mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zamieszkanie w domu dla większości jest spełnieniem najgłębszych marzeń. Po wielu miesiącach życia w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Miesiącami śledzimy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym gąszczu znaleźć tę,która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Musimy zadać sobie kilka pytań.

Czego potrzebujesz?

Od tego trzeba rozpocząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, domek mający około sześćdziesięciu m² będzie za mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Przeanalizować należy też kwestię stanowiska garażowego. W obecnych czasach jedno miejsce często nie wystarcza, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie małego garażu. Przemyśleć trzeba też rozmiar działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Niewielka będzie ograniczać, a nie po to decydujemy się na dom. Początkowo należy sprecyzować ogólne położenie. Nie wszystkim pasują osiedla z licznymi domami, czy bliźniakami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – związane jest to jednak z dłuższym czasem dojazdu do szkół.

Nowy czy stary dom

Zarówno decyzja kupna nowego domu, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nieużywany budynek od pośrednika. Nowy dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne marzenia związane z rozkładem pomieszczeń, a jednocześnie dochodzi poczucie komfortu. Używany dom także ma swoje dobre strony. Bardzo często stoi on w zabudowanej okolicy. Umożliwia to wnikliwie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy myjni samochodowej. Stare, domy mają swój czar i klimatyczne pomieszczenia. Bardzo często okazuje się, że wyremontowanie takiego budynku pochłonie sporo środków finansowych.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest istotne. Dom zawsze ma sąsiedztwo. Kluczowa jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne kłótnie. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Miejsce wpływa na cenę. Zagadnienie to można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miejskim są znacznie droższe niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować cenę nieruchomości na Stawkach czy w Grębocinie i podobną działkę w Lubiczu, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę mające wpływ kwoty i w takim wypadku należy zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najistotniejsza rzecz do sprawdzenia. Jako pierwsze należy przeanalizować, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Wiadomości odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Należy przestudiować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Wnikliwe przeczytanie dokumentów przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów po latach. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo drobiazgowo sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny powinien ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie powinno się na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Następną sprawą o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Pozbycie się pleśni wymaga specjalistycznych środków i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu osób istotna jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad innymi metodami. Powinniśmy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Jeśli decydujemy się na używany dom, to warto upewnić się, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo bywa, że za pośpiech przyjdzie nam słono zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z nieruchomością. W wypadku wcześniej zamieszkanego domu należy koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

Mieszkania Toruń

Strona używa cookies
Ok