Nawierzchnia na podjazd – kostka brukowa

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Która nawierzchnia najlepsza na podjazd?

Fundamentem dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie sprawdzi się przez wiele lat. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była odporna i nie zepsuła się zbyt prędko. Aby powstał solidny podjazd potrzeba zarówno właściwego przygotowania w postaci podbudowy, aby nie dopuścić do zapadania się, ale także najwyższej jakości tworzyw do stworzenia podjazdu. Pośród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, ułożone z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, więc przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z bardziej znanych i jednocześnie niedrogich tworzyw, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność osiągnęła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Dzięki tym cechom możemy wykonać estetyczny podjazd, jaki będzie zarówno funkcjonalny, jak i ładny. Dobranie formy zdecydowanie ułatwia rozłożenie kostki według wyznaczonego terenu. Z kolei szeroka dostępność w sumie w każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie musimy przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w sytuacji, gdyby konieczne było dokupienie kostek. Cenę kostki brukowej także można dobrac do do swojego budżetu z uwagi na znaczną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest niezwykle odporna na warunki pogodowe, różnice temperatury i duży nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także wady. Podstawową niekorzyść wynika z warunków pogodowych. Z uwagi na opady albo nadmierne nasłonecznienie kostka brukowa może z czasem tracić kolor, co sprawia, że traci swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty przebijają się pomiędzy szczelinami i rosną, ujmująco oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może zabierać dużo czasu. Dodatkowo, żeby podjazd z kostki brukowej był funkcjonalny musi być położony w prawidłowy sposób, co zazwyczaj naraża nas na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez wiele lat. Dodatkowo dzięki naturalnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, jaki w ciekawy sposób zaakcentuje wygląd samego domu i ogrodu. Zazwyczaj podjazdy z kamienia są brane za wyjątkowo eleganckie. Istotnym elementem jest także naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom doskonale przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkową korzyść, w postaci braku odkładającej się na powierzchni podjazdu wody.

Wybierając podjazd z kamienia, warto wiedzieć, że główną rolę utrzymuje tutaj rozmieszczenie, aby podjazd mógł być wytrzymały i aby pełnił swoje funkcje przez wiele lat. Należy unikać zostawiania obszernych przerw pomiędzy nimi, z uwag na to lepiej rozłożyć je jeden przy drugim, a szczeliny uzupełnić mieszanką cementu i piasku. Niedpowiednio rozmieszczony kamień nie zachowa swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza tworzenie się kałuż i zastoin. Dodatkowo normalna nierówność kamienia powoduje, że ciężko czyścić podjazd z kamienia, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny powstaje dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy pomocy specjalnych stempli oraz form. Dzięki tej właściwości możemy osiągnąć ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, jakie bez problemu można dopasować do charakteru ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że współczesne sposoby produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Główną zaletą betonu dekoracyjnego jest jego solidność i odporność na niszczenie i warunki pogodowe. Bez problemu można utrzymać go w porządku, jednak w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie pielęgnacja, aby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Tak samo kostka brukowa, kamień i beton mają wady i zalety. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się przede wszystkim wytrzymałością, funkcjonalnością i estetyką. Patrząc na to, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których istotna jest lekkość mycia. Z kolei jeśli zależy nam na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej dobrym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu prezentowała się elegancko, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w stu procentach.

kostka brukowa Toruń

Strona używa cookies
Ok