Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR jest stosowane, nie tylko ze względu na wspaniałe właściwości termicznej izolacji. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych wśród tworzyw stosowanych do ocieplania , a to sprawia, że co raz częściej pojawia się w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Główną mocną stroną, według której prześciga inne materiały termicznej izolacji jest sposób ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach przez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dostosowuje się do powierzchni, co sprawia, że dobrze przywiera i kształtuje się w załamaniach i zakamarkach. Inne materiały termicznej izolacji należy przycinać i dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy powstawanie termicznych mostów i obniżenie izolacyjnych właściwości. Dobrze rozprowadzona pianka PUR będzie zdatna na długie lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwie odmiany pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Obie różnią się od siebie strukturą i atrybutami, z tego względu nadają się do ocieplania odrębnych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa PUR używana jest zwykle do ocieplania natryskowego dachów, poddasza oraz wewnętrznych powierzchni. Doskonale nadaje się także w izolacji stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  zamkniętokomórkowa pianka PUR przeznaczona jest do izolacji zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Taki typ pianki PUR można także położyć na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych lub na przykład na stropach nad zimnymi wnętrzami

Dodatkowo piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Z tego względu bez trudu można ocieplać natryskiem różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, dla przykładu drewno czy metalowe elementy, a nawet blachę. Lepiej, aby przed ociepleniem przestrzeń została wyczyszczona z brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  Tą techniką gwarantujemy dobrą przyczepność, dzięki której pianka PUR utrzyma się na swoim miejscu. Aplikację pianki PUR powinniśmy zostawić fachowcom. By wykonać natrysk odpowiednio potrzebne są odpowiednie warunki, np. wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka musi zostać ułożona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Podział na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę motywuje odrębność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą budowę, co sprawia, że jest mocno sprężysta. Pianka PUR po stężeniu okazuje się półsztywna i robi za wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz nie bardzo chroni przed wodą. Ponadto pianka otwarokomórkowa PUR ma niewielką masę (około 8-10 kg/m3), dlatego w żadnym stopniu nie obarcza konstrukcji budynku. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie może być większa 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest całkiem hydrofobowa. Dlatego też tak często wykorzystuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu robi się sztywna, dlatego łatwiej ją uszkodzić.

Decydując się na piankę PUR należy pamiętać o jeszcze dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na promienie UV, dlatego konieczna będzie uzupełniająca osłona. Co ważne według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, która oznacza, że jest to materiał łatwopalny, samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych plusów pianki PUR wlicza się jej prosta i lekka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu przestrzeni i dopasowanie się do zakamarków i załamań, zmniejsza ryzyko stworzenia mostków termicznych. Ponadto izolacja natryskowa pianką PUR nie zajmuje znacznej ilości czasu. W porównaniu do pozostałych surowców termicznej izolacji to najszybszy sposób ogrzania budynku. Pianka łatwo się układa i ekspresowo utwardza, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest bardzo przyczepna, z powodu czego utrzymuje się na wielu powierzchniach, a z biegiem lat nie gubi przyczepności albo swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi obszerności, co oznacza, że się nie zniekształca. Ponadto istotne jest także to, że po poprawnej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie tworzy żadnych substancji szkodliwych albo pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają głównie z jej właściwości. Za wadę możemy przyjąć niską wytrzymałość na promienie UV, co dodaje nam dodatkowych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Następną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej łatwopalna, ale według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w klasie E, co oznacza, że pali się, choć jest samo gasnąca. Też w tym przypadku można zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Najczęściej jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest nieprawidłowy natrysk, błędne utworzenie pianki lub zaaplikowanie za małych warstw izolacyjnych. Ze względu na to w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

www.eliterm.pl

 

Strona używa cookies
Ok