Okna pasywne w budownictwie

Najwyższą korzyścią budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, jaka pozwala na minimalizowanie kosztów grzewczych. Tym z najistotniejszych elementów wskazujących na efektywność takiego rodzaju budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. Co je wyróżnia od zwykłych okien? Pasywność cechuje się przeważnie skuteczną termoizolacyjnością. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zwykle nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość przestawia ten współczynnik tym lepsza termiczna izolacja. Głębokość okien pasywnych wchodzi mniej więcej 88-120mm, ale ich szybowe pakiety zazwyczaj są pakietami trzyszybowymi. Dla uwydatnienia efektu w energooszczędnym budownictwie pasywnym używania jest też pianka poliuretanowa (PUR) o zbliżonych właściwościach izolacji termicznej. Jeśli chodzi o strukturę ram okien pasywnych, przeważnie spotykane są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są typy okien pasywnych?

Zdecydowanie największą popularnością w budownictwie pasywnym wciąż cieszą się pasywne okna PCV. Takiego rodzaju okna są wybierane z uwagi na łatwy montaż, nietrudne zachowanie czystości i stosunkowo niski koszt. Żeby jednak okna z PCV mogły być uznane za pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg posiadania 6 komór wewnętrznych i zastosowanie potrzebnych uszczelek, które bronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych z drewna. Okna drewniane są przeważnie wybierane z uwagi na estetykę i elegancję. Zwykle, by stały się pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Innym rodzajem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak samo jak w przypadku okien pasywnych drewnianych i PCV muszą odpowiadać na określone wytyczne, jednak ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej swoje właściwości izolacji termicznej, z tej przyczyny niezbyt często stosuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , warto zdecydować się na okna drewniano-aluminiowe, które łączą w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego rodzaju oknach ramy wykonane są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W takich łączonych oknach, drewno da się zamienić na PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Mówiąc o oknach pasywnych przeważnie skupiamy uwagę na ich możliwość izolacji termicznej. Niska strata ciepła jest porządną korzyścią w zestawieniu do kosztów przeznaczanych na utrzymanie najlepszej temperatury w środku domu. Minimalne straty ciepła zapewniają obniżenie eksploatacji systemów cieplnych w zimie i klimatyzacji w czasie lata. Po zastosowaniu okien pasywnych mniej wydamy na dogrzanie budynku albo wychładzanie powietrza podczas upałów. To oznacza, że o ile wydatek łączący się z zastosowaniem okien pasywnych okaże się wyższy z zestawieniu do nieenergooszczędnych okien, zyski pochodzące z porządnej izolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją cieplną warto wspomnieć również o zadowalającej izolacji akustycznej. Właściwie zainstalowane pasywne okna dobrze odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Inną zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie UV i opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i ochronę przed zawilgoceniem oraz rozrostem grzybów i pleśni. Należy wskazać na zalety wynikające z budowy okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są wytrzymałe na rozbicie, a porządnie wykonane okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę kupując pasywne okna?

Oczywiście w kwestii zakupu okien pasywnych, najważniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty potwierdzające klasę danego produktu. Należy sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, wielkość ramy oraz materiał, z którego zostanie ono wykonane. Warto również zastanowić się nad dostosowaniem uszczelek i okien, które mają wielki wpływ na termoizolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również skuteczną wentylację. Dzięki temu zyskamy dostęp czystego powietrza oraz jednocześnie nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym elementem jest jednak montaż okna. Nic nie znaczące będą wybitne parametry okna pasywnego, wysokiej jakości materiały oraz okucia antywłamaniowe, jeżeli okno nie będzie zaaplikowane w poprawny sposób. Warto w tym celu rozważyć wynajęcie fachowca, który przeprowadzi montaż sumiennie. Zły montaż skutkuje tworzeniem się mostków termicznych, którymi będzie uciekało ciepło. To w dużym stopniu zniży działanie okna pasywnego, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że straci swoje najcenniejsze cechy.

Obok poprawnego montażu warto rozplanować rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Gdy zależy nam na optymalnym zastosowaniu właściwości okien pasywnych oraz czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania oraz potrzeby użycia dodatkowej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Strona używa cookies
Ok