Okna pasywne Toruń

Okna pasywne w budownictwie

Główną korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, jaka wspomaga redukowanie wydatków na ogrzewania. Tym z najistotniejszych elementów oddziałujących na skuteczność tego typu budownictwa jest montaż okien pasywnych. Czym różnią się one od pozostałych okien? Pasywność charakteryzuje się przede wszystkim skuteczną termoizolacyjnością. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych zwykle nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość określa ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja termiczna. Głębokość większości okien pasywnych mieści się w zakresie 88-120mm, ale ich szybowe pakiety z reguły są trzyszybowymi pakietami. Dla wzmocnienia rezultatu w budownictwie pasywnym używania jest również pianka PUR (poliuretanowa o porównywalnych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o strukturę profili pasywnych okien, zazwyczaj spotykane są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Rodzaje okien pasywnych

Szczególną popularnością w budownictwie pasywnym wciąż cieszą się pasywne okna PCV. Tego typu okna są kupowane z uwagi na łatwy i szybki montaż, nietrudne utrzymanie czystości i stosunkowo niską cenę. Żeby okna PCV stały się pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przykład jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór i zamieszczenia potrzebnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest w przypadku pasywnych okien z drewna. Okna drewniane są z reguły kupowane z uwagi na estetykę i elegancję. Z reguły, aby stały się pasywne mają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Następnym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak samo jak w zastosowaniu pasywnych okien drewnianych i PCV muszą spełniać odpowiednie wymogi, ale ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej korzystne właściwości termo izolacji, z tego powodu rzadziej wykorzystuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zdecydować się na okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W tego typu pasywnych oknach ramy tworzone są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W tych oknach, drewno można wymienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Rozmawiając o pasywnych oknach zazwyczaj zwracamy uwagę na ich możliwość izolacji termicznej. Niska strata ciepła jest porządną zaletą w porównaniu do do kosztów przeznaczanych na utrzymanie najlepszej temperatury wewnątrz mieszkania. Minimalne straty ciepła gwarantują pomniejszenie wykorzystania systemów grzewczych w czasie zimy i klimatyzacji w lecie. Dzięki zastosowaniu pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie wnętrza lub ochłodzenie powietrza w czasie upałów. To sprawia, że o ile koszt łączący się z montażem pasywnych okien okaże się wyższy z zestawieniu do zwykłych okien, zyski płynące z wysokiej termoizolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną należy dodać też o zadowalającej izolacji akustycznej. Dobrze zamontowane pasywne okna niezwykle efektywnie odcinają nas od hałasu z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Inną zaletą pasywnych okien jest ich odporność na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV i opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz i ochronę przed zawilgoceniem i rozrostem pleśni i grzybów. Warto zwrócić również uwagę na korzyści wynikające z budowy pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na stłuczenia, natomiast wzmocnione okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć nabywając pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty uwierzytelniające jakość danego okna. Należy zobaczyć głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, szerokość ramy i materiał, z jakiego będzie ono stworzone. Warto też zastanowić się nad dostosowaniem okuć i uszczelek, jakie mają spory wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też poprawną wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dopływ świeżego powietrza i tym samym nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najważniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Nieprzydatne będą doskonałe parametry pasywnego okna, wysokiej klasy materiały i okucia antywłamaniowe, jeżeli okno nie będzie zaaplikowane w odpowiedni sposób. Warto w tym wypadku rozważyć zaangażować fachowca, który wykona pracę solidnie. Niewłaściwy montaż prowadzi do pojawiania się termicznych mostków, gdzie będzie uciekało ciepło. To w dużym stopniu obniży działanie pasywnego okna, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ utraci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok poprawnego montażu warto rozplanować usytuowanie okien na etapie projektu domu. Kiedy zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien i czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. W ten sposób unikniemy przegrzania i potrzeby użycia dodatkowej ochrony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Strona używa cookies
Ok