Własny dom to jedno z najważniejszych marzeń. Jednak na uwadze trzeba mieć fakt, że każda budowa to ogromne wyzwanie logistyczne i finansowe. Idealna działka to istotny element planu jakim jest dom marzeń. Trudne wybory nierozerwalnie łączą się z budową domu. Schemat domu spędza sen z powiek przez długie miesiące. Przeanalizować należy nie tylko właściwą powierzchnię, ale także plan pomieszczeń. Całość powinna idealnie współgrać, tak żeby każdy mieszkaniec czuł się swobodnie. Przeanalizować trzeba też o położeniu ciągów komunikacyjnych w projekcie, dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu podczas na przykład sprzątania. Sporym problemem jest także wybór dopasowanej metody grzewczej. Nie wszędzie jest możliwość podłączenia się do sieci gazowej. W tym wypadku przemyśleć trzeba zainstalowanie ogrzewania węglowego albo olejowego. Wybór ten wpływa na domowy budżet, ale też na komfort klimat wewnątrz pomieszczenia.

Nawet najlepiej dobrany sposób ogrzewania będzie nieefektywny, gdy nie zadbamy o właściwą izolację termiczną. Ciepło będzie uciekać. Największe straty są efektem niedostatecznie ocieplonego dachu. Dlatego sprawy ocieplenia nie należy bagatelizować. Metoda termoizolacji domu ma znaczenie. Stosowane są różne produkty: wełna izolacyjna czy ciesząca się coraz większą popularnością pianka poliuretanowa, zwana dla ułatwienia pianką PUR.

Wybór jest ogromny

Najczęściej spotykanym materiałem stosowanym do izolacji domów jest spieniony polistyren. Posiada on dużo zalet:jest łatwo dostępny i stosunkowo tani. Jednakże nie nie jest polecany do izolacji tych elementów domu, które są podatne na ogień – tyczy się to przede wszystkim części z drewna. Alternatywą jest wełna izolacyjna. Jest ona bardziej kosztownym rozwiązaniem, ale za to cenionym wśród specjalistów zajmujących się termoizolacją. Wełna jest ognioodporna, idealnie zabezpiecza przed hałasem. Wykorzystywanie wełny wymaga jednak lepszej konstrukcji dachu, bo produkt ten nie jest lekki. Wełnę należy chronić przed wilgocią przez zastosowanie folii chroniących. Nie są to wszystkie sposoby ochrony domu przed nadmierna utrata ciepła. Coraz częściej fachowcy stosują piankę poliuretanową. Stosowana jest ona wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Ocieplanie pianką PUR

Poliuretan występuje w licznych wariantach. Produkuje się z niego miedzy innymi piankę wykorzystywaną do ocieplania. Pianka powstaje z mieszanki dwóch substancji: izocyjanianu i żywicy. Substancje te podgrzewa się i potem poprzez zwiększenie ciśnienia powstaje pianka, którą wykorzystuje się do termoizolacji. Podczas natryskiwania pianka zwiększa swoją objętość i momentalnie wiąże się. W ten sposób powstaje jednolita warstwa, która szczelnie wypełnia każdą lukę. Pianka idealnie trzyma się niemal każdego podłoża. Niepotrzebne są dodatkowe mocowania. Natryskiwanie trwa bardzo krótko, jeden dzień wystarczy na ocieplenie więźby dachowej.

Ocieplanie pianką PUR – dwie wersje

Najpopularniejszy jest podział na piankę otwarto i zamknięto komórkową. Ta druga przeznaczona jest do ocieplenia budynków od zewnątrz. Oprócz ochrony przed stratą ciepła jest też idealnym materiałem chroniącym przed wilgocią, dlatego wykorzystywana jest do ochrony fundamentów. Ocieplanie nią domu od wewnątrz także jest możliwe. Jest to bardzo lekki materiał. Dodatkowo pianka otwarto komórkowa pianka PUR na porowata strukturę, sprawia to, znacząco ułatwia to wentylację. Stosuje się ją do termoizolacji wnętrz.

Ocieplanie pianką PUR – korzyści

Pianka poliuretanowa jest niezwykle uniwersalna. Można nią ocieplać zarówno wnętrze:ścianki, posadzki, jak i zewnętrzne elementy: ściany, fundamenty. Używana jest jako materiał izolacyjny w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych, budynkach wykorzystywanych w celach gospodarczych. Izolacja z poliuretanu nie szkodzi alergikom. Warstwa pianki nie pyli się, dlatego nie jest niebezpieczna nawet dla wrażliwych osób. Pianka PUR nie ma w składzie toksycznych substancji, nie szkodzi przyrodzie. Pianka PUR doskonale zabezpiecza przed utrata ciepła, dlatego sprawdza się w nowoczesnym typie budownictwa. Kolejną pozytywną cechą jest odporność na wilgoć. Pianka PUR nie nasiąka i nie odkształca się. Ocieplenie tego typu nie wymaga dodatkowego umocnienia warstwy izolującej, ponieważ bardzo dobrze przywiera do drewna, betonu czy papy. Podczas ocieplania domu trzeba uważać na mostki termiczne. To właśnie przez nie ucieka ciepło. Wykorzystanie pianki PUR likwiduje ten problem. Pianka PUR tworzy zwartą całość dlatego nie ma konieczności docinania materiałów izolacyjnych. Daje to możliwość izolacji nawet skomplikowanego kształtem dachu i to w błyskawicznym czasie. Konfrontując, izolacja z waty wymaga pracy kilku osób, docinania i stosowania dodatkowych wzmocnień.

Odpowiednia izolacja domu to inwestycja, którą należy przeanalizować i właściwie wdrożyć. Przeanalizować trzeba pozytywne i negatywna strony każdej z metod. Najczęściej stosowane materiały wykorzystywane do termoizolacji od kilku lat mają groźnego rywala jakim jest ocieplanie metodą natryskową. Pianka PUR zyskuje w oczach fachowców, doceniają oni jej niezawodność. Dużym plusem jest także krótki czas potrzebny na ocieplenie. Pianka PUR stosowana jest zarówno w budynkach mieszkalnych, ale także jako izolacja budynków wykorzystywanych do chowu zwierząt.

Nie zwlekaj – już dziś wypróbuj ocieplanie pianką PUR!

Wszystko o piance PUR —> http://www.kdkpro.pl/ocieplanie-pianka-pur/

Strona używa cookies
Ok