Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR stało się znane, ponieważ wyróżniają ją porządne właściwości izolacji termicznej. Obecnie uznawana jest za jeden z najlepszych surowców używanych do ocieplania , a to sprawia, że co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Podstawową zaletą, według której prześciga inne materiały izolacji termicznej jest metoda nakładania. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dopasowuje swoją objętość do powierzchni, co sprawia, że dobrze przywiera i kształtuje się w załamaniach i zakamarkach. Pozostałe materiały izolacji termicznej trzeba przycinać i układać, czym ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów i ogranicznie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio nałożona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Wyróżniamy dwa rodzaje pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Różnią się od siebie budową i parametrami, dlatego nadają się do ocieplania odrębnych elementów budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR stosowana jest szczególnie do ocieplania natryskowego poddasza, dachów i wewnętrznych powierzchni. Doskonale sprawdzi się również w ocieplenia belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Natomiast  pianka zamkniętokomórkowa PUR najkorzystniejsza jest do izolacji termicznej zewnętrznych powierzchni, podłóg i findamentów. Taki typ pianki PUR da się też zaaplikować na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach albo na przykład na stropach nad zimnymi pokojami

Dodatkowo piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Z tego względu bez trudu można natryskiem izolować różne, odpowiednio przygotowane powierzchnie, dla przykładu drewno albo metalowe elementy, a także blachę. Wymagane, żeby przed ociepleniem przestrzeń została pozbawiona brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  Tą techniką gwarantujemy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na wyznaczonym miejscu. Aplikację pianki PUR powinniśmy zostawić fachowcom. By przeprowadzić natrysk odpowiednio niezbędne są odpowiednie warunki, na przykład wilgoć i temperatura powietrza. Co więcej pianka musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR tłumaczy rozbieżność właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, co sprawia, że jest mocno elastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu okazuje się półsztywna i stanowi wyjątkowo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz słabo chroni przed wilgocią. Co więcej otwartokomórkowa pianka PUR ma niewielką wagę (około 8-10 kg/m3), dzięki czemu wcale nie obciąża konstrukcji budynku. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy mniej więcej jedna warstwa nie może być większa 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma niewielki współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest praktycznie wodoodporna. Dlatego też często wykorzystuje się ją do ocieplania fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a do tego po zastygnięciu robi się sztywna, przez co nietrudno ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR należy pamiętać o jeszcze innych ważnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na działanie promieni UV, dlatego potrzebna będzie dodatkowa ochrona. Co ważne zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, która oznacza, że jest to materiał łatwopalny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych plusów pianki PUR wlicza się jej prosta i lekka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej przestrzeni i dostosowanie się do załamań i zakamarków, usuwa ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Ponadto natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zajmuje dużej ilości czasu. W porównaniu do pozostałych surowców izolacji termicznej to najszybsza technika ocieplenia budynku. Pianka łatwo się układa i ekspresowo twardnieje, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest mocno przyczepna, dlatego nie spada na wielu materiałach, a z biegiem lat nie gubi przyczepności albo swoich właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi objętości, co oznacza, że się nie zniekształca. Szczególnie kluczowe jest również to, że po odpowiedniej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie wydziela żadnych substancji szkodliwych albo pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą głównie z jej właściwości. Za minus możemy przyjąć słabą odporność na promienie UV, co prowadzi do następnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed UV. Inną wadą pianki PUR uznajmeny jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, ale według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w kategorii E, co oznacza, że pali się, ale jest samogasnąca. Też w tym przypadku da się zamontować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest niepoprawny natrysk, niewłaściwe utworzenie pianki albo zaaplikowanie zbyt małych warstw izolacyjnych. Ze względu na to w celu ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

http://www.pianka-pur.com.pl/

Strona używa cookies
Ok