Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

Najwyższą zaletą budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, jaka pozwala na minimalizowanie wydatków na ogrzewania. Tym wśród najistotniejszych elementów wskazujących na efektywność takiego typu budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. Czym różnią się one od innych okien? Pasywność charakteryzuje się przeważnie efektywną izolacją termiczną. Dobre parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych zazwyczaj nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość określa ten współczynnik tym lepsza izolacja. Głębokość okien energooszczędnych mieści się mniej więcej 88-120mm, a z kolei ich szybowe pakiety przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla uwydatnienia efektu w energooszczędnym budownictwie pasywnym stosowana jest tównież pianka PUR (poliuretanowa o zbliżonych właściwościach termoizolacyjnych. Jeśli chodzi o budowę ram pasywnych okien, zazwyczaj spotykane są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Typy okien pasywnych

Szczególną popularnością w budownictwie pasywnym nadal cieszą się okna pasywne PCV. Tego typu okna są kupowane z uwagi na łatwy i szybki montaż, nietrudne zachowanie czystości oraz stosunkowo niską cenę. Żeby jednak okna z PCV sprawdzały się jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg 6 komór wewnętrznych oraz załączenie niezbędnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest w przypadku pasywnych okien z drewna. Okna drewniane są przeważnie kupowane z uwagi na estetykę i elegancję. Z reguły, aby były pasywne mają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Innym typem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak jak w zastosowaniu pasywnych okien drewnianych i PCV muszą spełniać określone wymogi, jednak ich bazową zaletą jest możliwość produkcji w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą korzystne właściwości termoizolacyjne, z tego powodu mniej stosuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej zakupić okna drewniano-aluminiowe, jakie zawierają w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego typu oknach ramy przygotowywane są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tego rodzaju, drewno można wymienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Rozmawiając o oknach pasywnych zwykle skupiamy uwagę na ich zdolność termicznej izolacji. Minimalna strata ciepła jest porządną zaletą w zestawieniu do kosztów przeznaczanych na zachowanie optymalnej temperatury w środku domu. Niewielkie straty ciepła zapewniają pomniejszenie wykorzystania systemów cieplnych w czasie zimy oraz klimatyzacji w trakcie lata. Po zastosowaniu pasywnych okien mniej wydamy na docieplenie pomieszczeń albo wychładzanie powietrza w ciągu upałów. To oznacza, że o ile wydatek związany z założeniem pasywnych okien okaże się większy w porównaniu niepasywnych okien, oszczędności płynące z porządnej termicznej izolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją należy dodać też o dobrej akustycznej izolacji. Dobrze zainstalowane okna pasywne bardzo wydajnie odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Wielką zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV oraz opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz oraz osłonę przed zawilgoceniem oraz pojawieniem się pleśni i grzybów. Dobrze wskazać na zalety wynikające z konstrukcji pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są odporne na rozbicie, z kolei wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić kupując okna pasywne?

Oczywiście w kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty popierające jakość danego okna. Trzeba sprawdzić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, wielkość ramy czy tworzywo, z którego będzie ono wykonane. Warto też pomyśleć nad doborem okuć i uszczelek, jakie mają bezpośredni wpływ na termoizolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też odpowiednią wentylację. Dzięki temu zyskamy dopływ czystego powietrza oraz nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym aspektem jest w dużej mierze montaż okna. Nieprzydatne będą wspaniałe parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały oraz okucia antywłamaniowe, jeżeli okno nie zostanie wstawione we właściwy sposób. Warto w tym kierunku rozważyć zaangażować fachowca, który przeprowadzi montaż sumiennie. Błędny montaż prowadzi do powstawania termicznych mostków, którymi będziemy tracić ciepło. To w dużym stopniu obniży wydajność pasywnego okna, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, bo zatraci swoje najcenniejsze właściwości.

Tuż obok dobrego montażu trzeba przemyśleć usytuowanie okien w projekcie domu. Jeśli zależy nam na optymalnym zastosowaniu właściwości pasywnych okien oraz czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. W ten sposób uchronimy się od przegrzania oraz konieczności stosowania dodatkowej ochrony przed nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Strona używa cookies
Ok