kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

Nawierzchnia na podjazd – która najlepsza?

Fundamentem porządnego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie sprawdzi się przez lata. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była wytrzymała oraz nie zniszczała za prędko. Żeby powstał trwały podjazd potrzeba nie tylko właściwego przystosowania w postaci podbudowy, aby uniknąć zapadania się, ale także najlepszych materiałów do wyłożenia podjazdu. Wśród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, z uwagi na to przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z bardziej znanych oraz jednocześnie tanich materiałów, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy stworzyć estetyczny podjazd, jaki będzie zarówno funkcjonalny, jak i elegancki. Dopasowanie formy zdecydowanie usprawnia rozłożenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Z kolei całkowita dostępność we właściwie większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie musimy martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w razie, gdy zabrakło kostek. Koszt kostki brukowej także można dopasować do do swojego budżetu biorąc pod uwagę znaczną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest bardzo odporna na warunki pogodowe, skoki temperatury oraz silny nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też minusy. Podstawową niekorzyść ma wpływ warunków pogodowych. Z uwagi na deszcze i śniegi czy nadmierne promienie słoneczne kostka brukowa może z czasem zmieniać kolor, co sprawia, że gubi swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się między szczelinami oraz rosną, negatywnie wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może zabierać sporo czasu. Dodatkowo, aby podjazd z kostki brukowej był trwały musi być położony w odpowiedni sposób, co z reguły wpływa na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie głównie wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez wiele lat. Dodatkowo dzięki naturalnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, jaki w interesujący sposób zaakcentuje wygląd samego domu i ogrodu. Z reguły podjazdy z kamienia są uznawane za bardzo eleganckie. Istotnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom świetnie przepuszcza wodę. Ta metodą zyskujemy dodatkową korzyść, czyli brak zbierającej się na wody.

Wybierając podjazd z kamienia, warto pamiętać, że główną rolę ma tutaj ułożenie, aby podjazd był trwały oraz aby pełnił swoją rolę przez długi czas. Należy unikać zostawiania sporych przestrzeni pomiędzy nimi, dlatego lepiej rozłożyć je jeden przy drugim, a szczeliny uzupełnić mieszanką cementu i piasku. Niepoprawnie rozmieszczony kamień nie zachowa swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się kałuż i zastoin. Ponadto naturalna nierówność kamienia sprawia, że ciężko czyścić podjazd z kamienia, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny otrzymujemy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy zastosowaniu stempli oraz form. Dzięki tej właściwości da się uzyskać ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, jakie łatwo możemy dostosować do charakteru ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia bardzo estetycznego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Kluczową zaletą betonu dekoracyjnego jest jego solidność oraz odporność na ścieranie oraz pogodę. Bez problemu można utrzymać go w porządku, ale w przypadku zastosowania dekoracji, potrzebna będzie konserwacja, aby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Jak widać zarówno kostka brukowa, kamień oraz beton mają wady i zalety. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się przede wszystkim funkcjonalnością, wytrzymałością oraz wyglądem. W zależności od tego, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których istotna jest łatwość czyszczenia. Z kolei jeśli zależy nam na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej trafnym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu wyglądała wyśmienicie, trzeba pamiętać o poprawnym przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden materiał nie spełni swojej roli w 100 procentach.

Układanie kostki

Strona używa cookies
Ok