewnętrzne. Wykorzystuje się ją zwłaszcza do ochrony fundamentów, posadzek z nagrzewaniem podłogowym oraz do ocieplenia poddaszy. Posiada przynajmniej 90% zaczopowanych otworów posiada dużą gęstość, śladową przepuszczalność i niezmiernie dużą nieczułość na ściskanie. Perfekcyjnie sprawdzi się do blokowania konstelacji metalicznych, rurociągów czy obiektów inwentarskich.

Która pianka PUR będzie najlepsza?

Wszystko zależy od tego, który wycinek budynku będziemy ocieplać. Pianka z otwartymi komórkami wymaga trochę mniej produktu, a co za tym idzie – jest niezwykle wydajna. Przelicznik uszczelnienia jest troszkę słabszy, lecz pomimo to daje dobrą temperaturę w lokalu i jest pewną barierą dla dźwięku. Jeśli pragniemy ocieplić poddasze, wówczas powinniśmy właśnie ją wybrać. Warto też mieć na uwadze, iż wypada w takiej sytuacji zadbać o wymuszony ruch powietrza, by nie skraplała się para wodna oraz nie rozwinęła się pleśń. Ogólnie musimy kierować się zasadą kompromisu między opłatą, przestrzenią, gdzie pianka będzie spożytkowana oraz oporem cieplnym. Na poddaszu pianka izolacyjna powinna mieć nie mniej niż 10 cm (z zasklepionymi komórkami) czy 20 cm (otwartokomórkowa), ażeby wykonywała swoje zadanie.

Walory pianki otwartokomórkowej: niesłychanie dobra izolacja w ciągu zimy, świetne schładzanie w gorących miesiącach, wyciszanie hałasów, „oddychanie” przeciwdziałające koncentrowaniu się oparów bądź wilgoci, dobra cena, ekonomiczność, skuteczność i bezpieczeństwo, certyfikaty i atesty.

Plusy pianki zamkniętokomórkowej: wyjątkowo duża wytrzymałość na negatywne warunki pogodowe, nieistnienie mostków termicznych (doskonała szczelność), materiał niepodatny na działanie ognia, nie obciążający budowli, mały wskaźnik przekazywania ciepła, funkcjonalna termoizolacja, wysoka hydroizolacja.

Pianka PUR – sprawdzi się w miejscu, gdzie pozostałe techniki nie dadzą oczekiwanych efektów

Dachy, jakie posiadają skomplikowane profile, bardzo trudno jest zabezpieczać standardowymi strategiami. Wyglądają one na pewno urzekająco, jednak dla ekipy budowlanej stanowią ogromne wyzwanie. Jeżeli decydujemy się na izolację poddasza, trzeba w zastępstwie wełny mineralnej, postawić rzeczywiście na piankę PUR (koniecznie otwartokomórkową). To niezmiernie efektywna technologia uszczelniania przed niekorzystnymi warunkami oraz izolacji przestrzeni o niesymetrycznych układach, inaczej z klinami w miejscach połączeń krokwi. Dach należy bezwarunkowo wcześniej odnowić, żeby zabezpieczanie pianką posiadało jakikolwiek sens. Piankę powinniśmy nakładać bezpośrednio na blachę lub dachówkę. Element metalowy nie może posiadać rdzy, a wszystkie dachówki muszą być nietknięte. Przeprowadzenie uszczelnienia pianką PUR jest znacznie krótsze niżeli w przypadku kolejnych materiałów, przykładowo wełny mineralnej. Wcale nie musimy obawiać się też momentalnej mineralizacji, pylenia, emitowania oparów oraz wyjątkowo wolnego wysychania. Mamy gwarancję, iż izolacja będzie niezawodna przez wiele lat, a my zaoszczędzimy na ogrzewaniu.

Na co musimy rzucić okiem? Którakolwiek firma, jaka realizuje uszczelnianie pianką izolacyjną musi w miejscu wykonywania usługi mieć wszystkie konieczne papiery, m in. adekwatne zaznaczenie artykułu czy kartę techniczną materiału. Pracownicy muszą mieć założoną odzież ochronną chroniącą głównie drogi oddechowe, skórę, oczy, głowę, szyję. Oprócz tego muszą mieć badania u specjalisty (oraz badania zezwalające na działanie na wysokości – jeśli jest to niezastąpione) oraz potwierdzenie po ukończonym kursie z reguł bezpiecznej pracy.

Jeśli zamierzasz wiedzieć więcej o piance izolacyjnej, kliknij w ten odnośnik – ocieplenie poddasza Włocławek

Strona używa cookies
Ok