Natryskowe ocieplanie pianką

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR okazało się znane, dlatego że ma bardzo dobre cechy izolacji termicznej. Współcześnie oceniana jest jako jeden z lepszych pośród materiałów stosowanych do ocieplania , dzięki czemu co raz chętniej pojawia się w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Podstawową mocną stroną, wobec której wyprzedza inne materiały izolacji termicznej jest sposób nakładania. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, co sprawia, że doskonale przywiera oraz formuje się w załamaniach oraz zakamarkach. Pozostałe materiały izolacji termicznej należy docinać oraz układać, przez co ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych oraz ograniczenie właściwości izolacyjnych. Poprawnie rozprowadzona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Wyróżniamy dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwarto-komórkowa oraz zamknięto-komórkowa. Obie różnią się od siebie konstrukcją oraz parametrami, co sprawia, że są dobre do ocieplania odrębnych części budynku. Pianka otwarto-komórkowa PUR używana jest przede wszystkim do ocieplania natryskowego dachów, poddasza i wewnętrznych powierzchni. Świetnie nadaje się również w ocieplenia stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  pianka zamknięto-komórkowa PUR najkorzystniejsza jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Taki typ pianki PUR można również zaaplikować na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach lub na przykład na stropach nad zimnymi pokojami

Dodatkowo piankę PUR wyróżnia doskonała przyczepność. Z tego powodu bez trudu można natryskiem izolować różne, odpowiednio przygotowane powierzchnie, dla przykładu drewno lub elementy metalowe, a nawet blachę. Lepiej, aby przed ociepleniem przestrzeń były pozbawiona brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą techniką zdobywamy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR utrzyma się na wybranym miejscu. Aplikację pianki PUR najlepiej zostawić profesjonalistom. Aby wykonać to dobrze niezbędne są odpowiednie warunki, na przykład odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Dodatkowo pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Kategoryzacja na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę motywuje inność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma gąbczastą budowę, co sprawia, że jest mocno sprężysta. Pianka ta po stężeniu okazuje się półsztywna oraz robi za bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz nie najlepiej chroni przed wodą. Dodatkowo otwarto-komórkowa pianka PUR ma niską masę (około 8-10 kg/m3), z uwago na co ani trochę nie nadwyręża konstrukcji budynku. Co do grubości nakładanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest wysoko hydrofobowa. Dlatego tak często wykorzystuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu staje się sztywna, dlatego nietrudno ją uszkodzić.

Decydując się na piankę PUR trzeba pamiętać o jeszcze dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na promienie UV, przez co potrzebna będzie uzupełniająca ochrona. Co ważne zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, więc jest to materiał palny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych plusów pianki PUR wlicza się jej prosta oraz lekka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości oraz dostosowanie się do zakamarków i załamań, zmniejsza ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zajmuje znacznej ilości czasu. W porównaniu do innych surowców termoizolacyjnych to najszybsza metoda ocieplenia budynku. Pianka łatwo się układa oraz szybko utwardza, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest bardzo przyczepna, dlatego nie spada na różnych powierzchniach, a z upływem czasu nie gubi przyczepności i swoich właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi obszerności, co sprawia, że się nie odkształca. Bardzo istotne jest również to, że po właściwej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie oddaje substancji szkodliwych i pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają głównie z jej parametrów. Za wadę możemy przyjąć niską odporność na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem następnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed UV. Kolejną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w kategorii E, co oznacza, że pali się, choć jest samogasnąca. Również w tym przypadku można zainstalować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Zwykle jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest niepoprawny natrysk, błędne utworzenie pianki lub nałożenie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Ze względu na to do natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

http://www.eliterm.pl/ile-to-kosztuje-ocieplanie-pianka-pur-cena/

Strona używa cookies
Ok