Układanie kostki Toruń

Nawierzchnia na podjazd – która najlepsza?

Podstawą trwałego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była wytrzymała oraz nie zepsuła się za szybko. Żeby powstał trwały podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przystosowania w postaci podbudowy, by nie dopuścić do obniżania się, ale również najlepszych surowców do stworzenia podjazdu. Pośród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, więc przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z bardziej znanych oraz jednocześnie tanich surowców, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a nawet wielokształtnością. Dzięki tym cechom możemy zbudować estetyczny podjazd, jaki okaże się zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dostosowanie kształtu zdecydowanie ułatwia ułożenie kostki według wyznaczonego terenu. Natomiast pełna dostępność w niemal każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie musimy przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w momencie, kiedy było zbyt mało kostek. Cenę kostki brukowej również można dostosować do do swojego budżetu z uwagi na szeroką ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest mocno wytrzymała na warunki pogodowe, zmienne temperatury oraz wysoki nacisk pojazdów, a także jest łatwa w czyszczeniu.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też swoje wady. Podstawową niekorzyść pochodzi z warunków pogodowych. Ze względu na opady lub nadmierne nasłonecznienie kostka brukowa może z czasem zmieniać kolor, dlatego gubi swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że nieplanowane rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się pomiędzy szczelinami oraz wyrastają, ujmująco oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może pochłaniać dużo czasu. Ponadto, by podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi zostać wykonany w odpowiedni sposób, co zazwyczaj naraża nas na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie przede wszystkim trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez wiele lat. Ponadto dzięki naturalnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd uzyska charakterystycznego wyglądu, jaki w interesujący sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Przeważnie podjazdy z kamienia są uznawane za wyjątkowo eleganckie. Istotnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. Ta metodą zyskujemy dodatkową korzyść, tj. brak odkładającej się na powierzchni wody.

Wybierając podjazd z kamienia, należy pamiętać, że znaczącą rolę odgrywa tutaj ułożenie, by podjazd stał się trwały oraz by pełnił swoją rolę przez wiele lat. Powinno się unikać tworzenia dużych przerw między nimi, z uwag na to należy rozmieścić je jeden obok drugiego, a szczeliny uzupełnić piaskiem z domieszką cementu. Nieodpowiednio rozłożony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się zastoin. Ponadto zwyczajna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy użyciu specjalnych stempli oraz form. Taką metodą możemy uzyskać bardzo ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, jakie bez trudu możemy dostosować do designu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że współczesne techniki produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Podstawową zaletą dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i odporność na niszczenie i pogodę. Łatwo utrzymać go w porządku, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie konserwacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Jak widać zarówno kostka brukowa, kamień i beton mają swoje wady i zalety. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się w głównej mierze wytrzymałością, funkcjonalnością i estetyką. Sądząc po tym, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których istotna jest lekkość mycia. Natomiast jeżeli zależy nam na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej zadowalającym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się wyśmienicie, należy pamiętać o właściwym przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden materiał nie spełni swojej roli w stu procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Strona używa cookies
Ok